گزارش تحلیلی - خبری مهر؛

حذف شادی از شطرنج به خاطر یك حركت اشتباه

حذف شادی از شطرنج به خاطر یك حركت اشتباه

به گزارش مرکز اسپرت برگزاری انتخابات فدراسیون شطرنج در حالی منتظر اعلام نامزدهای تایید صلاحیت شده برای نشستن روی صندلی ریاست است که نایب رییس این فدراسیون به دلایلی از مسئولیت خود کنار گذاشته شد.خبرگزاری مهر - گروه ورزش: شطرنج که تا همین چندسال پیش ساکت و بی سروصدا در گوشه ای از ورزش کشور پیگیر فعالیت هایش بود به واسطه درخشش یکی بعد از دیگری نمایندگانش در میادین بین المللی مختلف سری توی سرها درآورد و صاحب اعتبار و جایگاه درخور شانی شد اما به تدریج کبکه و دبدبه شطرنج ایران به واسطه حاشیه های بزرگ و کوچک پیرامونش، شطرنجی شد طوری که امروز این رشته و فدراسیون و برخی کاندیداهایش پاشنه آشیل وزارت ورزش شده اند.
از جمله حواشی مهمی که شطرنج بابت آنها متضرر شد در ارتباط با بدهی به فدراسیون جهانی، تغییر تابعیت علیرضا فیروزجا و کناره گیری سارا سادات خادم الشریعه از تیم ملی بود که همگی در زمان ریاست مهرداد پهلوان زاده رخ داد. با انتهای دوره ریاست وی انتظار می رفت که موج حواشی پیرامون شطرنج فروکش کند. اتفاقی مانند بازگشت خادم الشریعه به ترکیب تیم ملی هم نوید همین مهم و روزهای روشن تر را داد باآنکه در ادامه پای اتفاقات جدید به این رشته باز شد که چالش های جدیدی برای آن ایجاد کرد.
در تایید این مورد هم همین بس که پس از گذشت یک سال از اتمام دوره ریاست قبلی و دو مرحله ثبت نام کاندیداها و تعیین زمان برگزاری مجمع انتخاباتی در یک مرحله، نه تنها هنوز فدراسیون شطرنج به دوره ثبات مدیریتی نرسیده بلکه نایب رییس چندساله خویش را هم دیگر در اختیار ندارد.
در تمام این اتفاقات که شطرنج کشور در وضعیت بحرانی قرار داده رد پای یک حاشیه دیده می شود که شاید مرور آن تکراری باشد اما لازم است برای رسیدن به چراییِ جابه جایی اخیر در فدراسیون شطرنج.
تبعات ادامه دار یک اقدام
روزهای پایانی اسفندماه گذشته همزمان شد با آخر کار ریاست قبلی فدراسیون شطرنج و شروع به کار فرهاد نیکوخصال در این فدراسیون؛ کمتر از سه ماه پس از شروع به کار نیکوخصال و در فاصله زمانی ۷ تا ۲۱ خردادماه نام نویسی از کاندیداها انجام شد، فرایند تایید صلاحیت کاندیداها در وزارت ورزش و نهادهای ذی صلاح هم طبق روال عادی دنبال شد اما در میانه راه برخی اتفاقات پیرامون یکی از کاندیداها که اتفاقاً از آخرین فیلتر تایید صلاحیت هم به سلامت عبور کرده بود، اوضاع انتخاباتی شطرنج را پیچیده کرد.
از مجموع ۹ نفری که متقاضی ریاست در فدراسیون شطرنج بودند صلاحیت شادی پریدر، احمد گواری، محمدابراهیم مداحی، رضا شیرین آبادی فراهانی و حسین مطیعی برای حضور در مجمع انتخاباتی تایید شد.
بعد از اعلام رای نهادهای ذی صلاح اما یکی از این کاندیداها (شادی پریدر) حواشی زیادی پیرامون خود ایجاد کرد که حتی حضورش در کارزار انتخابات را هم زیر سوال برد. اتفاقاً این کاندیدا همانی بود که از او بعنوان گزینه مورد حمایت وزارت ورزش یاد می شد و همین مساله رنگ این حواشی و تاثیرگذاری اش در انتخابات را هم بیشتر کرد.
با وجود این شرایط قرار شد انتخابات فدراسیون شطرنج ۶ آبان ماه برگزار گردد اما دقیقاً دو روز پیش از این زمان مقرر، وزارت ورزش به بهانه دستورالعمل کرونایی برگزاری آنرا منتفی کرد اما این وزارتخانه در ادامه راه و پس از شروع به کار باردیگر اش برای تشکیل مجامع فدراسیون ها، لقمه آماده برای انتخابات شطرنج را روی زمین نگه داشت تا اثبات شود پشت پرده لغو یکباره مجمع آبان ماه چیزی غیر از کرونا و محدودیت هایش بوده است.
البته اینکه حاشیه های پیرامون کاندیدای تایید صلاحیت شده در انتخابات شطرنج و تعویق آن تأثیر داشته توسط هیچ مقام مسئولی در وزارت ورزش تایید نشد اما این مورد به شکلی باردیگر دست حقیقت را رو کرد وقتی این وزارتخانه آنقدر تعیین زمان جدید برای انتخابات شطرنج را به تعویق انداخت که کار به ثبت نام مجدد از کاندیداها کشید.
ورود باردیگر کاندیدای حاشیه ساز به انتخابات
وزارت ورزش در آغاز دومین اقدام انتخاباتی برای شطرنج ۱۳ تا ۲۷ بهمن ماه را جهت نام نویسی از کاندیداها تعیین کرد. در این دوره ۱۴ نفر مبادرت به نام نویسی برای تصدی ریاست شطرنج کردند.
فدراسیون شطرنج البته با امتناع از اعلام تعداد کاندیداها و نام آنها تلاش در سِری نگه داشتن مبحث داشت چونکه یکی از افراد ثبت نام شده شادی پریدر است؛ نایب رییس بانوان فدراسیون و همان کاندیدایی که به خاطر حواشی او فرایند انتخاباتی شطرنج چالشی تر و طولانی تر از معمول شد.
ادامه یک حاشیه
پُر واضح است شادی پریدر که همین چندماه پیش موفق به دریافت تایید صلاحیت خود برای حضور در انتخابات شطرنج شده بود این دفعه شانسی برای گذر از فیلترهای انتخاباتی نداشت بنابراین خیلی ها در کوشش برای منصرف کردن وی از حضور در انتخابات و کناره گیری اش از جمع کاندیداها بودند اما قبل از اینکه پریدر تصمیمی در این حوزه بگیرد از نایب رئیسی فدراسیون کنار گذاشته شد تا بازهم اثبات شود قرار نیست راهی پیش روی او برای حضور در انتخابات قرار بگیرد.
خبرنگار مهر کسب اطلاع کرد تصمیم سرپرست فدراسیون شطرنج برای گرفتن پست نایب رئیسی از شادی پریدر در هماهنگی کامل با وزارت ورزش و به شکلی با نظر این وزارتخانه انجام شده است. حتی مهین فرهادی زاد معاون ورزش بانوان هم این مورد را تایید نمود.
وی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: شادی پریدر را از نایب رئیسی کنار گذاشتیم چون او کاندیدای انتخابات شده بود و می توانست بعنوان نماینده رسمی فدراسیون با همه هیات ها به نفع خود ارتباط داشته باشد. ازاین رو صلاح را بر این دیدیم که مسئولیت نایب رئیسی را از او بگیریم.
فرهادی زاد تصریح کرد: خانم پریدر فقط از نایب رئیسی فدراسیون کنار گذاشته شده اما کماکان بعنوان نیروی قراردادی فدراسیون می تواند به فعالیت خود ادامه دهد. با وی در این حوزه و تصمیمی که اتخاذ شده صحبت هم کرده بودیم. هدف ما این بود که شرایط برای همه کاندیداها به شکلی مساوی شود اما خانم پریدر واکنش های دیگری داشت.
تغییر رویه در مورد یک کاندیدا
به گزارش مرکز اسپرت به نقل از مهر، دلیل کنار گذاشته شدن شادی پریدر از نایب رئیسی فدراسیون شطرنج نام نویسی او برای انتخابات عنوان می شود در حالیکه وی چند ماه پیش با همین شرایط متقاضی ریاست شد، تایید صلاحیت گرفت و نامش را در جمع کاندیداهای نهایی قرار داد اما این دفعه با این بهانه پست نایب رئیسی از او گرفته می شود در حالیکه کاملاً قابل پیشبینی است که پریدر به خاطر حواشی خودساخته شانسی برای در اختیار داشتن کرسی رسمی در ورزش ندارد.

1399/12/03
12:20:59
0.0 / 5
1136
تگهای خبر: تیم , تیم ملی , سلامت , فدراسیون
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
مرکز اسپورت