لیگ بوكس همان آش و همان كاسه قبل نشود!

لیگ بوكس همان آش و همان كاسه قبل نشود!

مركز اسپرت: در صورتیكه فدراسیون بوكس ایران می خواهد لیگ برتر را بار دیگر راه اندازی كند، كارشناسان این رشته امیدوارند كه همانند گذشته شاهد حواشی و مشكلات این رقابت ها نباشند.به گزارش مرکز اسپرت به نقل از ایسنا، فدراسیون بوکس ایران تصمیم دارد رقابت های لیگ برتر این رشته را بعد از گذشت ۱۰ سال بار دیگر راه اندازی کند، اما این مساله سبب شده تا سوالات مختلفی در مورد شرایط بوکس ایران برای برگزاری این رقابت ها، در اذهان دوستداران این رشته مطرح شود.

مسائلی همچون بحث وجود یا عدم وجود نیروی انسانی و پتانسیل کافی، برنامه ریزی درست فدراسیون برای جلوگیری از لطمه رسیدن به کارهای تیم ملی و همین طور بحث مسائل مالی که همگی در کنار هم سبب شده اند تا نگاه های متفاوتی در ارتباط با این تصمیم فدرسیون ایجاد شود.

با توجه به اینکه طی سال های اخیر فدراسیون بوکس با مشکلات مالی و مدیریتی مختلفی دست و پنجه نرم کرده است، بسیاری از کارشناسان و پیشکسوتان معتقدد برگزاری لیگ کار ساده ای نیست و حتی می تواند موجب ایجاد حاشیه های بیشتر برای این رشته شود. بوکسی که اخیرا به لطف دو سهمیه المپیک ورزشکارانش خودرا از نوک پیکان حاشیه های فدراسیون های ورزشی دور کرده است.

با وجود چنین صحبت هایی، حسین ثوری اعلام نموده است که فدراسیون بوکس می خواهد لیگ پویایی را با حضور تیم های قابل قبول از نظر پشتوانه مالی برگزار کند. علی مظاهری پیشکسوت بوکس ایران در این مورد به ایسنا اظهار داشت: "رئیس فدراسیون بوکس اظهار کرده است که لیگ پویایی را برگزار می نماید، اما حضور هشت تیم با قدرت کامل حداقل ۵۰ بوکسور یک سطح می خواهد که ما فعلا چنین ظرفیتی نداریم. اگر مقرر است لیگ برگزار نماییم، نباید مثل سال های قبل بعد از برگزاری دو هفته مسابقه، ۶ تیم انصراف دهند و تنها دو تیم که بوکسورهای خوب را در اختیار دارند در لیگ بمانند. باید برنامه ریزی به شکلی باشد که تیم ها وسط راه انصراف ندهند. نمی گردد در هر چیزی به صورت مقطعی ورود کرد تا از بعد تبلیغاتی آن استفاده نمائیم."

او همین طور اضافه کرد: "چشم من آب نمی خورد که لیگ به خوبی اجرا شود. وقتی در قهرمانی کشور ما آنقدر داوری ها را زیر سوال می برند، باید بدانیم که در لیگ هم این اتفاقات وجود دارد. برای برگزاری لیگ باید تیم قوی داشته و آنها را به روز نماییم. برای لیگ پویا باید همه عوامل درست باشد، اما خب ما از بوکس دور نیستیم و بعنوان پیشکسوت و کارشناس هرجا مشکل باشد اهتمام می نماییم انتقاد سازنده انجام دهیم. تنها از ثوری می خواهیم که از بزرگنمایی دست برداشته و بیشتر کار کند."

* تیم ملی فدای لیگ برتر نشود

یکی از اصلی ترین مسائلی هم که با برگزاری لیگ بوکس توجه به آن از همیت بالایی برخوردار است، جلوگیری از لطمه زدن فعالیت لیگ به برنامه های تیم ملی خواهد بود که در گذشته هم موجب ایجاد حواشی می شد. اکبر احدی سرمربی سابق تیم ملی بوکس ایران نیز در این مورد اظهار داشت: "برگزاری لیگ اتفاق خوبی است، به شرطی که فدراسیون برنامه ریزی خوبی را برای آغاز و اختتام این مسابقات کند. همه ما همیشه و از قبل دوست داشته ایم که رقابت های لیگ راه اندازی شود، اما انتخاب زمان مناسب برای برگزاری این مسابقات بسیار مهم می باشد. زمانی که برای برگزاری لیگ انتخاب می شود باید به شکلی باشد که برنامه های تیم ملی را گرفتار لطمه نکند. لیگ باید بوکسورها را برای حضور در اردوی تیم ملی آماده کند، نه این که بوکسورها در اردوی تیم ملی آماده شوند."

او افزود: "در گذشته هم این مشکل وجود داشت که وقتی قرار بود مسابقات لیگ را برگزار کنند، اردوی تیم ملی تعطیل می شد چون بعضی از بوکسورها مجبور بودند در لیگ برای باشگاه های خود مبارزه کنند. حالا با در نظر داشتن این مساله باید زمانی برای برگزاری مسابقات لیگ انتخاب گردد که آسیبی به تیم ملی نخورد. نباید تیم ملی در اختیار باشگاه ها و لیگ باشد، باید باشگاه ها در اختیار تیم ملی باشند."

موضوع دیگری که این روزها موجب ایجاد شائبه درباره برگزاری لیگی پویا برای بوکس شده، بحث تعداد بوکسورهای حرفه ای و سطح بالا در ایران است. برخی از کارشناسان معتقدند که فعلا بوکس ایران از نظر پتانسیل در سطحی قرار ندارد که بتواند لیگ سطح بالایی را داشته باشد و نهایتا دو تیم قدرتمند می توان در لیگ داشت. احدی همین طور دراین باره توضیح داد: "به هر حال باید از یک جایی این کار را شروع کرد؛ همه لیگ ها از همان ابتدا فوق العاده نبوده اند. با این وجود ایران به قدری بوکسور خوب دارد که حداقل ۶ تیم قابل قبول را تشکیل دهند. نصفی از این نفرات دیده نشده اند، حتی بوکسورهای شایسته ای هستند که هیچ گاه به تیم ملی دعوت نشده اند. اصلا لیگ به همین دلیل برگزار می گردد که استعدادها و چهره های جدید را برای آینده شناسایی نماییم."

* قرادادهایی که پرداخت نمی شد اصلاح شود

موضوع دیگر نحوه عقد قرادادها و عمل کردن باشگاه های حاضر در لیگ بوکس، به تعهداتشان است. در گذشته شاهد بوده ایم که برخی باشگاه ها ابتدای فصل قراردادهایی را با بوکسورهای مد نظر خود بسته و در لیگ حضور یافته اندند، اما بعد از گذشته چند هفته در اواسط راه کناره گیری کرده و طلب خود به بوکسورها را هم پرداخت نکرده اند.

عیسی گل محمدی سرپرست سابق تیم ملی بوکس که سابقه مربیگری در لیگ را داشته است، با اعلان اینکه سازمان لیگ و فدراسیون باید از تیم هایی که می خواهند شرکت نمایند ضمانت بگیرد، توضیح داد: "بهتر است قانونی باشد تا پول بوکسورها پرداخت گردد. در گذشته تیم های مازندرانی و برخی تیم های دیگر که قرارداد می بستند، حق و حقوق بوکسورها را نمی دادند که فدراسیون باید به این مساله دقت کند تا فردا اگر بوکسوری بازی کرد، بتواند پولش را بگیرد. این مساله در گذشته بوده و الان نباید اینگونه باشد. همین طور بهتر است بازی ها در دو گروه و به صورت رفت و برگشت باشد، به شکلی که تیم هر استانی در شهر خود میزبان باشد."

البته فعلا برگزاری لیگ برتر بوکس به خودی خود در هاله ای از ابهام قرار دارد، اما بنظر می رسد باتوجه به پیگیری های فدراسیون این رقابت ها امسال انجام خواهد شد. حال باتوجه به نکاتی که به آنها اشاره شد، باید منتظر ماند و دید که آیا حسین ثوری می تواند به قول خود یعنی برگزاری لیگی پویا و منظم عمل کند یا خیر؟ پیشنهاد می شود فدراسیون بوکس ایران با بهره گیری از تجربیات کسب شده فدراسیون در دوره های گذشته لیگ و پیشنهادات کارشناسان، از تکرار باردیگر اشتباهات خودداری کند تا مثل "همان آش و همان کاسه"، تکرار نشود.

منبع:

1399/03/21
21:12:49
5.0 / 5
2749
تگهای خبر: المپیك , بازی , باشگاه , برند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
لینک دوستان مركز اسپرت
مرکز اسپورت