مهر در گزارشی بررسی كرد؛

وضعیت بورسیه های ورزش ایران برای المپیك

وضعیت بورسیه های ورزش ایران برای المپیك

به گزارش مركز اسپرت نیمی از ورزشكاران ایرانی كه برای المپیك ریو بورسیه كمیته بین المللی المپیك شدند، نتوانستند برای بازی ها سهمیه بگیرند، اتفاقی كه بعضی از بورسیه شده های المپیك توكیو را هم تهدید می كند.خبرگزاری مهر - گروه ورزش: پشتیبانی از ورزشکارانی که برای حضور در المپیک آماده می شوند یکی از برنامه هایی است که کمیته بین المللی المپیک (IOC) برای هر دوره بازی های المپیک و از راه کمیسیون المپیک سولیداریتی خود پیگیری می کند.
این حمایت به صورت مالی و در چارچوب بورسیه شدن در کمیته بین المللی المپیک انجام می شود. بر این اساس IOC از زمان بورسیه شدن ورزشکاران تا برگزاری المپیک، در قالب های تعیین شده مانند تأمین کمک هزینه تمرین و اردوی برون مرزی، کمک هزینه جذب مربی اختصاصی خارجی، کمک هزینه تهیه تجهیزات تخصصی، کمک هزینه درمان و.... کمک ماهانه به آنها خواهد داشت.
تا قبل از دوره قبل بازی های المپیک، سهم ورزشکاران ایرانی در این برنامه حمایتی کمیته بین المللی المپیک قابل توجه نبود اما با تاکید و پیگیری کمیته ملی المپیک کشورمان و برای المپیک ریو، ۹ ورزشکار ایران از ۹ رشته مختلف بورسیه شدند تا از کمک مالی IOC در راه کسب سهمیه و پس از آن شرکت در بازی ها برخوردار شوند.
برای المپیک توکیو هم ۱۰ ورزشکار ایرانی از ۹ رشته بورسیه کمیته بین المللی المپیک شده اند. طرح بورسیه این ورزشکاران از سال قبل شروع شد و با تاکید IOC تا زمان برگزاری بازی های المپیک در زمان جدید - مردادماه ۱۴۰۰ - ادامه خواهد داشت این در شرایطی است که شرایط این ورزشکاران فعلاً یکسان نیست.
۱۰ بورسیه، ۳ سهمیه قطعی
حسن یزدانی (کشتی آزاد)، محمدعلی گرایی (کشتی فرنگی)، کیانوش رستمی (وزنه برداری)، ناهید کیانی (تکواندو)، نوشاد عالمیان (تنیس روی میز)، الهه احمدی (تیراندازی)، حسین رسولی (دوومیدانی)، علی پاکدامن (شمشیربازی)، نازنین ملایی (قایقرانی) و رزیتا علیپور (کاراته) ۱۰ ورزشکار ایران هستند که برای المپیک توکیو بورسیه کمیته بین المللی المپیک شده اند.
از میان این ورزشکاران تا به امروز حسن یزدانی، محمد علی گرایی و علی پاکدامن برای المپیک توکیو کسب سهمیه کرده اند اما سایر بورسیه شده ها از این حیث بلاتکلیف هستند. البته فراگیری جهانی ویروس کرونا بی تأثیر در این بلاتکلیفی نیست باآنکه این بحران برای برخی هم صرفا یک بهانه بوجود آورده است.
بررسی وضعیت ۷ بورسیه بلاتکلیف؛ دور و نزدیک به المپیک
اگر جهان ورزش تحت تأثیر شیوع کرونا قرار نمی گرفت و مدیرانش مجبور به لغو رویدادهای خود نمی شدند، المپیک توکیو در موعد مقرر - مردادماه ۹۹ - برگزار می شد و تا به امروز هم پرونده خیلی رویدادهای گزینشی در رشته های مختلف با مشخص شدن چهره های المپیکی آن رشته بسته شده بود اما ادامه بحران کرونا و تاثیری که در فعالیتهای ورزشی داشت همه این بدیهیات را به تاخیر انداخت.
همین مساله پاسخ دمِ دستی بشمار می رود به وضعیت تعداد زیادی از بورسیه شده های ورزش ایران و اینکه فعلاً سهمیه ای ندارند، باآنکه بررسی وضعیت آنها نشان داده است که بعضاً در فاصله ای دور و شاید هم محال به این مهم ایستاده اند.
وزنه برداری: کیانوش رستمی یکی از این ورزشکاران است، وی که طلای المپیک ریو را در اختیار دارد با وجود خیلی از بدقلقلی ها و حواشی که در سه چهار سال قبل داشت برای افزایش امتیازات خود در راه رسیدن به توکیو مورد لطف و عنایت فدراسیون وزنه برداری و مسئولانش قرار گرفت با این وجود و با وجود حضور در چند میدان گزینشی نتوانست شانس المپیکی شدنش را قطعی کند. رستمی برای کسب سهمیه در رقابت مستقیم با سهراب مردادی است که هم وزنش بشمار می رود ضمن اینکه علی هاشمی و علی داودی هم رقبای غیر مستقیم وی هستند که با شرایط فعلی نمایندگان وزنه برداری ایران برای المپیک توکیو به حساب می آیند.
در کل اینکه کیانوش رستمی در شرایطی بورسیه IOC شده که وزنه برداری معادله ای پیچیده برای المپیک و استفاده از دو سهمیه خود دارد، رستمی هم به اندازه سه گزینه دیگر و چه بسا کمتر از آنها شانس دارد که صاحب سهمیه شود.
تیراندازی: الهه احمدی تنها تیرانداز ایران است که در لیست ۱۰ نفره بورسیه شده های ورزش ایران برای المپیک توکیو قرار دارد. احمدی برای المپیک ریو هم بورسیه IOC شد و اتفاقاً المپیکی هم شد اما وضعیت وی برای توکیو خیلی متفاوت می باشد. این ملی پوش با سابقه تفنگ موفق نشد در رقابت های کسب سهمیه المپیک که آخرین آن در قطر برگزار گردید سهمیه کسب کند. حالا تنها کورسوی کسب سهمیه المپیک برای تیراندازان از راه رنکینگ است که با عنایت به رنک فعلی کسب آن بسیار بعید و دور از انتظار است.
دوومیدانی: حسین رسولی قهرمان پرتاب دیسک در رده سنی جوانان یکی دیگر از بورسیه شده های ورزش ایران است در حالیکه در بین دوومیدانی کاران او کار بسیار سختی برای ورود به المپیک دارد. رسولی که با رکورد ۶۲/۶۹ متر به مدال قهرمانی آسیا رسید برای کسب سهمیه المپیک باید در یکی از رقابت های مورد تایید فدراسیون جهانی دوومیدانی رکورد ۶۶ متر را کسب کند. همین مساله میان او مجوز المپیک فاصله بوجود آورده است.
تکواندو: با پیشنهاد فدراسیون تکواندو ایران، ناهید کیانی بورسیه کمیته بین المللی المپیک شده که اتفاقاً شانس خوبی هم برای کسب سهمیه در وزن ۴۹ کیلوگرم دارد و می تواند آنرا با حضور در یک دوره باقی مانده رقابت های انتخابی در سطح قاره، نشان دهد. در این رقابت ها که کرونا سبب ابهام در زمان و محل آن شده است، نمایندگان کره جنوبی و چین حضور ندارند. دیگر اینکه یکی از بهترین تکواندوکاران وزن ۴۹ کیلوگرم که یک تایلندی است از راه رنکینگ جهانی سهمیه خویش را قطعی کرده است. این دو مبحث کمک هایی هستند برای قطعی تر کردن شانس کیانی در دستیابی به سهمیه از مسابقات قاره ای.
کاراته: گزینه کاراته ایران برای بورسیه شدن رزیتا علیپور بود، ورزشکاری که فاصله اش با رقیبانش بالادستی اش در رنکینگ جهانی خیلی زیاد نیست. ازاین رو شانس دارد از راه این سیستم صاحب سهمیه شود البته در صورتی که بحران کرونا اجازه برگزاری مسابقات لغو شده کاراته وان را بدهد و علیپور هم بتواند با حضور در آنها امتیازات جدیدی به دست بیاورد. علاوه بر این، حضور در یک مرحله رقابت های انتخابی هم فرصت دیگری است برای این کاراته کا در راه کسب سهمیه.
قایقرانی: سهمیه ای که سولماز عباسی و مهسا جاور در رشته روئینگ برای المپیک های ۲۰۱۲ لندن و ۲۰۱۶ ریو به دست آورند، مدیران قایقرانی را به امیدوار به تکرار آن برای المپیک توکیو کرده است. نازنین ملایی هم خوش شانس ترین پارو زن برای دستیابی به این مهم می باشد. ملایی باآنکه تجربه ای از المپیک ندارد اما طلای مسابقات قهرمانی آسیا، دو قهرمانی در کاپ آسیایی و نایب قهرمانی در بازی های آسیایی اندونزی که طی دو سال قبل به دست آمد او را به این مهم خیلی نزدیک کرده است.
تنیس روی میز: اگر قرار باشد یکی از پینگ پنگ بازان ایران از راه رنکینگ جهانی کسب سهمیه کند، او نوشاد عالمیان است؛ ورزشکاری که در دو دوره پیشین المپیک هم حضور داشت با این وجود نتوانست کمک حال تیم ملی برای کسب سهمیه تیمیِ توکیو شود. البته اعمال تغییرات در انتخابی های تنیس روی میز، کسب سهمیه در این رشته را پیچیده تر کرده اما اگر ایران به هر علتی از این رقابت ها به نتیجه نرسید، می تواند امیدوار به رنکینگ جهانی و کسب سهمیه از آن باشد. نوشاد هم بهترین پینگ پنگ باز ایران در این رنکینگ است اما کسب سهمیه از آن منوط به بهبود وضعیتش است و ارتقای جایگاه
ملاک بورسیه شدن در کمیته بین المللی المپیک چیست؟
بیش از نیمی از ورزشکاران ایرانی که نام شان در لیست بورسیه شدگان المپیک توکیو قرار داشت، نتوانستند در آن دوره بازی ها شرکت نمایند. از آن لیست ۹ نفره تنها الهه احمدی (تیراندازی)، حمید سوریان (کشتی)، محمود صمیمی (دوومیدانی) و جواد محجوب (جودو) صاحب سهمیه شدند اما سیاوش امیدی (بوکس)، ملیکا عبدالکریمیان (تیروکمان)، احمدرضا طالبیان (قایقرانی)، افشین نوروزی (تنیس روی میز) و محمد باقری معتمد (تکواندو) در این مهم ناکام ماندند.
حالا هم برای المپیک توکیو، بورسیه شده های ورزش ایران وضعیت متفاوتی دارند طوری که به نظر می آید بعضی از آنها نتوانند سهمیه ای بگیرند. همین مساله ابهاماتی در مورد روند انتخاب بورسیه شده ها و ملاک های لحاظ شده برای آن قرار می دهد.
آنچه مسلم است ورزشکاران بورسیه از میان گزینه های پیشنهادی توسط فدراسیون ها و با لحاظ کردن معیارهایی که توانایی برای کسب سهمیه المپیک همچون آنهاست، مشخص می شوند. این گزینه ها توسط کمیته ملی المپیک به کمیته بین المللی المپیک معرفی می گردند. IOC برای اعلام نظر در مورد ورزشکاران بورسیه، در ارتباط با وضعیت آنها از فدراسیون جهانی رشته های مربوطه هم استعلام می گیرد سپس نظر موافق یا مخالف خویش را اعلام می کند اما سوال اینجاست «در این فرایند چه ملاک هایی لحاظ می شود؟»
جعفری مسئول واحد المپیک سولیداریتی در کمیته ملی المپیک در این حوزه به خبرنگار مهر اظهار داشت: برای انتخاب ورزشکاران بورسیه ملاک های مختلفی لحاظ می شود که یکی از مهمترین آنها پیشینه قهرمانی ورزشکار و شرایط او برای حضور در المپیک است. در واقع IOC با هدف کمک به ورزشکار برای حضور در المپیک مبادرت به بورسیه کردن وی و کمک مالی به او می کند ازاین رو داشتن شرایط لازم برای کسب سهمیه مهمترین اولویت است.
این مقام مسئول در کمیته ملی المپیک تصریح کرد: ورزشکاران بورسیه شده از رشته های مختلف، در رنج های سنی مختلف و با لحاظ کردن شاخص های مختلف انتخاب می شوند اما مهمترین مساله همین است که او برای کسب سهمیه شانس داشته باشد.
کمک مالی به بورسیه شدگان قطع می شود اگر...
به گزارش مرکز اسپرت به نقل از مهر، اینکه با وجود تاکید بر المپیکی شدن، ورزشکارانی بورسیه IOC شده اند که امروز باید با اما و اگر در مورد سهمیه آنها صحبت کرد جای نقد خویش را به روند انتخاب ها دارد و اینکه «چرا گزینه های بهترین بورسیه نشده اند؟» اما در هر صورت طرحِ بورسیه ۱۰ ورزشکار ایرانی از سال قبل شروع شد و حتی یک مرحله از پرداختی به آنها که در برگیرنده حقوق ماهیانه ۵۰۰ دلاری برای چهار ماه است هم به حساب شان واریز شده است. حتی پرداخت مرحله دوم و سوم این حمایت هم بخشی از دغدغه مالی این روزهای کمیته ملی المپیک را سبب شده است.
این دغدغه ها تا سال آینده و برگزاری المپیک ادامه خواهد داشت چون که با تاکید کمیته بین المللی المپیک و به خاطر تعویق المپیک توکیو، حمایت مالی از بورسیه شده ها تا زمان برگزاری این بازی ها در زمان جدید ادامه خواهد داشت.
البته که تنها ورزشکارانی که تا آن زمان پول تو جیبی ماهانه خویش را از IOC می گیرند که کسب سهمیه کرده باشند. ورزشکارانی که میادین گزینشی در رشته آنها به پایان برسد اما کسب سهمیه نکرده باشند، به صورت اتوماتیک وار از گردونه حمایت IOC خارج شده و پرداختی به آنها قطع می شود.

1399/02/20
21:25:46
5.0 / 5
2939
تگهای خبر: المپیك , بازی , تجهیزات , تمرین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لینک دوستان مركز اسپرت
مرکز اسپورت