مهر در گزارشی بررسی كرد؛

اقدام شائبه برانگیز سرپرست شطرنج

اقدام شائبه برانگیز سرپرست شطرنج

به گزارش مركز اسپرت برخی جابه جایی ها در فدراسیون شطرنج شبهاتی در خصوص تخریب جو انتخاباتی ضد یك كاندیداها ایجاد كرده، سرپرست دبیری فدراسیون اما می گوید این تصمیمات در جهت عمل به قوانین مالی وزارت ورزش است.به گزارش مرکز اسپرت به نقل از مهر، برخی جا به جایی های اخیر که ساختار داخلی فدراسیون شطرنج را دستخوش تغییراتی کرده، برای این فدراسیون ایجاد حاشیه کرده طوری که بعضاً تصمیمات اتخاذ شده برای ایجاد این تغییرات و جا به جایی ها را در رابطه با انتخابات پیش رو و کاهش شانس برخی کاندیداهای آن می دانند.
اصل ماجرا در ارتباط با اقدامی می شود که توسط فرهاد نیکوخصال سرپرست فدراسیون شطرنج و در جهت تعدیل نیروهای این فدراسیون انجام شده است. وی طی روزها و هفته های گذشته مبادرت به کنار گذاشتن چهار نفر از نیروهای این فدراسیون کرده است. البته این نوع تصمیم گیری جزو اختیارات مدیریتی برای هر فردی است اما اینکه تعدیل نیروها پس از گذشت بیشتر از هفت ماه از سرپرستی نیکوخصال انجام شده تا حدی شائبه برانگیز شده است.
حساسیت ها نسبت به این شائبه ها و ابهامات وقتی بیشتر می شود که مبحث به انتخابات فدراسیون شطرنج ربط داده می شود؛ قرار بود این انتخابات ۶ آبان ماه برگزار گردد اما با بیان وزارت ورزش و به خاطر شرایط کرونایی لغو و به زمان دیگری موکول شد.
حالا هم اینگونه عنوان می شود که نیروهای خارج شده از ساختمان فدراسیون شطرنج منتسب به یکی از کاندیداهایی بودند که برای حضور در انتخابات تایید صلاحیت شده است یعنی محمد ابراهیم مداحی که قبل از محمد جعفر کامبوزیا و مهرداد پهلوان زاده - روسای پیشین فدراسیون شطرنج - و برای مدت ۶ سال ریاست این فدراسیون را بر عهده داشت و حالا به فکر تصدی باردیگر کرسی ریاست برای یک دوره چهار ساله دیگر است.
البته نیروهای کنار گذاشته از فدراسیون شطرنج مانند افشین تهرانی دبیر کمیته فنی و علیرضا شفیعی مدیر تیم های ملی - وی کماکان سرمربی تیم ملی در بخش مردان است- صاحب جایگاه و حق رایی در مجمع انتخاباتی این فدراسیون نیستند با این وجود اما تصمیم گیری در ارتباط با آنها پس از گذشت چند ماه از سرپرستی نیکوخصال و در حالیکه اهالی شطرنج منتظر تعیین زمانی جدید برای مجمع انتخابات این رشته هستند، ایجاد شبهه کرده در خصوص اینکه این تغییر و تحولات یکباره در جهت تخریب جو انتخاباتی است.
این شبهات انتخاباتی وقتی بیشتر شد که هفته گذشته سرپرست فدراسیون شطرنج پس از سال ها جای محمد جعفر کامبوزیا را در فدراسیون جهانی گرفت تا از این پس نماینده دارای حق رای شطرنج ایران در مجامع مختلف این رشته باشد. درحالیکه نیکوخصال بعنوان سرپرست جایگاه ثابتی در فدراسیون شطرنج ندارد و اساسا پس از برگزاری انتخابات این فدراسیون ترک پست خواهد نمود.
محسن سمیع زاده سرپرست دبیری فدراسیون شطرنج در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد مجموع این اتفاقات توضیح داد. وی با تاکید بر اینکه اقدام صورت گرفته برای تعدیل نیروها صرفا به خاطر عمل به تفاهم نامه مالی وزارت ورزش و مهیا شدن شرایط مالی برای رسیدگی به مسائل فنی شطرنج و شطرنجبازان بوده، در مورد جایگزین شدن نیکوخصال به جای کامبوزیا در فدراسیون جهانی هم اظهار داشت که این کرسی جدید در نهایت در اختیار رئیس منتخب قرار می گیرد.
وی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: فدراسیون ها موظف می باشند اعتبار دریافتی از وزارت ورزش را طبق قوانین و بر مبنای چارچوب تعریف شده در تفاهم نامه مالی این وزارتخانه هزینه کنند. در این پروتکل مالی میزان اعتبار مصوب بابت حقوق و مزایای کارمندان فدراسیون ۲۵ درصد از کل بودجه تعیین شده درحالیکه در فدراسیون شطرنج سه برابر این رقم یعنی ۷۵ درصد بابت نیروی انسانی هزینه می شد.
سرپرست دبیری فدراسیون شطرنج تصریح کرد: همین مساله سبب مسکوت ماندن بعضی از فعالیتهای فنی در فدراسیون شطرنج شده بود مثل اینکه به خاطر مسائل مالی شرایط جذب مربی تراز اول آنلاین مهیا نبود. بنابراین مبحث بعد از بررسی در هیات رئیسه به این نتیجه ختم شد که برای ۶ ماهه دوم سال تعدیل نیرو صورت گیرد. این مورد در مورد چهار نفر انجام شد. در مورد بعضی از افراد هم تصمیم به تغییر وضعیت گرفته شد مثلاً اینکه پاره وقت شوند.
سمیع زاده با انتقاد از نسبت داده شدن این گونه تصمیم گیری های مدیریتی به انتخابات فدراسیون شطرنج تصریح کرد: با تمام کم و کاستی ها و حواشی اینچنینی کنار آمدیم تا انتخابات به سرانجام برسد. حالا هم که انتخابات به تعویق افتاده و هنوز زمان جدید آن معلوم نیست اما بازهم اینگونه صحبت ها مطرح است. شخصاً دوست داشتم کماکان سکوت کنم اما احساس می کنم دیگر جایز نیست.
وی افزود: قرار نیست من رئیس شطرنج شوم، حقوقم را هم کماکان از وزارت ورزش می گیرم و در کل چیزی برای از دست دادن در شطرنج ندارم اما تا زمانی که هستم، حامی منافع شطرنج خواهم بود.
سمیع زاده همینطور در مورد جا به جایی انجام شده برای معرفی فرهاد نیکوخصال بعنوان نماینده دارای حق رای ایران در فیده و ابهامات بوجود آمده در این حوزه اظهار داشت: نماینده دارای حق رای ایران در فدراسیون جهانی (کامبوزیا) سال هاست که آن طرف آب زندگی می کند و فعالیتی هم در شطرنج کشور ندارد. البته وی در مقطعی ریاست فدراسیون کشور را بر عهده داشت و اقدامات قابل توجهی هم انجام داد.
وی که خود عضویت کمیته توسعه و تحقیق کنفدراسیون شنای آسیا را بر عهده دارد، افزود: اصولاً از حق رای در مجامع بین المللی می توان بعنوان یک امتیاز برای انجام برخی معاملات ورزشی مثل گرفتن حق میزبانی استفاده نمود. من به این تعاملات اشراف کامل دارم. ضمن اینکه نماینده دارای حق رای کشور در مجامع بین المللی هم باید منتخب مجمع باشد.
سرپرست دبیری فدراسیون تصریح کرد: حق رای شطرنج ایران در فیده فعلاً و تا زمان برگزاری انتخابات در اختیار سرپرست فدراسیون است. پس از برگزاری انتخابات این حق رای به رئیس جدید بعنوان متصدی شطرنج کشور سپرده خواهد شد.
محسن سمیع زاده ابراز امیدواری کرد که انتخابات فدراسیون شطرنج هرچه سریعتر به سرانجام برسد تا رئیس جدید امور را به دست بگیرد.


منبع:

1399/08/15
12:49:11
5.0 / 5
1454
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
لینک دوستان مركز اسپرت
مرکز اسپورت