روسا دیگر بهانه ای ندارند؛

خدمتی كه كرونا به فدراسیون ها كرد

خدمتی كه كرونا به فدراسیون ها كرد

به گزارش مركز اسپرت شرایطی كه كرونا برای ورزش ایران رقم زد هر چند تبعات سنگینی برای خیلی از اهالی این حوزه داشت اما به واسطه تعطیلی اردوها و انجام نشدن سفرهای خارجی، خدمت بزرگی را هم به همراه داشت.خبرگزاری مهر - گروه ورزش: در روزهایی که مقابله با کرونا و پیشگیری از گسترش آن در جهان نتایج اقتصادی قابل توجهی به دنبال داشته، ورزش همچون حوزه های کاملاً صدمه پذیر بوده طوریکه به خاطر تعویق و تعلیق رویدادهای ورزش در سطوح مختلف، برگزارکنندگان مسابقات متحمل ضررهای هنگفتی شده اند که المپیک در رأس همه آنها قرار دارد.
البته گزند این صدمه مالی به مسؤلان تیم های درگیر این رویدادها هم وارد شده است؛ به هر حال به واسطه تعلیق مسابقات باشگاهی - به خصوص در فوتبال - منابع درآمدی باشگاه ها از محل هایی مانند بلیت فروشی و حق پخش تلویزیونی که هر دو وابسته به برگزاری لیگ بود، کاهش چشم گیری داشته است. حتی در سطوح خیلی بالا و حرفه ای تر هم، سهام باشگاه ها گرفتار افتی شدید شده است.
پیامدهای اقتصادی کرونا برای ورزش ایران هم بی تاثیر نبوده است. کما اینکه تعطیل شدن اماکن ورزشی کشور و توقف رفت و آمد به آنها سبب خسارت ۴۰ میلیارد تومانی تا تیرماه شد. این خسارت مالی در سطح کوچک تر و فقط برای استان تهران ۱، ۵۰۰ میلیارد تومان برآورد شده است.
چه بسا به ماه ها زمان نیاز باشد تا صدمه های مالی حاصل از کرونا در ایران و دیگر کشورهای جهان جبران شود، شاید هم آینده مالی برخی باشگاه ها و سرمایه گذاران ورزشی به خاطر همین خسارت ها و غیرقابل جبران بودن رقم آن به خطر بیفتد. همه اینها اما یک رویِ «سکه کرونا و نتایج اقتصادی آن برای ورزش» است. حداقل در ورزش ایران، روی دیگر این سکه، نفعی است که مدیران می توانند از شرایط موجود ببرند البته اگر چاشنی مدیریت و آینده نگری لازم را به اندازه و بموقع به کار بگیرند.
ناهمخوانیِ شیرین «دخل و خرج» مالی در فدراسیون ها
چند هفته بیشتر از آغاز فعالیتهای ورزشی نمی گذرد آنهم به صورت نصف و نیمه و فقط در سطح باشگاهی، در رده ملی هنوز هیچ مجوزی برای از سرگیری اردوها و تمرینات داده نشده و با عنایت به این که فدراسیون های بین المللی هم تقویم جدیدی برای رویدادهای خود مصوب نکرده اند، به نظر می آید عجله ای برای این کار وجود ندارد.
با این اوصاف فدراسیون های ورزشی ایران کم کارترین روزهای خویش را سپری می کنند؛ نه دغدغه ای در زمینه اردوی آماده سازی و مهیا کردن شرایط و برنامه های جانبی آن برای ملی پوشان شان دارند و نه درگیر مسائل مرتبط به اعزام هستند.
با این اوصاف اما وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک که همیشه تأمین بخشی از منابع مالی فدراسیون ها را عهده دار بوده اند، توقفی در این اقدام خود نداشته اند. کمیته ملی المپیک اوایل تیرماه و در مرحله نخست واریز بودجه ۹۹ به حساب فدراسیون ها، ۷۳ میلیارد و ۹۲۱ میلیون ریال اعتبار در اختیار آنها قرار داد. وزارت ورزش هم پرداختی مصوب خود به فدراسیون ها از محل اعتبارات سالجاری را داشته است. این روند طی ماه های آینده هم ادامه خواهد داشت.
در فدراسیون ها اما فعلاً به جز «پرداخت حق و حقوق کارمندان» راه دیگری برای خروجی مالی نیست. منابع این بخش هم از سوی وزارت ورزش و جدا از بودجه واریزی به حساب فدراسیون ها، تأمین می شود. (مهدی علی نژاد معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش تاکید دارد که این وزارتخانه بابت حقوق کارمندان به فدراسیون ها بودجه مجزا می دهد).
بنابراین برخلاف همیشه که به واسطه اردوها و اعزام های متوالی، خرجِ فدراسیون ها بیشتر از دخل آنها بود، این روزها کفه ترازوی مالی فدراسیون ها به نفع دخل شان سنگینی می کند. این هم یکی از ثمرات مثبتی است که کرونا با همه بدی هایش برای ورزش ایران داشته است.
لطفاً «چاله» نکَنید
به گزارش مرکز اسپرت به نقل از مهر، هرچند نمی توان منکر خسارت های کرونا شد اما می توان از ذخیره شدن بودجه فدراسیون ها هم بعنوان تنها حُسن این روزهای کرونایی ورزش نام برد. اگر برای بودجه دریافتی امروز در فدراسیون ها چاله ای کَنده نشود، می توان آنرا برای ماه های آینده که ذخیره کرد و اینگونه استفاده به جا از آنها داشت.
به هر حال سال آینده به خاطر برگزاری المپیک، سال پُرهزینه ای برای فدراسیون ها خواهد بود به خصوص که هنوز بعضی از رویدادهای گزینشی هم برگزار نشده اند. مدیران فدراسیون ها می توانند از شرایط ناخواسته و تحمیلی این روزها بعنوان فرصتی برای تأمین منابع مالی لازم در ایام مَبادا استفاده کنند.


منبع:

1399/04/25
15:19:19
5.0 / 5
2360
تگهای خبر: المپیك , باشگاه , برند , تمرین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان مركز اسپرت
مرکز اسپورت