دوپینگ خطر مرگ و میر كرونا را زیاد می كند

دوپینگ خطر مرگ و میر كرونا را زیاد می كند

به گزارش مركز اسپرت ستاد مقابله با كرونا در ورزش با انتشار مقاله ای به نقش دوپینگ در افزایش ریسك مرگ و میر اشاره نمود.به گزارش مركز اسپرت به نقل از مهر، دوز فیزیولوژیك استروئیدهای آنابولیك برای درمان برخی موارد كم خونی، جبران كاهش وزن بعد از بیماری های طولانی یا صدمه ها و درمان بیماران با كمبود استروئید نقش دارد. متأسفانه بیشترین گروه از داروهای ممنوعه كه مصرف آن توسط ورزشكاران در هر سن، در سطوح ورزش حرفه ای و تفریحی با هدف افزایش حجم و قدرت عضلانی و بهبود كارایی ورزشی شیوع پیدا كرده است، استروئیدهای آنابولیك (شامل تستوسترون و داروهای دارای خصوصیات هورمون مردانه) هستند كه در باشگاه های بدنسازی توسط مربیان ناآگاه، بدون توجه به مشكلات و عوارض جدی ناشی از سو مصرف آنها و معمولاً همزمان چند استروئید با دوز بالا همراه با سایر گروه های دارویی تجویز می شود. جوانانی كه جذابیت را در داشتن اندامی فوق العاده عضلانی می دانند، بدون توجه به موقتی بودن این اثرات كه اندك زمانی بعد از قطع ورزش و مصرف این داروها به حالت نرمال و خدادادی ژنتیك خود برخواهند گشت، در این دام افتاده علاوه بر مال، سلامت خویش را فدای داشتن ظاهری فریبنده می كنند و بعلاوه عوارض غیر قابل جبرانی را هم تا آخر عمر تحمل خواهند كرد.
شایع ترین عوارض سو مصرف استروئیدها شامل وابستگی به استروئید، عوارض كبدی (نارسایی، كیست و سرطان)، عوارض كلیوی، سكته های قلبی و مغزی، التهاب عضله قلب (میوكاردیت)، افزایش فشارخون و چربی خون، تصلب شرایین، عوارض روحی و روانی (پرخاشگری و تغییرات خلق، تمایل به خودكشی)، عوارض پوستی به شكل پوست چرب، آكنه شدید و اسكار پوست ناشی از آن، بزرگ شدن پستان، كاهش میل جنسی، كوچك شدن بیضه ها، كاهش شمار اسپرم و نا باروری، ریزش مو در مردان، نامنظمی عادت ماهانه در زنان، رویش موهای صورت و كلفت شدن صدا در زنان، همینطور بالا رفتن خطر عفونت های ویرال (هپاتیت B، HIV ایدز) و عفونت های باكتریال ناشی از تزریق های غیر استریل (فلبیت و اندوكاردیت) هستند. دیگر داروهایی كه در باشگاه ها مورد سو مصرف قرار می گیرند، مواد محرك، مخدر و هورمون ها هستند كه عوارض خویش را دارند. به صورت مثال انسولین سبب افت خطرناك قند، داروهای مخدر سبب سركوب سیستم تنفسی و سرفه و هورمون رشد هم سبب تغییرات متابولیسم و رشد می شوند. كورتیكواستروئیدها هم همچون داروهایی هستند كه مورد سو مصرف قرار می گیرند و به صورت مشخص سبب سركوب سیستم ایمنی می شوند.
دوزهای بالا و سوپرا فیزیولوژیك استروئیدها می توانند سیستم ایمنی را سركوب كنند و سبب كاهش تعداد سلول و عملكرد ایمنی سلولی، كاهش تمایز و تكثیر لنفوسیت ها، كاهش تولید آنتی بادی، كاهش تولید برخی سیتوكین ها، كاهش فعالیت سیتوتوكسیك سلول های Natural Killer و در نتیجه تضعیف واكنش ایمنی شوند. عوارض متناسب با دوز مصرفی، مدت زمان سو استفاده و تركیب مصرف همزمان چند استروئید می تواند جدی و طولانی مدت باشد.
با توجه به پاندمی (همه گیری جهانی) كرونا ویروس COVID-19 و عوارض شدیدی كه این عفونت بر ارگان های مختلف بدن همچون نارسایی تنفسی، عوارض كبدی، التهاب عضله قلب، ایجاد مشكلات سیستم انعقادی و عوارض كلیوی و سایر ارگان ها دارد، سركوب سیستم ایمنی حاصل از سو مصرف دوزهای بالا و سوپرا فیزیولوژیك استروئیدها، افرادی را كه از داروهای لیست ممنوعه استفاده می نمایند در معرض خطر بالاتر بروز مشكلات جدی در صورت درگیری با این ویروس قرار می دهد و احتمال مرگ ناشی از این عفونت را بالا می برد.
در شرایط پاندمی كرونا ویروس، علاوه بر تاكید مجدد بر ماندن در منازل و ورزش در خانه، رعایت فاصله گیری اجتماعی و رعایت نكات بهداشتی عرضه شده توسط ستاد مبارزه با كرونا، سفارش اكید ستاد ملی مبارزه با دوپینگ توجه به تغذیه مناسب، تمركز بر تمرینات ورزشی و عدم استفاده از هرگونه دارو و مكمل است.
با ورزش بدون دوپینگ به حفظ روح ورزش، رقابت سالم و منصفانه كمك نماییم.

1399/01/11
23:55:17
5.0 / 5
3568
تگهای خبر: باشگاه , تمرین , رقابت , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
مرکز اسپورت