تهدید بزرگِ سلامتی مردم؛

الگوی ورزش كردن تغییر كرده است

الگوی ورزش كردن تغییر كرده است

به گزارش مركز اسپرت مدیر انجمن جامعه ورزش و فرهنگ ایران با اشاره به اینكه الگوی ورزش كردن تغییر كرده، اظهار داشت: عدم آگاهی جامعه از سواد ورزشی یك معضل است بنا بر این هنگام تعطیلی باشگاه ها مردم گرفتار مشكل می شوند.خبرگزاری مهر - گروه ورزشی: ماشینی شدن زندگی و حرکت ناخواسته به سمت «آپارتمان نشینی» بهداشت و سلامتی مردم را با خطراتی مواجه کرد که استارتش از حدود دو دهه پیش خورد و حالا تبعاتش گریبان خیلی از افراد را گرفته است. کم تحرکی و به دنبال آن چاقی مفرط که از مدتها پیش لایه های مختلف جامعه را در بر گرفته بود حالا به سنین پایین رسیده تا زنگ خطر برای سلامتی مردم به صدا در آید.
گروه ورزشی خبرگزاری مهر در تلاش است در گفتگو با کارشناسان، صاحب نظران، مسئولان و افراد در رابطه با ورزش، راهکارهای خروج از این وضعیت و توجه بیش از گذشته مسئولان به «تهدید بزرگ» سلامتی مردم را بررسی کند تا شاید اتفاق تازه ای در این بخش رخ بدهد.
مجید خاتونی در گفت و گو با خبرنگار مهر درباره تأثیر ویروس کرونا بر کم تحرکی مردم و عدم ورزش کردن اظهار داشت: ویروس کرونا که رهاورد جهانی است، علاوه بر به خطر انداختن سلامتی انسان ها، موجب شد چرخ های زندگی اجتماعی کند شود و خیلی از کسب وکارهایی که وابسته به رونق زندگی اجتماعی هستند، با بحران مواجه و خیلی از حرفه ها و مشاغل زمین گیر شوند. همچون مشاغلی که مربوط به صنعت ورزش هستند. ویروس کرونا کارکرد ورزش را نیز گرفتار وقفه و اختلال کرده است.
مدیر انجمن جامعه ورزش و فرهنگ ایران اضافه کرد: در این شرایط خاص، ورزش همانند خیلی از نهادها در سطوح جهانی و محلی گرفتار رکود شده که حوزه های سلامتی، حرفه ای، قهرمانی و تفریحی ورزش هر کدام به صورتی از این ویروس لطمه دیده اند. عنصر «تماشاگر» که مؤلفه اصلی ورزش حرفه ای است، در وضعیت کرونائی خانه نشین شده است. ورزش همگانی نیز که با کار جمعی و گروهی در پارک ها، بوستان ها و باشگاه ها انجام می شد، مبتلا به اختلال و وقفه شده چونکه باید فاصله گذاری جسمانی، پرهیز از تجمعات و رعایت پروتکل های بهداشتی صورت گیرد.
وی گفت: در واقع ویروس کرونا باز تعریفی از مفهوم «زندگی» و «ورزش» را به دنبال داشته است. تغییر الگوی ورزش کردن از باشگاه ها به خانه ها برای جامعه حاوی این نکته مهم بوده که برای ورزش خصوصاً ورزش سلامت محور، به امکانات و باشگاه های مجهز نیاز نیست و می توان با امکانات ساده با تقویت سیستم ایمنی و دفاعی بدن در مقابله با چنین بیماری هایی اقدام نمود.
مدیر انجمن جامعه ورزش و فرهنگ ایران اضافه کرد: بیماری کرونا از یکسو با ایجاد ترس و اضطراب در بین جامعه ورزش و از طرف دیگر اختلال در تقویم رویدادهای ورزشی، مهم بودن کارهای ورزشی برای افراد جامعه را بیش از پیش به همراه داشت. در این میان اوقات فراغت خلاقانه و تغییر سبک زندگی نیز به چشم آمد. در ادامه، نکته ای که این شرایط به ما گوشزد کرد و باید مورد توجه دولتمردان و نهادهای سیاست گذار قرار گیرد این است که توان و امکانات ورزشی جامعه تنها معطوف به دولت نیست بلکه جامعه مدنی و ساختارهای مردم نهاد پتانسیل بسیار موثری دارند که در این ایام شاهد آن بودیم. آگاهی سازی ورزشی و حتی آموزش کارهای بدنی توسط خیلی از نهادهای مدنی انجام گرفت که برای سیاست ها و برنامه های متمرکز بر ورزش و سلامت کشور نقطه قابل اتکا خواهد بود.
وی افزود: نکته دیگر آنکه جامعه ایرانی به سبب آنکه از سطح سواد ورزشی بالایی برخوردار نیست، در این شرایط با یک مشکل مواجه شد؛ زمانی که مربیان و باشگاه ها در دسترس نبودند، خیلی از افراد نمی دانستند که چگونه باید ورزش کنند. این فقدان سواد حرکتی خطری است که هنوز جامعه را تهدید می کند و قسمتی از افراد فعالیت بدنی کافی و هدفمند ندارند که این مسئله موجب بروز مشکلات جسمی، روحی و روانی خواهد شد.
مدیر انجمن جامعه ورزش و فرهنگ ایران تاکید کرد: سیاست ها و شیوه های بکار گرفته شده در سالهای گذشته نتوانسته سواد ورزشی و آگاهی از کارهای بدنی را به اندازه مناسب در حوزه آموزش عمومی بویژه مدارس و دانشگاه ها به شهروندان تفهیم نماید. بحث دیگر آنست که کرونا بیشتر روی اقشار بی بضاعت و کم بهره مند که با مشکلات معیشتی روبرو هستند و ورزش در سبد زندگی آنان خالی است اثر گذاشته است. چونکه با عدم دسترسی به امکانات ورزشی استاندارد و ارزان با دغدغه های معیشتی، زمان کافی برای انجام کارهای ورزشی ندارند. بحران اقتصادی موجود که کووید ۱۹ بر آن دامن زد، به اقشار کم درآمد فشار بیشتری وارد آورد که همین یک تهدید است و خلا ورزش در سبد زندگی اقشار کم برخوردار، خطر بزرگی را برای جامعه به همراه دارد. «ورزش رایگان برای همه» که در اصل سوم قانون اساسی کشور نیز بر آن تاکید شده در اینجا نمود پیدا می کند که نباید مغفول مانده و در حد یک شعار باقی بماند، بلکه به اقدامات عملی عاجل نیاز دارد.
خاتونی در پاسخ به این پرسش که راهکار و پیشنهاد شما برای مردم در وضعیت کرونائی برای انجام کارهای ورزشی چیست؟ اظهار داشت: رعایت پروتکل های بهداشتی یک وظیفه و تکلیف ملی است که باید توسط کنشگران ورزشی نیز اجرا گردد. همبستگی و هم افزایی درخلال جامعه ورزش و نهادهای حوزه سلامت و بهداشت باید تقویت گردد.
وی افزود: از طرف دیگر وزارت ورزش و فدراسیون ها، شهرداری ها و همین طور مراکز باشگاه های خصوصی ضمن اجرای پروتکل های بهداشتی به صورت آموزش بوسیله شبکه های اجتماعی، اطلاعاتی را به شهروندان و مردم انتقال دهند که در خانه و مکان های ایمن و محل کار بتوانند کارهای ورزشی را انجام دهند تا با تقویت قوای جسمانی در مقابل ویروس کرونا آمادگی سیستم دفاعی داشته باشند.
خاتونی در آخر اظهار داشت: اتفاق خوبی که هم اکنون در جریان است؛ طرح ها و پویش های مختلف جامعه ورزش است. تقریباً در یک سال قبل خیلی از افراد و دستگاه های ورزشی پای کار آمده اند و در حال آموزش و آگاهی سازی مردم هستند تا با تغییر نگاه نسبت به ورزش در منازل و حتی محیط کار فعالیت بدنی داشته باشند. این گزاره، باید بیشتر ترویج و روی آن تحقیق و پژوهش صورت گیرد تا بر روی روش های بهینه و اثرگذار برنامه ریزی صورت گیرد و مطابق با ذائقه و نیاز شهروندان، فعالیت ها و طرح های ورزشی پیشگیرانه، طراحی و اجرا شود.


منبع:

1399/09/10
22:35:08
5.0 / 5
1322
تگهای خبر: آموزش , باشگاه , دستگاه , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان مركز اسپرت
مرکز اسپورت