ادامه بی توجهی به علم بدنسازی در كشتی

ادامه بی توجهی به علم بدنسازی در كشتی

به گزارش مرکز اسپرت مربی با تجربه علم بدنسازی می گوید: فقط از 5 درصد توانایی ام در تیم ملی کشتی آزاد استفاده شد.


مرتضی بهرامی نژاد در گفت و گو با ایسنا، درباره علت قطع همکاری با تیم ملی کشتی آزاد بعنوان مربی بدنساز، اظهار نمود: به سبب مسئولیتی که در آکادمی ملی المپیک دارم، نمی توانستم ۱۵ روز کامل به صورت قرنطینه در خدمت تیم ملی کشتی باشم و بنا بر این ادامه همکاری میسر نشد. اگر شرایط بهتر شود در صورتیکه نیاز داشته باشند می توانم در خدمت تیم ملی کشتی آزاد باشم.
وی درباره چرایی بی اهمیتی به بکارگیری یک مربی بدنساز در تیم ملی کشتی آزاد باتوجه به اهمیت این مساله در سال المپیک، اظهار نمود: به هر حال در تیم ملی کشتی آزاد آقای مهربان یا حاج کناری خودشان به بچه ها تمرین می دهند و در طراحی تمرینات کارهایی را انجام می دهند و فکر نمی کنم خیلی لنگ بمانند.
مربی باسابقه علم بدنسازی در ورزش ایران درباره لزوم بکارگیری مربی اختصاصی بدنسازی در کشتی و ورزش ایران و لطمه به ورزش ایران در نتیجه بی توجهی به این مساله مهم، اشاره کرد: صد درصد این یک جمله کتابی و علمی است و چیزی نیست که من بخواهم بگویم. سقف بدنسازی تخصصی و آمادگی ورزشکاران خیلی بلندتر از سقف مهارت ورزشکاران است. یک ورزشکار ممکنست مهارت را تا حد خوبی بالا ببرد اما اجرای مهارت در وضعیت سخت مبارزه نیاز به بدنسازی تخصصی و آمادگی بالای بدنی دارد. نقش بدنسازی درست و تخصصی در موفقیت ورزشکاران لاینفک است و حتما باید در کنار تیم های ورزشی بحث کنترل، ارزیابی و تست باشد و با ارقام سرو کار داشته باشند. در سطح حرفه ای چشم نمی تواند پیشرفت ورزشکاران را ارزیابی کند، بلکه اعداد و ارقام برمبنای روش های علمی و تخصصی باید ملاک برنامه ریزی باشد. کنترل و ارزیابی دقیق شرط مهم رسیدن هر ورزشکار به قله های ژنتیکی است. توجه به این موضوعات رمز موفقیت کشتی آمریکا و روسیه است.
بهرامی نژاد افزود: ۳۰ سال است در این حرفه مشغول به کار هستم و در ۵ یا ۶ دوره المپیک مربی بدنساز بودم و مطالعات و کارهایی را دراین زمینه انجام داده ام، استفاده از روش های نوین در تمرینات و طراحی تمرینات خاص ویژه هر ورزشکار نقش کلیدی در موفقیت او ایفا می کند. به هر طریق ممکن باید موضوع تست و کنترل و ارزیابی در تمرینات پیاده شود، در غیر این صورت معین نیست تمرینات اصلا به سود ورزشکار تمام می شود یا خیر. اگر کشورهایی مثل امریکا و روسیه در کشتی موفق تر از ما هستند نتیجه توجه به همین مباحث است وگرنه در بحث ژنتیکی ورزشکاران ما شایستگی زیادی دارند. اگر کشتی گیران آنها به اوج ژنتیکی خودشان می رسند و قهرمان می شوند فقط نتیجه توجه جدی به بدنسازی درست و پیاده کردن روش های علمی در تمرینات است.
وی اشاره کرد: اگر ما دنبال تک ستاره ها در ورزش ایران هستیم خب داستان فرق می کند اما اگر می خواهیم با اجرای روش های درست زمینه ظهور ستاره های بیشتری را در کشتی و ورزش ایران مهیا نماییم باید به علم تمرین و بدنسازی توجه ویژه داشته باشیم.
بهرامی نژاد در ادامه گفت و گو با ایسنا، در پاسخ به این پرسش که آیا در مدت همکاری اش با کادر فنی تیم ملی کشتی آزاد به کار او اهمیت می دادند و اختیار عمل داشت یا خیر؟ اظهار داشت: همیشه تاجاییکه از من کار بخواهند کار می کنم و تقاضا نمی کنم کاری را به من بدهید. فکر می کنم از ۵ درصد توانایی من در تیم ملی کشتی آزاد استفاده شد! می توانستم خیلی بیشتر موثر باشم و به تیم ملی کمک کنم.
مربی بدنساز در رشته های مختلف ورزش ایران، در واکنش به این مساله که آیا کادر فنی اجازه دخالت به مربی بدنساز را نمی دهد؟ اشاره کرد: احساس می کنم نه اینکه این بحث مربوط به کشتی باشد، بلکه در بسیاری از رشته های ما به این شکل است. من نه پولی می خواستم، نه سفر نه لباس. کسی که چیزی نمی خواهد که خطری ندارد. من ۱۱ سال در تیم ملی تکواندو مربی بدنساز بودم، حتی یک دفعه مینیسک یک نفر پاره نشد و همیشه قهرمان جهان و آسیا بودیم و در المپیک هم به مدال های درخشان رسیدیم. الان می بینیم هر سال ۵ تا ۱۰ تا ACL و مینیسک در تکواندو پاره می شود اما در ۱۱ سالی که در تکواندو بودم حتی یک دفعه هم این اتفاق رخ نداد. اینکه می گویم ۱۱ سال یک مینیسک هم پاره نشد در شطرنج نبود، در تکواندو بود که مبارزه با زانو است و واقعا به این مساله افتخار می کنم. مثلا همین آقای هادی ساعی اصلا بیمارستان را ندید و در مسابقات بهترین نمایش را داشت.
بهرامی نژاد افزود: در بسیاری از رشته های ما بخاطر نبود برنامه ریزی سیستماتیک، اکثریت مربیان سراغ تمرینات رایج قبلی می روند. این خیلی بد است که یک مربی فکر کند با یک شیوه تمرین در گذشته آمده و قهرمان شده و حالا فکر می کند با همان شیوه می تواند شاگردانش را قهرمان کند. شما الان ببینید اصلا چقدر کار آموزشی برای تیم های ملی انجام می شود؟ از مربیان و سرمربیان تیم های مختلف بپرسید آخرین بار در کدام کلاس اموزشی شرکت کرده اند؟ بدترین روش مربیگری این است که او به خاطرات دوران ورزشی اش مراجعه و آنرا پیاده کند و اساسا نمی تواند ورزشکاران خودرا با همان شیوه قدیمی به فرم ایده آل برساند.
او در آخر اظهار داشت: مشکلی با کشتی ندارم. با بسیاری از بچه ها در ارتباطم و سوالاتی که دارند را تماس می گیرند و می پرسند.
منبع:

1399/11/18
20:49:00
0.0 / 5
967
تگهای خبر: آموزش , المپیك , تمرین , تیم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
لینک دوستان مركز اسپرت
مرکز اسپورت