گرما یا سرما، كدام برای تسكین درد عضلات بهتر است؟

گرما یا سرما، كدام برای تسكین درد عضلات بهتر است؟

مركز اسپرت: «در شرایطی كه افراد اغلب از گرما و سرما برای تسكین درد و تسریع روند بهبودی لطمه دیدگی ها استفاده می نمایند، باید توجه داشت كه این دو روش درمانی برعكس یكدیگر عمل می كنند برای اینكه گرما جریان خون را بیشتر می كند، در شرایطی كه سرما سبب كاهش آن می شود.»



به گزارش مركز اسپرت به نقل از ایسنا، عصر ایران به نقل از «سی نت» نوشت: «استفاده از گرما و سرما برای تسكین دردهای عضلانی روشی رایج است اما این كه چه زمانی از كدام یك از آنها باید استفاده كرد، اهمیت دارد.

چه زمانی از سرمادرمانی استفاده كنیم؟

سرمادرمانی كه به نام كرایوتراپی نیز شناخته می شود، جریان خون به بخش لطمه دیده را می كاهد. بر همین مبنا است كه افراد از بسته های یخ استفاده می نمایند. بسته یخ جریان خون به محل تحت تاثیر قرار گرفته را می كاهد و شدت كبودی اجتناب ناپذیر ناشی از لطمه دیدگی را می كاهد اما سرما چگونه بر درد عضله تاثیر می گذارد؟

سرمادرمانی با كاهش جریان خون سبب كاهش التهاب، تورم و لطمه بافتی می شود. زمانی كه ورزش می كنید، عضلات شما لطمه دیدگی ها و پارگی های ریز را تجربه می كنند كه به بروز التهاب، انباشت مایع و برخی موارد دیگر منجر شده و احساس درد در عضله را به همراه دارد.

استفاده از كمپرس سرد بلافاصله بعد از ورزش می تواند روند التهاب را كند كرده و درد را كم كند. بطور خاص، سرمادرمانی بنظر می رسد در بهبود مفاصل متورم یا ملتهب موثر عمل می كند.

بدون در نظر گرفتن نوع لطمه دیدگی - پارگی های ریز یا موارد دیگر - سرمادرمانی بهتر است طی ۴۸ ساعت بعد از یك لطمه دیدگی به كار گرفته شود.

از اقداماتی كه می توانید مد نظر قرار دهید: یك بسته یخ یا كمپرس سرد را در یك پارچه نازك پیچیده و روی موضع قرار دهید تا از سرمازدگی موضعی پیشگیری شود. یخ را به صورت مستقیم روی پوست قرار ندهید! از وان حاوی یخ استفاده كنید. كرایوتراپی تمام بدن را امتحان نمایید.

چه زمانی از گرمادرمانی استفاده كنیم؟

گرمادرمانی به گشاد شدن رگ های خونی و افزایش جریان خون كمك می نماید. این به شل و باز شدن عضلات دردناك و به آرامش رسیدن آنها كمك می نماید. با افزایش جریان خون، اكسیژن و مواد مغذی بیشتری در اختیار عضلات قرار می گیرد و بطور همزمان اسید لاكتیك حذف می شود كه برای بهبودی عضله لازم است.

پژوهش ها نشان داده اند كه گرمادرمانی می تواند درد با تاخیر عضله (DOMS) را طی ۲۴ ساعت بعد از ورزش ۴۷ درصد كم كند.

همانند سرمادرمانی، بهتر است گرمادرمانی نیز بلافاصله بعد از انجام ورزش صورت گیرد.

در برخی موارد باید مراقبت استفاده از گرما باشید: گرما بهترین گزینه برای درمان دردهای با تاخیر عضله بنظر می رسد اما معمولا برای درمان لطمه دیدگی ها خوب نیست. اعمال گرما بر یك لطمه دیدگی تازه می تواند روند التهاب را تسریع كرده و حتی به درد بیشتر منجر شود.

از اقداماتی كه می توانید مد نظر قرار دهید: از وان حاوی آب گرم استفاده كنید! از پدهای گرمایی الكتریكی استفاده كنید! به سونا یا اتاق بخار بروید! ماساژ سنگ داغ دریافت كنید!

سرما و گرمای متناوب

بسیاری از ورزشكاران از متضاددرمانی (contrasting therapy) - استفاده از سرما و گرما بطور متناوب - برای كاهش درد عضلات استفاده می نمایند. روش كار این گونه است كه ابتدا جریان خون در بخش تحت تاثیر قرار گرفته با سرما كاسته می شود و بلافاصله بعد از آن با اعمال گرما جریان خون افزایش می یابد. پژوهش ها نشان داده اند كه متضاددرمانی در كاهش درد عضلانی موثر است اما كارایی بیشتری نسبت به دیگر تكنیك های ریكاوری ندارد.

به خاطر داشته باشید كه بااینكه علم از استفاده از سرما و گرما برای تسكین درد عضلانی پشتیبانی می كند، اما هیچ كدام از آنها روش درمانی قدرتمندی نیستند كه به تنهایی كارایی لازم را داشته باشند، از ین جهت، آنها را نباید بعنوان گزینه درمان اصلی برای درد در نظر گرفت. در عوض، گرما و سرما باید قسمتی از رژیم بهبودی چندجانبه شما باشند.





منبع:

1398/06/13
20:26:28
5.0 / 5
4765
تگهای خبر: ورزش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان مركز اسپرت
مرکز اسپورت