گفت وگوی مركز اسپرت با یك كارشناس حقوقی

آیا با تعطیلی لیگ، بازیكنان تمام مبلغ قراردادشان را می گیرند؟

آیا با تعطیلی لیگ، بازیكنان تمام مبلغ قراردادشان را می گیرند؟

مركز اسپرت: حالا كه به خاطر شیوع بیماری كرونا بحث تعطیلی لیگ نوزدهم مطرح شده، برای برخی این سوال به وجود آمده كه آیا بازیكنان و كادرفنی تیم ها باید تمام مبالغ قرارداد خودرا دریافت نمایند، یا راه دیگری باید در پیش گرقت. دراین باره یكی از كارشناسان حقوقی فوتبال به اظهار نظر پرداخته است.


احمدرضا براتی در گفت و گو با ایسنا در پاسخ به این پرسش كه با توجه با تعطیلی مسابقات فوتبال به سبب شیوع بیماری كرونا، تكلیف قراردادهای مربیان و بازیكنان فوتبال چه خواهد شد؟ اظهار نمود: باتوجه به این كه هنوز ابعاد و دامنه این بیماری به صورت كامل مشخص نشده است بدین سبب به صورت قطعی نمی توان در این خصوص اظهار نظر كرد اما بنده نظرات شخصی خودرا باتوجه به اصول كلی حقوقی برای شما خواهم گفت و باید تاكید كنم كه این ها صرفا نظرات شخصی من هستند و ممكنست نظر مسئولان تصمیم گیرنده در فدراسیون و سازمان لیگ با نظرات بنده موافق نباشد.
او اضافه كرد: در تفسیر قراردادها و حل اختلافات، علاوه بر مقررات و بخشنامه ها، باید به مفاد قرارداد و اراده واقعی دو طرف قرارداد توجه كرد. یعنی باید بررسی كرد كه خواست و توافق دو طرف واقعا چه بوده است؟ آیا دو طرف قصد داشته اند تا اختتام فصل با هم همكاری كنند یا روز و تاریخ مشخصی را در نظر داشته اند. در غالب موارد، خواست و اراده مشترك مربی، بازیكن و باشگاه، همكاری تا اختتام فصل است و بنا براین باید این گونه قراردادها تا تاریخ جدیدی كه برای ادامه رقابت ها و خاتمه آن مشخص می شود تمدید شده فرض شوند.
براتی هم چنین در مورد تعهدات مالی باشگاه ها در قبال مربیان و بازیكنان در شرایط فعلی اشاره كرد: اصل كلی حقوقی كه در بیشتر نظام های حقوقی دنیا مورد پذیرش قرار گرفته این است كه اشخاص در قبال كار و خدمتی كه ارائه می كنند باید حقوق و دستمزد دریافت نمایند و خلاف آن قابل پذیرش نمی باشد و اگر كسی بدون انجام كار و ارائه خدمت، پول یا امتیاز مالی دریافت كند به آن استفاده بلاجهت یا دارا شدن ناعادلانه می گویند كه مورد تایید و حمایت قانون نخواهد بود. از دیگر سو باید به قرارداد و حقوق بازیكنان و مربیان نیز توجه كرد و احترام گذاشت؛ بدین سبب باید چاره بینابینی را در نظر گرفت تا كم ترین ضرر متوجه دو طرف شود.
او افزود: در شرایط موجود بنظر می رسد بهتر آن است كه اجرای تعهدات مالی باشگاه ها موقتا و تا هنگام عادی شدن شرایط متوقف شود. البته این تعلیق، نباید شامل تعهدات قبلی باشگاه ها یعنی تعهداتی كه موعد اجرای آنها پیش از شیوع ویروس كرونا و تعطیلی مسابقات بوده است بشود و صرفا باید ناظر به تعهداتی باشد كه سررسید و تاریخ اجرای آنها مربوط به دوره زمانی توقف و تعطیلی مسابقات بوده است.
این كارشناس حقوقی در ادامه اشاره كرد: البته باید توجه كرد بهترین چاره این است كه باشگاه ها، مربیان و بازیكنان این مساله ویژه را در چارچوب تفاهم و توافق با یكدیگر حل و فصل كنند چونكه این بحران و آثار آن برای هیچ كس قابل پیش بینی و پیشگیری نبوده است و شكی نیست كه كرونا مصداق بارز و غیرقابل انكار فورس ماژور است كه تعهدات دو طرف در اجرای قراردادها را تحت تاثیر خود قرار می دهد. تاثیر كرونا در فوتبال حرفه ای مطمنا خیلی بیش تر از این دو موضوع خواهد بود و موضوعاتی از قبیل دعوت بازیكنان به اردوهای ملی، قراردادهای اسپانسری، قراردادهای راجع به حق پخش تلویزیونی و بسیاری دیگر از موضوعات تحت تاثیر این بحران خواهد بود.
منبع:

1399/01/12
21:24:01
5.0 / 5
3405
تگهای خبر: بازی , بازیكن , باشگاه , تیم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان مركز اسپرت
مرکز اسپورت