یك مقام مسئول در فدراسیون نجات غریق و غواصی:

۹۰ درصد مغروقین خارج از محدوده استقرار ناجیان گرفتار حادثه می شوند

۹۰ درصد مغروقین خارج از محدوده استقرار ناجیان گرفتار حادثه می شوند

مرکز اسپرت: بنا بر اعلام سرپرست کمیته پیش گیری از غرق شدگی حدود 90 درصد مغروقین خارج از محدوده استقرار و نظارت ناجیان گرفتار حادثه شده اند.به گزارش مرکز اسپرت به نقل از روابط عمومی فدراسیون نجات غریق و غواصی، بیژن پیریایی سرپرست کمیته پیش گیری از غرق شدگی با اشاره به برخی آمار مستند در ارتباط با مغروقین اظهار داشت: طبق آماری که بهار سال جاری مورد بررسی قرار گرفت حدود ۹۰ درصد افرادی که غرق شده اند خارج از محدوده منجیان غریق، استخرها و طرح های سالم سازی سواحل جان خودرا از دست می دهند. همین طور طبق آمار ۴ ماهه ابتدایی سال قبل حادثه غرق شدگی برای ۳۶ درصد افراد در رودخانه ها رقم خورده نه دریا و استخرها.
سرپرست کمیته پیش گیری از غرق شدگی با اعلان اینکه به طور متوسط سالیانه حدود ۱۰۰۰ نفر در ایران غرق می شوند، اشاره کرد: برمبنای آمار فوق تنها حدود ۱۰۰ نفر از مغروقین در محدوده استقرار ناجیان هستند و مابقی افراد خارج از این محدوده ها با مشکل روبه رو شده و جان خودرا از دست می دهند.
وی بر طبق این آمار اهمیت فعالیت کمیته پیش گیری از غرق شدگی را مورد توجه قرار داد و تصریح کرد: پیش گیری از غرق شدگی یکی از با اهمیت ترین کمیسیون های فعال در فدراسیون جهانی نجات غریق است با این وجود پیشینه فعالیت و برنامه های پیش گیری از غرق شدگی در ایران خیلی پررنگ نیست. این کمیته تیرماه امسال (دوره ریاست قبلی) با پیشنهاد و طراحی بنده تشکیل شد ولی عملاً با مدیریت جدید فدراسیون فعالیت هایش را بطور جدی شروع کرد.
پیریایی از کارگروه های شورای راهبردی، آمار و انفورماتیک، استانها، رسانه، تحقیق و توسعه و آموزش بعنوان ۶ کارگروه زیر مجموعه کمیته پیش گیری از غرق شدگی یاد کرد و اینکه تشکیل کارگروه تحقیق و توسعه با حضور نیروهای متخصص، از نخستین گام های برداشته شده در امتداد شروع به کار این کمیته است.
به گفته سرپرست کمیته پیش گیری از غرق شدگی، برنامه ریزی ها در این کمیته و کارهای در رابطه با آن باید از پایه صورت گیرد چونکه در فدراسیون نجات غریق و غواصی پیشینه ای برای پیش گیری از غرق شدگی نیست. بنا بر این در شروع کار، بهره گیری از تجربه کشورهای موفق دراین زمینه همچون آمریکا و استرالیا در دستور کار قرار گرفته است ضمن اینکه ترجمه منابع علمی و بومی سازی آنها همراه با محلی سازی دوره های این کشورها دنبال می شود.
پیریایی دراین زمینه اشاره کرد: انجام این اقدامات با کمک اعضای کارگروه های تحقیق و توسعه و آموزش انجام می شود. همزمان رسیدگی به زیرساخت ها و در اختیار گرفتن منابع آموزشی به روز و متناسب با نیازها هم باید موردتوجه قرار بگیرد. پس از مهیا شدن این دو مهم می توانیم آموزش همگانی و فرهنگ سازی که دو اصل پیش گیری از غرق شدگی به حساب می آیند را اجرا نماییم.
وی اشاره کرد: دراین زمینه نماینده نهادها و دستگاه های ذینفع و موثر در موضوع پیش گیری از غرق شدگی را بعنوان عضو فعال کنار خود خواهیم داشت و با حضور آنها کارگروه شورای راهبردی را تشکیل می دهیم. از میان نهادهایی که می توان دراین زمینه با آنها تعامل داشت تا کنون مذاکرات ابتدایی با وزارت آموزش و پرورش، جمعیت هلال احمر و وزارت نیرو انجام شده و به مرحله تنظیم تفاهم نامه رسیده است.
پیریایی در مورد اینکه «برای شناسایی نقاط پرخطر بمنظور کاهش آمار مربوط به غرق شدن افراد خارج از محدوده استقرار ناجیان چه برنامه ای موردنظر است؟»، اظهار داشت: گام اول دراین زمینه انتصاب روسای کمیته های استانی توسط روسای هیات های استانی است. در ادامه با رایزنی هایی که در شورای راهبردی با ارگان های مربوط مانند اورژانس، پزشکی قانونی و وزارت کشور خواهیم داشت توسط کمیته های استانی این آمار و اطلاعات جمع آوری و برای پژوهش به کمیته تحقیق و توسعه ارسال خواهد شد. در کل اینکه در فدراسیون زیرساختی برای پیش گیری از غرق شدگی موجود نیست و بنا بر این انجام این کارهای بنیادی کمی زمانبر است.
سرپرست کمیته پیش گیری از غرق شدگی همین طور اشاره کرد: مجموع کارهای کمیته پیش گیری از غرق شدگی برای کاهش آمار مغروقین است. از نظر عملیاتی امکان استقرار ناجی در تمام نقاط حادثه خیز وجود ندارد بدین سبب تنها راه پیشگیری است و این بوسیله فرهنگ سازی و آموزش همگانی امکان پذیر خواهد بود.


منبع:

1399/12/18
11:59:15
0.0 / 5
980
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
مرکز اسپورت