افشین ملایی عنوان كرد:

ارزیابی ۱۵۰۰ كودك در طرح بازی و نشاط

ارزیابی ۱۵۰۰ كودك در طرح بازی و نشاط

مركز اسپرت: رئیس فدراسیون ورزش های همگانی با تكیه بر این كه این فدراسیون تندرستی محور است اظهار داشت: طرح بازی و نشاط با محوریت مادران و با هدف خروج كودكان از كم تحركی اجرا خواهد شد.به گزارش مرکز اسپرت به نقل از مهر، افشین ملایی رئیس فدراسیون ورزش های همگانی بامداد امروز چهارشنبه با حضور در برنامه صبحگاهی چاپ اول شبکه خبر ضمن اشاره به کم تحرکی که در جامعه وجود دارد به عرضه آماری در این مورد پرداخت و اظهار داشت: پیش از اینکه پدیده کرونا را داشته باشیم برپایه آمار در سطح ملی ۵۶ درصد مردم ایران گرفتار کم تحرکی هستند و ۵۹ درصد هم گرفتار وزن بالا و چاقی هستند.
وی افزود: این آمار نشان داده است که سبک زندگی ما به شدت و به سرعت به سمت کم تحرکی و ماشینی شدن رفته است. بررسی بیشتر این آمار نشان داده است که بیشتر از ۳۰ درصد مردم ایران گرفتار فشار خونه بالا هستند. متاسفانه این بیماری درمان قطعی ندارد و باید مدیریت شود.
رئیس فدراسیون ورزش های همگانی در ادامه به وضعیت بانوان و کودکان هم اشاره نمود و اظهار داشت: بر مبنای همین آمار بانوان ایران که یکی از صدمه پذیرترین افراد جامعه هستند با ۶۴ درصد کم تحرکی مواجهند که آنها را در معرض صدمه پذیری بیشتری قرار داده است.
وی ضمن اشاره به کم تحرکی که در میان کودکان وجود دارد هم اظهار داشت: برپایه آمار کودکان کشور ما ۲۰ درصد بیشتر از گذشته چاق شده اند. کودکانی که باید در این دوران شاداب و پرنشاط باشند و قابلیت های جسمانی را در بهترین شرایط داشته باشند گرفتار سبک زندگی غیرفعال شده اند که عمده ترین دلیل آن پررنگ شدن نقش تکنولوژی در زندگی آنهاست.
افشین ملایی تصریح کرد: متاسفانه شیوع کرونا این کم تحرکی را در میان اقشار مختلف جامعه تشدید کرد و رسالت همه دستگاه ها، نهادها، فدراسیون و بخصوص صدا و سیما این است که در این دوران کم تحرکی آنطور که نگاه حاکمیتی است کمک کنند این نگرش در مخاطب تقویت شود و برنامه هایی که فدراسیون ها در نظر گرفتند بتواند از قدرت و تاثیرگذاری بیشتری بین مردم برخوردار شود.
وی با تکیه بر اینکه مأموریت اصلی فدراسیون ورزش های همگانی اهمیت دادن به سلامتی و تندرستی مردم است اظهار داشت: ما در فدراسیون ورزش های همگانی تندرست محور هستیم و رنگ باشگاه خاصی مد نظرمان نیست. متناسب با این مأموریت از ۵۰ روز قبل که تیم جدید فدراسیون مستقر شد کمپین آماده باش را با هدف انتقال دانش و نگرش صحیح به خانواده ها و کانون خانواده را با مشارکت ۵۳ انجمن و ۳۱ هیات استانی و در تمام شهرها اجرا کردیم که استقبال بسیار خوبی هم از آن صورت گرفت.
افشین ملایی افزود: با عنایت به شرایط گستردگی کرونا تلاش کردیم به جای اینکه مردم به باشگاه ها رجوع کنند که اساساً کار غلطی است، مربیان خودمان را به مجتمع ها ی مسکونی که دارای فضای باز مناسب هستند، اعزام نماییم. در این طرح و در چارچوب طرح آوای ورزش در همسایگی برنامه های ورزشی را برای مردم اجرا کردیم که هر روز یک ساعت ورزش برای اهالی مجتمع ها در نظر گرفتیم تا از این طریق ورزش را به نزدیکترین محل سکونت مردم ببریم.
ملایی ضمن اشاره به برنامه هایی که این فدراسیون برای کودکان در نظر گرفته است اظهار داشت: با عنایت به این که کودکان در دوران کرونا کمتر مورد توجه والدین قرار می گیرند تلاش کردیم طرحی را اجرا نماییم که والدین را هم درگیر ورزش نماییم. این طرح با عنوان نشاط و کودک فعالیت خویش را شروع کرده و مقرر است با استفاده از بازیهای هوشمند حرکتی نسبت به افزایش فعالیتهای ورزشی کودکان با محوریت مادران برنامه را پیش ببرد. در حال تهیه فیلمهای در رابطه با این طرح هستیم که آنرا در اختیار مردم قرار دهیم.
رئیس فدراسیون ورزش های همگانی در پاسخ به این پرسش که این طرح چگونه اجرا می شود و مردم چطور باید از آن آگاه شوند اظهار داشت: این طرح برای دو ماه در نظر گرفته شده و از راه هیات های استانی ورزش همگانی فراخوان داده می شود که مردم می توانند با رفتن به این هیات ها ثبت نام کنند.
وی افزود: در این طرح ۱۵۰۰ کودک مورد مطالعه قرار خواهند گرفت. به این صورت که بعد از ثبت نام، از راه ارزیاب های فدراسیون از کودکان تست گرفته می شود و متناسب با شرایط آنها بسته آموزشی شامل ۲۴ فیلم برای ۲۴ ساعت استفاده در اختیار آنها قرار خواهد گرفت.
افشین ملایی محور اجرای برنامه های ۵۰ روز اخیر را فضای مجازی عنوان نمود و اظهار داشت: همه برنامه هایی که فدراسیون ورزش های همگانی برای ایجاد تحرک و نشاط در میان مردم در نظر گرفته است با محوریت فضای مجازی اجرا شده و از آنجایی که هیات ها و فدراسیون در این بخش فعال می باشند برنامه های مد نظر را به صورت فیلمهای کوتاه، گفتگوهای زنده و سایر موارد در فضای مجازی عرضه کرده ایم.
رئیس فدراسیون ورزش های همگانی در مورد کمتر دیده شدن این فعالیت ها و برنامه های این فدراسیون هم اظهار داشت: در این بخش ما دو کمبود داریم که باید در آینده آنها را برطرف نماییم. نخستین آن این است که ظرفیت نیروی انسانی فدراسیون برای اجرای برنامه ها کافی نیست. با توجه با این ظرفیت ما قابلیت این را نداریم که طرح های گسترده ای را اجرا نماییم. ما طرح هایمان را با هزار مربی آغاز کردیم در حالیکه شاید برای این طرح به ۱۰۰ هزار مربی نیاز داشته باشیم که بتوانیم برنامه هایمان را اجرا نماییم.
افشین ملایی تصریح کرد: دومین مبحث درخواست از رسانه هاست که همه باید به کمک فدراسیون ورزش های همگانی بیایند تا بتوانیم برنامه هایمان را به اطلاع مردم برسانیم و اطلاعاتی را که داریم با مردم به اشتراک بگذاریم تا بتوانیم در سلامتی و تندرستی مردم نقش پررنگ تری داشته باشیم.

1399/09/06
20:16:53
5.0 / 5
1181
تگهای خبر: آموزش , بازی , باشگاه , تیم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
مرکز اسپورت