در گزارش مركز اسپرت مطرح شد:

فوت كوزه گری ملی پوش گلف برای ۱۶ قهرمانی متوالی در لیگ ایران

فوت كوزه گری ملی پوش گلف برای ۱۶ قهرمانی متوالی در لیگ ایران

مركز اسپرت: كاپیتان تیم ملی گلف كه برای شانزدهمین سال متوالی قهرمانی مسابقات كشوری را از آن خود كرد، در مورد آنچه در ثبت این ركورد موثر بوده توضیح داد.به گزارش مركز اسپرت به نقل از مهر، مسابقات گلف قهرمانی كشور -رده سنی ۱۸ تا ۵۵ سال - در حالی پس از دو روز رقابت میان شركت كنندگان به انتها رسید كه عنوان قهرمانی آن در بخش انفرادی همچون سال قبل و سال های قبل تر از آن به حسن كریمیان اختصاص پیدا كرد.
این گلفر ملی پوش در رقابت با ۸۳ بازیكن دیگر شركت كننده در مسابقات قهرمانی كشور موفق شد با ۱۴۳ ضربه و تنها دو اختلاف ضربه نسبت به نفرات دوم و سوم صاحب عنوان قهرمانی شود. این برای نخستین بار یا دومین و سومین و چهارمین و... بار نیست كه كریمیان قهرمان گلف ایران می شود. وی با قهرمانی در رقابت های امسال شانزدهمین قهرمانی متوالی خود در مسابقات باشگاهی كشور را رقم زد تا همچنان ركورددار این عنوان باشد.
حسن كریمیان در گفتگو با خبرنگار مهر از فوت كوزه گری خود كه منجر به ثبت چنین ركوردی در قهرمانی های متوالی شده گفت و اینكه سه فاكتور اساسی در این زمینه تاثیر گذار بوده است.
* خبرگزاری مهر - گروه ورزش: از چه زمانی وارد گلف شدید و نخستین قهرمانی را در چه شرایطی به دست آوردید؟
- حسن كریمیان: از آنجایی كه پدرم در گلف فعالیت داشت، حدودا از كودكی با این رشته آشنا بودم و آنرا پیگیری می كردم اما از ۱۷ سالگی به صورت جدی و حرفه ای فعالیت در آنرا آغاز كردم. ۱۹ ساله بودم كه نخستین قهرمانی تیمی در كشور را به دست آوردم. نخستین قهرمانی بخش انفرادی را هم زمانی كسب كردم كه ۲۴- ۲۳ ساله بودم. از آن زمان تا به امروز این عنوان را به صورت متوالی در اختیار دارم.
* قهرمانی برای ۱۶ سال متوالی ركوردی كم نظیر و شاید هم بی نظیر در ورزش ایران است. عامل كمك كننده در ثبت این ركورد چیست؟
- گلف رشته ای است كه مسائل روانشناسی در آن كاملا تعیین كننده است. اینكه ضربات به لحاظ فكری و دیدگاهی چگونه زده شوند، خیلی زیاد موثر است چونكه ارتباط مستقیم با كسب امتیاز دارد.
* لطفا بیشتر توضیح دهید. دقیقا چه فاكتورهایی به شما برای ثبت متوالی قهرمانی كمك می نماید.
- تمركز و فكر مثبت دو فاكتوری است كه خیلی زیاد به آنها تكیه دارم. تمام افكار و تصورات من مثبت است. پیش از ضربه دقیقا فكر می كنم كه به هدف و نتیجه می رسد. همین مسئله موجب می شود كه عملكردم بهتر شود و چون از این حیث اطمینان خاطر پیدا می كنم، تمركزم هم قابل كنترل می شود.
* این فاكتورها بیشتر از تمرین و آماده سازی در نتیجه گیری های شما موثر بوده است؟
- از تمرین غافل نیستم اما اینكه تمرین هم چگونه باشد، مهم می باشد. تمرین می تواند نادرست و بدون برنامه باشد كه در این صورت خروجی ندارد. من تمریناتم را به درستی پیگیری می كنم چونكه طبق نتایج آنالیز وضعیت خودم در حین مسابقه و تمرین انجام و كاملا اصولی پیگیری می شود. در كل اینكه سه فاكتور تمركز، فكر مثبت و تمرین درست موجب موفقیت من در تكرار قهرمانی های متوالی بوده است.

* وضعیت دیگر گلفرهای شركت كننده در مسابقات قهرمانی كشور چقدر در قهرمانی های متوالی شما موثر بوده است؟ مثلا اینكه احیانا این قهرمانی ها به خاطر ضعف آنها به دست آمده باشد؟
- اتفاقا بیشتر گلفرهایی كه در مسابقات قهرمانی كشور شركت دارند، حریفانی شاخص و قدر برای من هستند. میان من و بسیاری از آنها اختلاف زیادی وجود ندارد طوریكه گاهی یكی دو ضربه تعیین كننده می شود. كما اینكه در رقابت های امسال هم من با اختلاف دو ضربه نسبت به نزدیك ترین رقیبانم، قهرمان شدم.
* فكر می كنید تا چه زمان بتوانید ركورد قهرمانی متوالی در رقابت های باشگاهی گلف را در اختیار داشته باشید؟
- اصلا معین نمی باشد به خصوص كه بسیاری از گلفرها شرایط نزدیكی به من دارند اما تلاشم این است كه حداقل تا بیستمین قهرمانی متوالی این ركورد را داشته باشم بااینكه می دانم خیلی دشوار است. گلف رشته ای است كه در آن یك حركت اشتباه می تواند ورزشكار را دو ضربه عقب بیندازد.
* شما جزو معدود نفراتی هستید كه همزمان ورزشكار - مربی هستید و اینكه هدایت تیم ملی ۱۸ تا ۵۵ سال را بر عهده دارید. فاكتورهایی كه از آنها بعنوان فوت كوزه گری خود در موفقیت تان یاد كردید را به شاگردان تان هم آموزش می دهید؟
- اساسا همین طور است، بعنوان مربی آنچه را باید و به آن اعتقاد دارم، آموزش می دهم اما اینكه چقدر به نتیجه برسد طبیعا به خیلی عوامل دیگر هم بستگی دارد. برای من بعنوان سرمربی تیم ملی مهم می باشد كه تیمم جایگاه خوبی داشته باشد. در مسابقات هم عملكرد تیمی مهم می باشد نه فردی، اگر هم ورزشكاری عملكردی خوب داشته باشد و ضربات خوبی بزند در نهایت عملكرد تیم ملاك ارزیابی مربی قرار می گیرد بدین سبب هر كاری لازم باشد انجام می دهم، اصول و تكنیك های لازم را ارائه می كنم تا شاگردانم در بهترین وضعیت ممكن قرار بگیرند و در نهایت تیمم نتیجه بگیرد.
* از این بابت و اینكه برای خود رقیبت آماده می كنید، احساس خطر نمی كنید؟
- اتفاقا این بخش كار را مصمم تر انجام می دهم چونكه ارتباط مستقیم با شرایط خود من بعنوان یك ورزشكار دارد. آماده تر شدن دیگر گلفرها موجب می شود من خودرا آماده تر حفظ كنم تا بتوانم شرایط و ركوردهایم را ارتقا دهم. اینكه من با دیگر رقیبانم اختلاف زیادی داشته باشم به صورتی موجب تنبل شدنم می شود و هیجانات رقابت را هم كم می كند. هرچه اختلاف كمتر شود، اراده برای بهتر شدن و هیجان رقابت بیشتر می شود.
* در صحبت های تان به سوژه آنالیز وضعیت خودتان اشاره كردید. این بخش كار را چگونه انجام می دهید؟
- همسرم كمك حالم در این زمینه است. قاعدتا خود من در حین تمرین یا بازی نمی توانم حركاتم را ببینم و درستی و اشتباه آنرا ارزیابی كنم بدین سبب همسرم كه هدایت تیم ملی بانوان را بر عهده دارد (نگار صیادی) همیشه كنار من است. او خیلی خوب در بحث آنالیز كمك حالم است. در واقع می توانم بگویم همسرم یكی دیگر از عوامل موفقیت من است. او معمولا از تمرین و رقابت های من فیلم می گیرد تا بتوان برای آنالیز بهتر از آنها استفاده نمود.
* سپاس از فرصتی كه در اختیار گروه ورزشی مهر قرار دادید.
- من ممنون هستم از شما به خاطر توجه به گلف و نتایج و شرایط این رشته؛ امید كه با بهتر شدن امكانات شاهد توسعه بیشتر این رشته خاص باشیم.


منبع:

1398/07/19
19:05:44
5.0 / 5
4614
تگهای خبر: آموزش , بازی , بازیكن , باشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
مرکز اسپورت