مهدوی كیا:

پرسپولیس شاهكار كرد

پرسپولیس شاهكار كرد

مرکز اسپرت: پیشکسوت تیم فوتبال پرسپولیس می گوید باتوجه به محدودیت هایی که در فوتبال ایران وجود دارد، حضور سرخ پوشان در فینال لیگ قهرمانان آسیا یک «شاهکار» بوده است.مهدی مهدوی کیا، پیشکسوت تیم فوتبال پرسپولیس در گفتگو با ایسنا، درباره شکست سرخ پوشان پایتخت در فینال رقابت های لیگ قهرمانان آسیا در مقابل تیم اولسان هیوندای کره جنوبی اظهار نمود: متاسفانه فینال لیگ قهرمانان آسیا با باخت پرسپولیس همراه شد و خیلی ناراحت کننده بود. تیم کره ای معلوم بود می خواست در دقایق اول بازی فشار بیاورد و این کار را در ۲۰ دقیقه اول بازی انجام داد و به پرسپولیس فشار آورد اما در دقایق دیگر بازی برابری را شاهد بودیم.

او افزود: در نیمه دوم پرسپولیس جلوتر آمد و صاحب توپ و میدان بود اما روی یک اشتباه فردی، پرسپولیس گل دوم را دریافت کرد. این اشتباه در یک لحظه رخ داد و نمی گردد آن لحظه را برگرداند. شاید در فوتبال دنیا یک بازیکن نقطه فرود توپ را اشتباه تشخیص بدهد اما این اشتباه غیرقابل جبران بود. فشار بازی و خیلی علت ها می تواند سبب این اشتباه شود.

پیشکسوت تیم فوتبال پرسپولیس در پاسخ به این سؤال که چرا فوتبال ایران نمی تواند در سطح آسیا موفق باشد، تصریح کرد: این مسئله نیاز به یک بحث طولانی دارد اما هم اکنون جدال نابرابری در فرم جدید لیگ قهرمانان آسیا وجود دارد. با عنایت به این که تیم های آسیایی می توانند بازیکنان خارجی باکیفیت جذب کنند اما کشور ما متاسفانه با افت پول ملی روبرو شده است و دستمزد یک بازیکن آنها، اندازه کل بودجه یک باشگاه ماست و اگر یک تیم ایرانی به فینال لیگ قهرمانان آسیا صعود کند، واقعا شاهکار کرده است.

او اضافه کرد: هر تیم ایرانی که بتواند به فینال آسیا راه پیدا کند باید ایستاده آن تیم تشویق نماییم چون این جدال نابرابری است. ما در زیرساخت ها مشکل داریم. ما اگر کشور قطر و زیرساخت های فوتبالی آن کشور را ببینم، می فهمیم که قیاس فوتبال ما با آن کشورها کاملا نابرابر است. با این وجود تیم پرسپولیس و شاگردان گل محمدی شاهکار کردند و خسته نباشند و چیزی از ارزش های این تیم کم نمی گردد. هواداران این مسئله را درک می کنند. ما اگر مثل فینال قبلی می باختیم، آن قدر دردناک نبود اما نتیجه این بازی با یک ضربه پنالتی تغییر نمود و این مسئله ناراحت کننده بود و اینطور باختن دردناک تر است.

او در مورد فوتبال پایه و حضور فعال بازیکنان کره ای و ژاپنی در سطح اول فوتبال دنیا، اظهار نمود: قصه فوتبال ژاپن و کره جنوبی فراتر از فوتبال آسیاست و بازیکنان باکیفیتی که این دو کشور دارند، سبب شده که پیشرفت قابل توجهی کنند. یک زمانی از سال ۱۹۹۸ تا سال ۲۰۰۳، حدود ۱۶ بازیکن ایرانی در سطح اول فوتبال دنیا مشغول بودند اما حدود ۱۲ سال است هیچ بازیکن ایرانی در فوتبال آلمان دیده نمی گردد. در فوتبال آلمان، هم اکنون در هر تیمی، یک بازیکن ژاپنی و کره ای تأثیر گذار دیده می شود. این اتفاق، نتیجه کار و تلاش فوتبال این کشورها بوده است و قابل مقایسه با فوتبال ایران نیست. ما سال ها داریم درباره این مسائل صحبت می نماییم اما هیچ زیرساختی وجود ندارد. آیا ما توانستیم زمین تمرین خوبی درست نماییم یا موفق شدیم مربی با کیفیت به دنیا معرفی کنیم؟ این مسائل در کشور ما به هیچ عنوان دیده نمی گردد و ما سالهای سال از این دو کشور عقب هستیم.

مهدوی کیا در پاسخ به این سؤال که آیا آکادمی «کیا» او را دلگرم می کند، اظهار داشت: ما با تمام مشکلاتی که داشتیم و هزینه هایی که کردیم، توانستیم بالای ۱۵۰ بازیکن در آکادمی جمع نماییم و من به شخصه از وضعیت هم اکنون در آکادمی راضی هستم چون علاقه ام بوده و هم اکنون داریم بازیکن تحویل فوتبال ملی می دهیم. کاش اتفاق بزرگ تری در کشور ما در این حوزه رقم می خورد و ما در هر شهر و روستایی آموزش صحیح فوتبال داشتیم.

او خطاب به هواداران پرسپولیس بعد از باخت در فینال لیگ قهرمانان آسیا، اظهار داشت: فوتبال ادامه دارد. کاری که پرسپولیس کرد، شاهکار بود. این کار اصلا کار آسانی نیست و این تیم کار بزرگی کرد و هواداران این را درک خواهند کرد. ما هوادار پرسپولیس هستیم و کسی نیستیم به خاطر یک باخت از این تیم دل بکنیم. همانطور که پرسپولیس کار خویش را با برانکو آغاز کرد و چهار سال متوالی قهرمان لیگ برتر شد و توانست به فینال آسیا صعود کند، این راه بطور قطع ادامه دارد و سرخ پوشان باید مسابقات لیگ برتر را ادامه دهند و در سالهای آینده قهرمانی آسیا را به دست بیاورند. من می دانم همه ناراحت هستند اما باید به پرسپولیس افتخار کرد و باید به آنها خسته نباشید گفت.

او درباره انتخابات فدراسیون فوتبال و اینکه قصدی برای حضور در این انتخابات خواهد داشت یا خیر، تصریح کرد: خیر من فعلا هیچ قصدی برای بازگشت به فوتبال ایران ندارم. من فضا را برای خودم هم اکنون مناسب نمی بینم و با اخلاقیات من سازگار نیست. من هم اکنون در فضای دیگری خدمت می کنم و بیشتر از اینکه وارد فضای مدیریتی فوتبال شوم، در فوتبال پایه کارهای خویش را انجام می دهم. امیدوارم کسانی که در این انتخابات می آیند، موفق باشند چون فوتبال حق فوتبالی هاست و باید آنها در این حوزه حضور داشته باشند. امیدوارم با توجه اساس نامه ای که مورد توجه فیفا بوده است، بتوانیم با ارتقا فوتبال خود به رشد جامعه نماییم چون نشان داده فوتبال می تواند به نشاط مردم کمک نماید.

منبع:

1399/09/29
22:38:28
5.0 / 5
1092
تگهای خبر: آموزش , بازی , بازیكن , باشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
لینک دوستان مركز اسپرت
مرکز اسپورت