مهر در گزارشی منتشر كرد؛

بدهی 140هزار یورویی شطرنج ایران

بدهی 140هزار یورویی شطرنج ایران

پس از گذشت چهار سال از برگزاری مسابقات شطرنج زنان جهان در تهران، بدهی ایران بابت این رقابت ها تسویه نشده ضمن اینكه بدهی های دیگری هم روی دست فدراسیون آمده كه می تواند دردسرهایی داشته باشد.


خبرگزاری مهر - گروه ورزش: برگزاری مسابقات شطرنج قهرمانی زنان جهان در تهران باآنکه موفقیت بزرگی در تاریخ ورزش ایران و به خصوص در بخش بانوان بود و حتی تاثیرات سیاسی و فرهنگی بزرگی هم به همراه داشت اما شطرنج ایران را به خاطر مسائل مالی و بدهی به فدراسیون جهانی با حاشیه های زیادی همراه کرد که کماکان هم ادامه دارد.دردسرهای میزبانی تاریخی ورزش ایران
این رقابت ها ۴ سال پیش در دوره ریاست مهرداد پهلوان زاده با حضور شطرنجباز مطرح جهان همراه با سه نماینده در کشورمان برگزار گردید. هزینه کلی این میزبانی پرسر و صدا برای شطرنج ایران حدود سه میلیارد تومان برآورد شده بود که البته بخش زیادی از آن مربوط به جایزه نقدی ۶۳ بازیکن شرکت کننده می شد. این هزینه (۴۵۰ هزار دلار) خیلی دیر اما بالاخره تأمین شد و در چند مرحله به حساب فیده واریز شد اما ۱۸۰ هزار دلار بدهی باقی مانده ایران به فدراسیون جهانی شطرنج (فیده) - بابت هزینه های جانبی- دردسرساز شد و حتی خطر جدی تعلیق برای شطرنج ایران را هم ایجاد کرد.
این خطر البته یک مرتبه با وساطت محمد جعفرکامبوزیا نایب رییس ایرانی فیده از بیخ گوش شطرنج ایران گذشت اما وی هم نتوانست مانع از ضرب العجل و مهلتی شود که فیده برای پرداخت این بدهی در نظر گرفت. قرار بود بدهی ۱۸۰ هزار دلاری شطرنج ایران به فیده طی مدت زمان تعیین شده در سه قسط ۶۰ هزار دلاری و در فواصل زمانی بیست روزه پرداخت گردد اما مهلت تعیین شده در حالی ۲۹ تیرماه سال ۹۶ (۲۰ جولای ۲۰۱۷) به پایان رسید که مبلغ هیچیک از این اقساط به حساب فیده واریز نشده بود.
همین مساله سبب تمدید مهلت فیده تا ۹ مردادماه ۹۶ (۳۱ جولای ۲۰۱۷) شد، همزمان وزارت ورزش که یک میلیارد و هشتصد میلیون تومان بابت میزبانی مسابقات زنان جهان به فدراسیون شطرنج کمک کرده بود، ۲۰۰ میلیون تومان دیگر هم در اختیار این فدراسیون شطرنج قرار داد تا مدیریت وقت (پهلوان زاده) از آن بابت تأمین هزینه ارزی قسط اول بدهی به فیده استفاده نماید.
بعد از پرداخت این قسط اما تعلل و کوتاهی فدراسیون شطرنج در تسویه حساب بدهی ۱۲۰ هزار دلاری باقی مانده تا آنجا ادامه پیدا کرد که فیده نیمه شهریورماه سال ۹۶ تصمیم به تعلیق شطرنج ایران گرفت؛ تصمیمی که حتی نگرانی هایی پیرامون پرچمداری سارا خادم الشریعه در بازی های داخل سالن آسیا (ترکمنستان) را به همراه داشت.
مجموعه وقایع پیرامون میزبانی ایران برای مسابقات شطرنج زنان جهان، بدهی بوجود آمده و دردسرهایی حاصل از آن در گزارش ها و مطالب های مجزا با عنوان های «کیش فدراسیون جهانی به شطرنج ایران / ۱۶ روز تا مات شدن»، «شمارش معکوس برای تعلیق شطرنج ایران / مهلت فیده پنجشنبه تمام می شود»، «پرداخت بدهی شطرنج ایران در سه قسط ۶۰ هزار دلاری»، «پرداخت ۶۰ هزار دلار از بدهی ۱۸۰ هزار دلاری شطرنج به فیده»، «درخواست فدراسیون شطرنج از فیده برای تمدید مهلت پرداخت بدهی»، «دود ۱۲۰ هزار دلار در چشم ورزش / هم شطرنج تعلیق شد و هم پرچمدار» و … توسط خبرگزاری مهر اطلاع رسانی شده بود.

مسابقات شطرنج زنان جهان سال ۹۵ به میزبانی ایران برگزار شد
در ادامه این حواشی و چند روز بعد از تصمیم فدراسیون جهانی شطرنج در مورد تعلیق ایران و با رایزنی های باردیگر نایب رییس ایرانی این فدراسیون، شطرنج کشورمان رفع تعلیق شد البته با تعیین مهلت چند روزه برای پرداخت بدهی؛ بخشی از این بدهی در موعد مقرر پرداخت گردید اما بخش پایانی آن هیچگاه در صورتی که به قول پهلوان زاده قرار بود تا تیرماه سال ۹۷ قسط سوم بدهی ایران پرداخت شده و بدین ترتیب با فیده تسویه حساب شود.
پیگیری های اخیر خبرنگار مهر اما به این نتیجه منجر شده که با وجود گذشت ۴ سال از میزبانی ایران و گذشت بیشتر از ۲ سال از آخرین فرصت تعیین شده برای تسویه حساب با فیده، شطرنج ایران بابت این میزبانی کماکان بدهکار است.
۱۴۵ هزار یورو بدهی شطرنج ایران به فیده
مسئولان فدراسیون شطرنج پاسخ شفافی به پیگیری های خبرنگار مهر برای بیان رقم دقیق بدهی باقی مانده ایران بابت برگزاری مسابقات زنان قهرمانی جهان نداشتند اما اینگونه اعلام گردید که این بدهی بین ۶۰ تا ۷۰ هزار یورو است. (پیش از این بدهی ایران در این حوزه با واحد دلار اعلام شده بود و حتی مهرداد پهلوان زاده دو سال پیش بدهی باقی مانده ایران را ۶۰ هزار دلار عنوان کرده بود)
علاوه بر این فدراسیون شطرنج ۷۵ هزار یورو دیگر هم به فدراسیون جهانی بدهکار است. این بدهی به خاطر پرداخت نشدن حق عضویت بازیکنان، داوران، مربیان و … روی دست شطرنج ایران گذاشته شده است. البته که پیگیری های خبرنگار مهر نشان داده است این افراد حق عضویت خویش را در موعد مقرر به فدراسیون ایران پرداخت کرده اند اما اقدامی توسط مسؤلان وقت این فدراسیون برای واریز آن به حساب فیده انجام نشده بود.

بهانه دست کسی ندهیم
به گزارش مرکز اسپرت به نقل از مهر، فدراسیون جهانی شطرنج با وجود پرداخت نشدن حق عضویت ایرانی ها، اقدامات اداری لازم در مورد آنها را روی زمین نگذاشته است. این فدراسیون تا به امروز ورود خطرناکی هم به مبحث طلب باقی مانده خود از ایران بابت مسابقات قهرمانی زنان جهان نداشته باآنکه به صورت رسمی اعلام یا اقدامی هم در خصوص نادیده گرفتن آن نداشته است.
با همه اینها بدهی شطرنج ایران به فیده مساله ای نیست که بتوان به سادگی از آن گذشت به خصوص که ماه های پایانی سال قبل به خاطر تخلف صورت گرفته در حضورِ خلاف نظام دو ملی پوش ایران در مسابقات آزاد اسپانیا، تغییر تابعیت علیرضا فیروزجا و حواشی بوجود آمده پیرامون، شطرنج ایران را پاشنه آشیل ورزش ایران کرد به خصوص که با عنایت به تعلیق جودو، می توانست بهانه ای دستِ کمیته بین المللی المپیک (IOC) بدهد برای تعلیق کل ورزش ایران؛ مساله ای که خبرگزاری مهر در گزارش خود با عنوان «سرباز نزدیک خانه آخر / نگذارید قلعه فتح شود» هم به آن پرداخت.
البته که همین چند وقت پیش شطرنج خطر تعلیق باردیگر توسط فیده را از بیخ گوش خود رد کرد اما این خطر و تبعاتی که برای کل ورزش به همراه خواهد داشت، با کوچکترین بهانه می تواند باردیگر خودی نشان دهد و مسؤلان را به دردسر بیندازد. پس باید مراقب بود شطرنج که رشته المپیکی هم نیست به خاطر بهانه ای مثل «بدهی های قدیمی» منشا دردسر نشود.


منبع:

1399/06/15
15:22:14
5.0 / 5
2038
تگهای خبر: المپیك , بازی , بازیكن , داور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان مركز اسپرت
مرکز اسپورت