مهدوی كیا مشاور نهاد بین المللی قانون گذاری فوتبال شد

مهدوی كیا مشاور نهاد بین المللی قانون گذاری فوتبال شد

به گزارش مركز اسپرت مدافع سابق تیم ملی فوتبال ایران بعنوان مشاور تنها نهاد قانون گذاری فوتبال در جهان انتخاب گردید.به گزارش مركز اسپرت به نقل از ایسنا، هیأت بین المللی فوتبال (IFAB) مهدی مهدوی كیا، بازیكن سابق تیم ملی فوتبال ایران را بعنوان نماینده كنفدراسیون فوتبال آسیا در بخش خود برگزید.

این اتحادیه از مهدوی كیا با عنوان "افسانه ایران" یاد كرد.

مهدوی كیا سابقه ۱۱ سال بازی در تیم هامبورگ در بوندسلیگا را در پرونده دارد.International Football Association Board (به اختصار IFAB) تنها نهاد دارای صلاحیت قانون گذاری در ورزش فوتبال است. این هیأت از نمایندگان فیفا و ۴ اتحادیه های فوتبال بریتانیا - اتحادیه فوتبال انگلستان، اتحادیه فوتبال اسكاتلند، اتحادیه فوتبال ولز و اتحادیه فوتبال ایرلندشمالی - تشكیل می شود. نمایندگان فیفا ۴ حق رأی و نمایندگان هر یك از اتحادیه های بریتانیایی ۱ رأی دارند. مصوبات این هیأت باید دست كم از ۶ رأی مثبت برخوردار باشند.

پیدایش هیأت بین المللی فوتبال به سال ۱۸۸۶ و جلسه مشترك چهار اتحادیه فوتبال بریتانیا برای تعیین قوانین متحدالشكل برای فوتبال برمی گردد. با اینكه در آن زمان قوانین فوتبال تا حد زیادی به شكل استاندارد درآمده بود اما قوانین فوتبال در هر یك از اتحادیه ها تفاوت های جزئی با دیگری داشت و این امر در برگزاری بازی های بین المللی مشكلاتی ایجاد می كرد.

در سال ۱۹۰۴ در پاریس فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) بعنوان نهاد اداره ورزش فوتبال در سطح بین المللی تأسیس و پایبندی خویش را به قوانین هیأت بین المللی فوتبال اعلام داشت. با افزایش محبوبیت بین المللی فوتبال نمایندگان فیفا هم در سال ۱۹۱۳ به این هیأت دعوت شدند. در ابتدا فیفا و هر یك از اتحادیه های بریتانیایی ۲ حق رأی داشتند و تصمیماتی كه از ۸ رأی موافق برخوردار بود به تصویب می رسید و این به آن معنا بود كه اعضای بریتانیایی این هیأت در صورت توافق كامل حتی با مخالفت فیفا هم امكان تغییر قوانین را داشتند. در ۱۹۵۸ هیأت شیوه جدیدی را برای رأی گیری وضع كرد كه شیوه امروزین آن است. بر این اساس هر یك از اتحادیه های بریتانیایی یك رأی و فیفا ۴ رأی دارند و برای تصویب هر قانونی دست كم ۶ رأی مثبت مورد نیاز است. (ویكی پدیا)
1398/07/26
18:12:26
5.0 / 5
4522
تگهای خبر: بازی , بازیكن , تیم , تیم ملی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
مرکز اسپورت