مجمع عمومی كمیته ملی المپیك؛

تصویب مدل توزیع بودجه فدراسیون ها و زنده شدن زمین ۵ هزار متری!

تصویب مدل توزیع بودجه فدراسیون ها و زنده شدن زمین ۵ هزار متری!

به گزارش مرکز اسپرت در چهل و هشتمین مجمع عمومی کمیته ملی المپیک، مدل توزیع بودجه بین فدراسیون های ورزشی در سال ۱۴۰۰ مورد تصویب قرار گرفت.به گزارش مرکز اسپرت به نقل از مهر، چهل و هشتمین مجمع عمومی کمیته ملی المپیک به ریاست سید رضا صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک و با حضور مسعود سلطانی فر وزیر ورزش، مهدی علی نژاد معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای، اعضای هیات رئیسه و اجرائی کمیته ملی المپیک و دیگر اعضای مجمع این کمیته بامداد امروز یکشنبه شروع شد.
این مجمع در شرایطی شروع شد که شرایط حضور وبیناری هم برای اعضا مهیا شده بود. زهرا نعمتی نماینده ورزشکاران، مجید کیهانی عضو هیات اجرایی، افشین مولایی رئیس فدراسیون همگانی و محمدرضا پوریا رئیس فدراسیون بدمینتون افرادی هستند که به صورت وبینار در مجمع شرکت دارند.
شاخص های توزیع بودجه
بخشی از مجمع کمیته ملی المپیک به بررسی شاخصهای توزیع بودجه در سال ۱۴۰۰ اختصاص داشت. گزارش این بخش توسط عبدی افتخاری عضو هیات اجرایی عرضه شد.
طبق گفته وی ۵ ضریب مثبت برای تخصیص اعتبارات مدنظر قرار دارد که عبارتند از ضریب مدال آوری در المپیک، بازی های آسیایی و … ضریب تراکم در مسابقات برون مرزی، ضریب نفرات اعزامی، ضریب مدیریت و شرایط خاص مانند میزبانی مسابقات، ضریب ورزش های پایه و مدال آور. ضرایب منفی هم مثل دوپینگ وجد دارد که ملاک قرار می گیرد.
رشد ۲۰۰ درصدی بودجه فدراسیون ها
در ادامه گزارش توزیع بودجه، سیدرضا صالحی امیری این گونه توضیح داد که بر مبنای مدل پیشنهادی که گزارش آن ارائه شد، در بودجه توزیعی به فدراسیون ها توسط کمیته ملی المپیک برای سال ۱۴۰۰ تغییر به وجود می آورد. وی اظهار داشت: اگر بودجه ۲۰۰ میلیاردی کمیته ملی المپیک به تصویب مجلس برسد بین ۲۰ تا ۲۰۰ درصد افزایش بودجه در فدراسیون ها خواهیم داشت و میانگین رشد ۵۰ درصد خواهد بود.
وی همینطور اشاره کرد: باید طی جلسات کارشناسی با حضور برخی از روسا و هیات اجرایی و وزارت ورزش به شاخص نهایی برسیم. باید تا اسفند بودجه بسته شود اگر توافق حاصل نشود باید به روش سنتی گذشته عمل شود.
تصویب مدل توزیع بودجه ۱۴۰۰ فدراسیون ها
مدل پیشنهادی برای توزیع بودجه سال ۱۴۰۰ فدراسیون ها توسط کمیته ملی المپیک که از جانب عبدی افتخاری عرضه شد، توسط اعضای مجمع به بحث گذاشته شد. این مدل پیشنهادی، مخالفانی داشت مانند مهدی گودرزی رئیس فدراسیون سه گانه. حمید عزیزی رئیس فدراسیون گلف هم با طرح پیشنهادی موافق بود اما پیشنهاداتی هم داشت.
عزیزی اظهار داشت: به نظرم توازن در توزیع بودجه به فدراسیون ها وجود ندارد. یک ششم بودجه به یک فدراسیون اختصاص یافته است. پیشنهاد دارم که حداکثر هر فدراسیون پنج درصد از بودجه را به خود اختصاص بدهد. پیشنهاد دیگرم این است که در صورتیکه بحث کمک خارج از جدول وجود داشت، این کمک به صورت مساوی باشد و این طور نباشد که یک فدراسیون ده درصد و فدراسیون دیگر دویست درصد افزایش داشته باشد.
در رابطه با این طرح، سید رضا صالحی امیری هم توضیحاتی عرضه داد و مبحث به رای گذاشته شد. در نهایت با رای اعضای مجمع مدل پیشنهادی به تصویب رسید.
زمین ۵ هزار متری کمیته ملی المپیک زنده شد!
به گزارش مرکز اسپرت به نقل از مهر، در ادامه مجمع عمومی کمیته ملی المپیک گزارش صورت های مالی سال ۹۸ اعلام و عنوان شد که صورت های مالی به نحو مطلوب نشان میدهد.
حسابرس کمیته ملی المپیک همینطور از احیا شدن زمین خیابان اشرفی اصفهانی به متراژ پنج هزار متر اطلاع داد و اینکه کاربری فرهنگی، مسکونی و ورزشی برای آن گرفته شد.
رئیس کمیته المپیک هم اظهار داشت: این زمین از سال ۹۰ رها شده بود و شهرداری آنرا فضای سبز اعلام و تصاحب کرد. ما با کمک مسؤلان آنرا برگردانیم و سند تک برگ آن هم موجود است.
به گفته صالحی امیری، قیمت این زمین ۵ هزار متری هم اکنون ۲۰۰ میلیارد تومان است و اگر اجازه داده شود، سالی ۵۰ میلیارد سودآوری دارد.
صالحی امیری اظهار داشت: در واقع از سال بعد با تعیین تکلیف این زمین، می توانیم یک سرمایه ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیاردی داشته باشیم و پنجاه درصد از منابع کمیته از راه مشارکت دادن آن تامین گردد.
تصویب بند جدید اساسنامه
در جریان مجمع امروز اضافه شدن بندی جدید به اساسنامه کمیته ملی المپیک به تصویب اعضا رسید. به واسطه این بند تمام امور اجرایی، اداری، مالی و پشتیبانی کمیته ملی المپیک تابع قوانین جمهوری اسلامی باشد.
انحلال شرکت بازرگانی کمیته ملی المپیک
اعضای مجمع کمیته ملی المپیک به هیات اجرایی اختیار دادند که شرکت بازرگانی کمیته ملی المپیک را منحل کنند و یا اختیارات آنرا محدود کنند.
غیرالمپیکی ها عضو مجمع کمیته ملی المپیک شدند
با رای موافق اعضای مجمع کمیته ملی المپیک، دو فدراسیون ورزش های ناشنوایان و بیماریهای خاص عضو این مجمع شدند. البته با پیشنهاد صالحی امیری، این مساله به خاطر غیرالمپیکی بودن فدراسیون های موردنظر با کمیته بین المللی المپیک درمیان گذاشته می شود تا مشکل ساز نشود.
شنیدن نظر اعضای مجمع
بخشی از مجمع عمومی کمیته ملی المپیک به شنیدن نظر اعضای مجمع اختصاص داشت. در این بخش رامین طباطبایی رئیس فدراسیون بسکتبال، اینچه درگاهی رئیس فدراسیون ژیمناستیک، عباس اورسجی رئیس فدراسیون کبدی، مهرزاد حمیدی معاون ورزشی آموزش وپرورش صحبت هایی را مطرح نمودند.
پاداش ویژه برای طلایی های المپیک توکیو
در مجمع امروز، مسعودسلطانی فر وزیر ورزش هم برای حاضران صحبت کرد. وی به مبحث پاداش مدال آوران المپیک اشاره نمود و تصریح کرد: در گذشته پاداش ها بر مبنای سکه پرداخت می شد یعنی زمانی که قیمت سکه نوسان نداشت اما به خاطر تحریم ها و ایجاد نوسان در قیمت سکه، چگونگی پرداخت پاداش ها بر مبنای تغییر در بخشنامه متفاوت از همیشه شد طوری که امتیازها ملاک است.
معاون رئیس جمهور در امور ورزش با اعلان اینکه وزارت ورزش در کوشش برای پرداخت پاداش مدال آوران سال ۹۸ است، در مورد مدال آوران المپیک اظهار داشت: برای ورزشکارانی که در توکیو صاحب مدال طلا شوند پاداش ویژه ای در نظر خواهیم گرفت. البته برای مدال آوران نقره و برنز هم پاداش مناسبی در نظر داریم.

1399/11/05
13:47:25
0.0 / 5
1111
تگهای خبر: آموزش , المپیك , بازی , بسكتبال
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
لینک دوستان مركز اسپرت
مرکز اسپورت