صالحی امیری:

تعویق المپیك برای ایران فرصت بود

تعویق المپیك برای ایران فرصت بود

به گزارش مركز اسپرت رئیس كمیته ملی المپیك تعویق المپیك ۲۰۲۰ توكیو را برای ایران یك فرصت دانست و اظهار داشت: حقوق المپین ها تا تیرماه پرداخت می شود و حقوق ورزشكاران بورسیه هم محفوظ است.به گزارش مركز اسپرت به نقل از مهر، سیدرضا صالحی امیری رئیس كمیته ملی المپیك امروز دوشنبه در اولین جلسه خبری خود امسال كه به صورت ویدئو كنفرانس برگزار شد، پیرامون سیاست های این كمیته در ارتباط با المپیك توكیو و تعویق یك ساله بوجود آمده در زمان برگزاری این بازی ها و همینطور برنامه های پیش رو توضیحاتی داد.
اصل بر دوری از حاشیه و انسجام بود
وی در آغاز صحبت های خود گزارشی از عملكرد كمیته ملی المپیك درسال گذشته عرضه كرد و اظهار داشت: پارسال استراتژی خویش را بر مبنای یك استراتژی ۱۵ محوری دنبال كردیم. سال جاری هم تداوم برنامه های سال قبل را خواهیم داشت.
وی افزود: بحث انسجام و همدلی میان نهادهای ورزشی نخستین نكته ای بود كه به آن تاكید داشتیم. هم اكنون میان اركان ورزش یعنی وزارت ورزش، دو كمیته ملی المپیك و پارالمپیك، فدراسیون ها و رسانه ها انسجام گذاشتیم. اصل را دوری از حاشیه قرار دادیم و مبنا را بر این گذاشتیم كه شرایطی ایجاد نماییم تا هیچ حاشیه ای نداشته باشد.
۱۰۰ دیدار بین المللی برای جلب پشتیبانی از ایران داشتم
رئیس كمیته ملی المپیك تشكیل ستاد عالی را در جهت ایجاد تك صدایی در مدیریت ورزش قهرمانی عنوان نمود و با یادآوری اینكه اولین نشست این ستاد فردا سه شنبه برگزار می شود، اظهار داشت: هدف از تشكیل این ستاد، سیاست گذاری واحد در ورزش است. طی دو سال قبل این مسیر پاسخ داد. برای بازی های آسیایی، المپیك آرژانتین و المپیك توكیو در این ستاد اهداف را دنبال كردیم.
صالحی امیری دیپلماسی ورزشی را دیگر برنامه اجرا شده از جانب كمیته ملی المپیك طی سال قبل عنوان نمود و اظهار داشت: حدود ۱۰۰ دیدار با مقامات ارشد ورزشی شامل كمیته بین المللی المپیك و فدراسیون های جهانی داشتم و تلاش كردم مواضع ایران را مشخص و حمایت های لازم را داشته باشیم. تلاش داشتیم فشارهای كاذب مانند فشاری كه از جانب فدراسیون جهانی جودو وارد بود را كم نماییم. رئیس این فدراسیون به دنبال یك هدف سیاسی برای تعلیق جودو ایران بود اما تلاش كردیم با دیدارهای مختلف از حقانیت جودو و ورزش ایران دفاع نماییم و تعلیق را بشكنیم. البته دادگاه تصمیم گیری ۲۰ فروردین ماه بود و تا اطلاع ثانوی به تأخیر افتاد.
به فدراسیون ها كمك های خارج از بودجه هم داشتیم
رئیس كمیته ملی المپیك مروری هم بر وضعیت مالی این كمیته پارسال با عنایت به شرایط اقتصادی كشور داشت. وی اظهار داشت: با وجود همه محدودیت ها و به واسطه برخی اقدامات مانند جذب اسپانسر، به هدف گذاری بودجه ای رسیدیم طوری كه صد درصد بودجه فدراسیون ها را پرداخت كردیم. ضمن اینكه كمك های خارج از بودجه مصوب هم داشتیم.
وی با اشاره به اینكه باور داریم نیاز فدراسیون ها بیشتر از بودجه ای است كه در اختیارشان گذاشته شد، به شفاف سازی كمیته ملی المپیك در این حوزه اشاره نمود و اینكه این كار می تواند مسیر را برای اعتماد سازی هموار كند. طی دو سال قبل این مسیر را طی كردیم. در سال پیش رو هم شفاف تر از همیشه عمل خواهیم كرد.
دنبال تبدیل ورزشگاه امجدیه به موزه هستیم
رئیس كمیته ملی المپیك در ادامه به لزوم راه اندازی موزه ملی ورزش كه سال قبل انجام شد، اشاره نمود و اظهار داشت: این افتتاح آغاز راهی برای برنامه اصلی در ارتباط با موزه بود. می خواهیم موزه را در وسعت بزرگ تری گسترش دهیم. فعلاً ۳ هزار شیء از قهرمانان به یادگار گرفته شده اما ورزشكاران به مرور گرایش بیشتری به آن پیدا كرده اند. موزه، قطب فرهنگی ورزش است.
وی خاطرنشان كرد: پیشنهاد كردیم كه ورزشگاه امجدیه (شهید شیرودی) به یك موزه تبدیل گردد البته با حفظ ساختار فعلی اما باید بخش هایی از آنكه تخریب شده است، ترمیم و بازسازی شود. این پیشنهاد را مطرح و پیگیری كرده ایم. نشستی هم با وزیر داشته ایم. مدیریت شركت توسعه به دنبال اجرای این طرح است. با موزه افتتاح شده در محل كمیته كه به صورت بسته است و موزه امجدیه بعنوان موزه روباز، به مجموعه فرهنگی كاملی در ورزش دست پیدا می نماییم كه حتی می تواند محل بازدید توریستهای خارجی هم باشد.
سالی ۵ میلیارد تومان برای زیرساخت ها هزینه می كنیم
به گزارش مركز اسپرت به نقل از مهر، تشكیل و راه اندازی كمیسیون های مختلف بعنوان اتاق فكر و عبور نظام تصمیم گیری كمیته ملی المپیك در این كمیسیون ها، مبحث دیگری بود كه صالحی امیری از آن بعنوان بخشی از فعالیتهای این كمیته در سال ۹۸ یاد كرد با این توضیح كه در كمیته ملی المپیك هیچ تصمیمی به صورت فردی اتخاذ نمی گردد.
رئیس كمیته ملی المپیك توسعه زیر ساختی را بعنوان قسمتی دیگر از فعالیتهای اجرا شده در بدنه این كمیته طی سال قبل عنوان نمود و اظهار داشت: در این حوزه ۵ میلیارد تومان هزینه شد. سال جاری هم مشابه همین رقم هزینه خواهد شد. در كل برنامه داریم كه طی چهار سال، ۲۰ میلیارد تومان برای بازسازی ها هزینه شود و اینگونه به توسعه زیرساخت های سخت افزاری و نرم افزاری دست یابیم.
اقدامی برای ثبت تاریخ ورزش نشده بود
صالحی امیری با اشاره به حضور موفقیت آمیز ایران در بازی های ساحلی جهان در سال گذشته، تصریح كرد: برای حضور در بازی های چین كه مقرر است سال جاری برگزار گردد هم اقدامات اولیه در حال انجام می باشد.
وی از تاریخ شفاهی ورزش هم یاد كرد و اظهار داشت: زمان می گذرد و آنچه از ورزش می ماند، خاطرات است. تابحال اقدامی برای ثبت این تاریخ نشده بود اما سال قبل تاریخ شفاهی را بعنوان یك تم علمی شروع كردیم. در این حوزه پس از انقلاب تجربه های خوبی داشتیم، از این تجربه ها در ورزش استفاده كردیم.
روز خداحافظی ام هم پاسخگو خواهم بود
اهمیت و جایگاه رسانه در فعالیتهای ورزشی و انعكاس آنها هم موضوعی بود كه رئیس كمیته ملی المپیك به آن پرداخت و اظهار داشت: معمولاً زمانی از رسانه یاد می شود كه به آن نیاز است در حالیكه رسانه در همه زمان ها باید حضور داشته باشد و بتواند آزادانه نقد كند. مدیران هم بپذیرند كه در اتاق شیشه ای هستند و باید نقدها را بپذیرند. من از ابتدا پاسخگو بودم و روز خداحافظی هم این كار را انجام می دهم.
به گزارش مركز اسپرت به نقل از مهر، سید رضا صالحی امیری در ادامه نشست ویدئو كنفرانس خود از محل كمیته ملی المپیك به پرسش های مطرح از سوی خبرنگاران پاسخ داد.
تعویق المپیك برای ایران فرصت بود نه تهدید
وی ابتدا در مورد تعویق المپیك و مزایا و مضراتی كه برای ورزش خواهد داشت، اظهار داشت: تعویق المپیك زیانی برای ورزش ایران نداشت. البته من از منظر فرصت و تهدید می گویم، این تعویق برای ما فرصت بود نه تهدید چون یك سال برای برگزاری اردوها و ایجاد شرایط ایده آل زمان داریم. همینطور با چند مساله حساس مانند مصدومیت سهراب مرادی، حسن یزدانی و حمیده عباسعلی مواجه بودیم. با تعویق المپیك، زمان مناسب برای بازگشت به تمرین و بهبودی كامل این افراد بوجود آمده است.
صالحی امیری با تاكید بر اینكه به سلامت ورزشكاران اهمیت بیشتری می دهیم، اظهار داشت: علاوه بر ایران بسیاری از كشورهای دیگر هم متقاضی تعویق المپیك بودند. البته ایران بسیاری از زودتر از این كشورها درخواستش را بیان نمود. وقتی كمیته بین المللی المپیك تعطیل شد و بسیاری از كشورهای مطرح از حضور در بازی ها امتناع كردند، نخست وزیر ژاپن متقاعد شد كه كوتاه بیاید. ضمن اینكه الان شرایط مشابه برای همه كشورها بوجود آمده است.
۱۰ تا ۲۰ سهمیه دیگر المپیك می گیریم
وی با تاكید بر اینكه ۵۲ سهمیه ایران قطعی و به قوت خود باقی است، اظهار داشت: پیشبینی سرپرست كاروان ایران این است كه بین ۱۰ تا ۲۰ سهمیه دیگر می گیریم.
صالحی امیری با اشاره به بودجه ۱۲۰ میلیارد تومانی كمیته ملی المپیك برای سالجاری خاطرنشان كرد: این بودجه خوبی است. از ابتدا ارتقای بودجه ۱۵۰ میلیاردی برای كمیته - به مرور و تدریجی - را در برنامه داشتیم كه حالا به مرز آن نزدیك شده ایم. البته كنار این بودجه، ارز لازم را هم در اختیار داریم. این ارز در گاوصندوق كمیته است و مشكلی از این حیث برای المپیك نداریم. در كل اینكه از تعویق المپیك ضرر نكردیم چون اگر هزینه ای شده، بابت آن ۵۲ سهمیه گرفته ایم.
حقوق المپین ها تا تیرماه پرداخت می شود
رئیس كمیته ملی المپیك همینطور در مورد حقوق المپین ها با عنایت به تعویق المپیك اظهار داشت: فردا در نشست ستاد در این حوزه تصمیم گیری می شود. طبق برنامه اولیه این حقوق تا تیرماه سال جاری پرداخت می شود. البته ۱۰ ورزشكار هم از جانب كمیته بین المللی المپیك بورسیه شده اند كه حقوق آنها هم محفوظ است.
هماهنگی من با وزارت ورزش صوری نیست
وفاق كمیته ملی المپیك و وزارت ورزش و اینكه در ارتباط با برخی فدراسیون ها مانند دوومیدانی این وفاق میان دو نهاد اصلی ورزش وجود نداشت، موضوعی بود كه صالحی امیری در مورد آن اینگونه توضیح داد: هیچ وقت از اخلاق دور نمی شویم. مدیران دو دسته اند؛ مدیرانی كه می مانند علیرغم اینكه روی صندلی نیستند و مدیرانی كه با آخر دوره خود كنار می روند. هماهنگی من با وزارت ورزش حقیقی است نه صوری.
از كیهانی حمایت نكرده ام
صالحی امیری اضافه كرد: در مورد ریاست فدراسیون دوومیدانی هم آخرین جمع بندی من با سلطانی فر یك جمله بود و اینكه از هیچ فردی حمایت نخواهیم كرد و اینكه هر یك از دو كاندیدای موردنظر - كیهانی و داوری - رأی بیاورند، حمایت می شوند. در مورد كیهانی با واسطه یا بی واسطه حمایت نداشته ام. دلیل این است كه رئیس كمیته ملی المپیك نباید هزینه اشخاص شود.
وی همینطور در مورد لغو انتخابات دوومیدانی از اقدام وزارت ورزش و شجاعت معاون این وزارتخانه (علی نژاد) در اعلام این مورد حمایت كرد و افزود: ابطال انتخابات نه در دفاع از كیهانی بود و نه در جهت تخریب داوری. به خاطر كرونا همه اعضا نتوانستند در مجمع حاضر شوند و به همین خاطر رأی گیری مشخص نشد.
رد تعویق دو ساله بازی های المپیك
رئیس كمیته ملی المپیك مبحث مطرح در خصوص اینكه احتمالاً المپیك دو سال به تعویق بیفتد را رد كرد و اظهار داشت: طبق اعلام رسمی IOC بازی های المپیك توكیو اول تا ۱۷ مردادماه سال آینده برگزار می گردد. البته مسؤلان ژاپنی گفته اند شاید كرونا تا ۲۰۲۱ از منطقه خارج نشود و شاید بازی ها به ۲۰۲۲ موكول گردد. البته این یك نظر شخصی بود.
صالحی امیری در عین حال تصریح كرد: مقرر است تا ۱۰ روز دیگر در ارتباط با موارد مختلف پیرامون المپیك - در بازه زمانی جدید- مانند تهیه بلیت، ثبت نام و.... از سوی مسؤلان كاروان به صورت رسمی عرضه شود. هم اكنون هم سیاست قطعی در خصوص برگزاری بازی ها در مردادماه سال آینده است.
تمرین المپین ها پس از مجوز ستاد مقابله با كرونا شروع می شود
وی درمورد راهكار پیشنهادی كمیته ملی المپیك برای چگونگی پیگیری تمرینات المپین ها اظهار داشت: بر مبنای راهكارهای ستادمقابله با كرونا برنامه های خویش را پیش می بریم. هر روزی این ستاد اجازه بدهد، برنامه های خویش را شروع می نماییم. فعلاً تا آخر فروردین ماه اجازه هیچ فعالیتی نداریم. باید منتظر دستورالعمل ستاد برای اردیبهشت ماه باشیم.
رئیس كمیته ملی المپیك اظهار نمود: البته در بعضی موارد اینگونه عنوان شده كه شرایط برای تمرین انفرادی مهیا شود اما در بعضی رشته ها مانند كشتی واقعاً این مورد امكان پذیر نیست. وقتی آكادمی بازگشایی شود، نمی توان آنرا به صورت شخصی در اختیار ورزشكاری قرار داد. در هر صورت در نشست روز سه شنبه ستاد عالی در این حوزه هم بحث خواهیم داشت.
اردیبهشت ماه نخستین واریزی بودجه به فدراسیون ها
صالحی امیری همینطور در مورد نخستین واریزی بودجه سالجاری این كمیته تصریح كرد: منطق بودجه اینگونه است كه فروردین ماه، دولت حقوق و مزایا می دهد و اردیبهشت ماه مرحله نخست بودجه واریز می شود. ازاین رو فكر می نماییم نخستین پرداختی ما به فدراسیون ها اردیبهشت ماه خواهد بود.

1399/01/19
12:47:02
5.0 / 5
3328
تگهای خبر: المپیك , بازی , تمرین , تیم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
مرکز اسپورت