در گزارش مركز اسپرت مطرح شد

خطر كم تحركی جامعه را تهدید می كند

خطر كم تحركی جامعه را تهدید می كند

مدیر انجمن ورزش و فرهنگ ایران با تاكید بر اینكه باید مردم را به ورزش تشویق كرد، اظهار داشت: اگر نسل جوان به فعالیت بدنی و ورزش اهمیت ندهد سونامی بیماری های واگیر دار فرا می رسد.مجید خاتونی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره کم توجهی مردم به ورزش و تاثیر آن بر افزایش بیماری های غیر واگیردار اظهار داشت: خطری که جامعه را تهدید می کند بحث مرگ و میر ناشی از بیماری های غیر واگیردار است که تحرک بدنی هدفمند می تواند از آن پیشگیری کند.
جامعه جوان کم تحرک و منفعل است
مدیر انجمن جامعه ورزش و فرهنگ ایران در ادامه اشاره کرد: ورزش به حفظ سلامت، تامین بهداشت، رشد و تقویت قوای جسمانی و روانی جامعه، کسب شادی و نشاط، کسب موقعیت های شغلی و روابط اجتماعی کمک می نماید. یعنی ورزش مولفه ای است که در چند محور می تواند موثر و کاربرد فراوان داشته باشد اما بنا به دلیلهای مختلف، ورزش همگانی هنوز در ایران نهادینه نشده است و جامعه جوان ایران بعنوان جامعه کم تحرک و منفعل شناخته شده است و راهکار و برنامه جامعی نیز دراین زمینه در نظر گرفته نشده است.
دلایل کم تحرکی
وی درباره دلیلهای اینکه چرا راهکار و برنامه مدونی وجود ندارد اظهار داشت: چند مولفه وجود دارد. اصلی ترین آن فقدان آموزش و سواد ورزش و فعالیت بدنی از سنین کودکی تا بزرگسالی می باشد. که این آموزش را نه در آموزش عمومی و نه در نظام آموزشی نداریم.
شکاف جنسیتی
خاتونی اشاره کرد: متاسفانه عدم آموزش موجب می شود جامعه با فواید و اثرات ورزش آشنا نشود و شاهد کم تحرکی باشیم. عامل دیگر اجتماعی شدن ضعیف ورزش است چونکه جامعه تمایل دارد بیشتر تماشاگر ورزش باشد تا اینکه ورزش را انجام دهد و بحث سوم نیز شکاف جنسیتی در دسترسی به امکانات ورزشی است. باوجود تبلیغات و نیازهایی که بانوان اقشار کم توان و ناتوان دارند اما امکانات در دسترس نیست.
هدف از ورزش سلامت نیست بلکه نمایش بدن است
مدیر انجمن جامعه ورزش و فرهنگ ایران اضافه کرد: یکی دیگر از خطرهای شناختی نسبت به ورزش این است که مردم بجای بدن های ورزشی و تناسب اندام بیشتر به دنبال بدن های نمایشی هستند که این یکی از مولفه های خطرناکست و هدف از ورزش کردن، سلامت نمی باشد بلکه بدن های نمایشی و زیباشناسی مد نظر قرار می گیرد.
نیاز به عزم ملی برای ورزش همگانی
وی اضافه کرد: در سطح کلان نیز باید به فقدان برنامه های بلندمدت اشاره نماییم و همین طور عدم ضمانت اجرایی این برنامه ها. یکی از موارد مهم این است که تمام دستگاه هاُ نهادهای مربوط به صورت شبکه هماهنگ و هم افزا انجام وظیفه نمی کنند بلکه به صورت جزیره ای و جدا از هم هستند. ورزش همگانی یک عزم ملی و یک برنامه ملی می خواهد تا بتوانیم عادت واره های ورزشی را در سطح جامعه جانمایی نماییم.
خاتونی اظهار نمود: در ورزش همگانی رفتار الگومند کم داریم و دسترسی به امکانات و منابع انسانی متخصص که بتوانند رویدادهای خاصی را برنامه ریزی کنند وجود ندارد و این موجب کم تحرکی می شود.
ایجاد رونق در ورزش همگانی
مدیر انجمن جامعه ورزش و فرهنگ ایران درباره راهکارهای پیشنهادی اظهار داشت: بحث اصلاح الگوی زندگی شهری مطرح است و اینکه نظام آموزشی باید قدم های محکم و قوی دراین زمینه بردارد. همین طور بحث سیاست گذاری اجتماعی مطرح است و اینکه نهاد ورزش به درستی جانمایی شود. زمانی که سیستم ورزش پویا باشد می توانیم از پول ها و هزینه هایی که صرف ورزش حرفه ای می شود به ورزش همگانی بیاوریم تا بتوانیم رونق خوبی را ایجاد نماییم و جامعه از کم تحرکی رهایی پیدا کند.
وی درباره نقش فدراسیون همگانی نیز اظهار داشت: قدم های خوبی دراین زمینه برداشته شده است و در تلاش است فرهنگ ورزش در جامعه اشاعه پیدا کند اما فدراسیون به تنهایی نمی تواند این دفعه و حرکت ملی را به دوش بکشد و دستگاه های مختلف باید به کمک فدراسیون همگانی بیایند.
سونامی در راه است
خاتونی در آخر اظهار داشت: نباید از بیماری های غیر واگیردار که در نتیجه کم تحرکی به وجود می آید غافل شویم. جمعیت جوان ایران زمانی که رو به پیری برود اگر به ورزش و فعالیت بدنی روی نیاورد متاسفانه در آینده شاهد سونامی بیماری های غیر واگیردار در کشور خواهیم بود. باید از امروز تدبیری اندیشیده شود و توجه لازم دراین زمینه صورت گیرد تا در آینده وضعیت بدتر نشود.

1399/06/12
08:40:13
5.0 / 5
1938
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
مرکز اسپورت