برخلاف روال معمول؛

لغو برگزاری مسابقات شمشیربازی قهرمانی آسیا

لغو برگزاری مسابقات شمشیربازی قهرمانی آسیا

مرکز اسپرت: کنفدراسیون شمشیربازی آسیا در حالی زمان و محل برگزاری مسابقات زون آسیا را نهایی کرده که بر خلاف روال معمول هیچ برنامه ای برای برگزاری همزمان رقابت های قهرمانی آسیا با این رویداد ندارد.به گزارش مرکز اسپرت به نقل از مهر، رقابت های زون قاره ای آخرین رویداد برای توزیع سهمیه های باقی مانده المپیک در رشته شمشیربازی است که قبل از هر دوره بازی های المپیک از جانب فدراسیون های قاره ای و زیر نظر فدراسیون جهانی برگزار می گردد.
کنفدراسیون شمشیربازی آسیا که هر سال برگزارکننده مسابقات قهرمانی این قاره است، در آخرین سال منتهی به المپیک این رویداد (قهرمانی آسیا) را همزمان با مسابقات زون آسیا برگزار می کرد. این کنفدراسیون اما در حالی زمان و محل برگزاری مسابقات زون آسیا برای المپیک توکیو را نهایی کرده که به سبب ادامه پاندمی و بمنظور جلوگیری از ازدحام بیشتر از شرکت کنندگان، از برنامه همیشگی پیروی نمی کند.
پیش از این قرار بود مسابقات زون آسیا در فاصله زمانی ۲۰ فروردین ماه تا ۱۰ اردیبهشت ماه اجرا شود اما طبق اعلام کنفدراسیون شمشیربازی آسیا، مسابقات زون این قاره با دو هفته تعویق از ۴ اردیبهشت ماه در سئول کره جنوبی شروع می شود. این کنفدراسیون برنامه ای برای برگزاری همزمان مسابقات قهرمانی آسیا با این رویداد ندارد و در کل برگزاری آن امسال را منتفی کرده است.
فضل الله باقرزاده رئیس فدراسیون شمشیربازی در گفتگو با خبرنگار مهر با تایید این مساله اظهار داشت: در صورتی که مسابقات قهرمانی آسیا همزمان با زون آسیا برگزار می شد، کشورهای شرکت کننده باید در تمام اسلحه های مردان و بانوان تیم کامل اعزام می کردند اما با منتفی شدن مسابقات قهرمانی آسیا، هر از یک کشورها در هر اسلحه ای که به دنبال کسب سهمیه در آن هستند، فقط یک نماینده اعزام خواهند کرد.
وی با یادآوری اینکه ایران با ۵ شمشیرباز در هر یک از اسلحه های سابر، فلوره و اپه دختران و همین طور فلوره و اپه مردان در مسابقات زون آسیا شرکت می کند، اشاره کرد: در صورتی که مسابقات قهرمانی آسیا همزمان با این رویداد برگزار می شود، باید در هر یک از این اسلحه ها با تیم کامل به سئول می رفتیم. علاوه بر این باید تیم اسلحه سابر که سهمیه المپیک در اختیار دارد را هم اعزام می کردیم و این یعنی اعزام یک کاروان ۳۰ - ۲۰ نفره که به لحاظ مالی هزینه زیادی برای فدراسیون ایجاد می کرد.
رئیس فدراسیون شمشیربازی اقدام کنفدراسیون آسیایی این رشته برای عدم برگزاری همزمان مسابقات زون آسیا و قهرمانی آسیا را به جا و مناسب عنوان نمود و اظهار داشت: این اقدام در جهت تضمین محکم تر حفظ سلامت بازیکنان است و در کل به نفع ما شد به ویژه باتوجه به قیمت دلار، هزینه های بالای سفر به شرق آسیا و دیگر هزینه هایی که برای حضور در مسابقات باید پرداخت نماییم.
باقرزاده اشاره کرد: ایران ۵ بازیکن اعزامی به مسابقات زون آسیا خواهد داشت. این بازیکنان حداقل با سه مربی اعزام می شوند. فقط هزینه تهیه بلیت برای این هشت نفر حدود ۴۰۰ میلیون تومان می شود. علاوه بر این هزینه های جانبی دیگری بابت شرکت در مسابقات و اقامت در کره جنوبی هم باید پرداخت نماییم که حدود ۱۰۰ میلیون تومان می شود. اگر مسابقات قهرمانی آسیا هم برگزار می گردد باید چند برابر این هزینه برای اعزام کامل تیم ها پرداخت می کردیم بااینکه اعزام های دیگری داریم که باید برای آنها هزینه نماییم.
وی با اشاره به مصوبه فدراسیون شمشیربازی برای اعزام شمشیربازان اسلحه سابر، اپه و فلوره به مجارستان، روسیه و قطر اشاره کرد: رویدادهایی که در این سه کشور برگزار می گردد آخرین مرحله مسابقات گزینشی المپیک در سطح جهانی بشمار می رود. البته تیم سابر تنها بمنظور آماده سازی به مجارستان می رود. در مورد شمشیربازان اپه و فلوره هم شانس زیادی برای کسب سهمیه در روسیه و قطر نداریم اما به خاطر آماده سازی حضور در زون آسیا این اعزام ها را مصوب کرده ایم.
رئیس فدراسیون شمشیربازی در همین رابطه اظهار داشت: همیشه مسائل مالی را به شکلی مدیریت کرده ایم که با مشکل و کمبودی مواجه نشویم. اگر می گویم لغو مسابقات قهرمانی آسیا به نفع ما شد برای صرفه جویی در هزینه نیست چون در جای دیگر هزینه لازم را داریم. در مواقع لازم صرفه جویی می نماییم اما آنجا که باید کوتاهی نمی نماییم. اینطور اجازه نداده ام فدراسیون در هیچ مقطعی با بحران مالی مواجه شود.
باقرزاده همین طور به اعلام رسمی کنفدراسیون شمشیربازی برای برگزاری مسابقات زون آسیا در کره جنوبی اشاره نمود و اظهار داشت: قبل از این ایران متقاضی برگزاری این رویدادها در شرق آسیا و خاورمیانه شده بود. این پیشنهاد را به خاطر مباحث مالی و هزینه های کمتری که برای ما ایجاد می کرد، مطرح کرده بودیم اما در نهایت قرار بر برگزاری مسابقات در غرب آسیا شد. حالا هم برنامه های خودرا برای سفر به این کشور دنبال می نماییم بااینکه به خاطر کرونا و مشکلاتی که ایجاد می شود، امکان هرگونه تغییری وجود دارد.


منبع:

1399/12/10
14:36:34
0.0 / 5
924
تگهای خبر: المپیك , بازی , بازیكن , تیم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
لینک دوستان مركز اسپرت
مرکز اسپورت