مهر منتشر كرد؛

۹۵۳ میلیارد و ۹۲۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان سهم ورزش از بودجه ۹۹

۹۵۳ میلیارد و ۹۲۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان سهم ورزش از بودجه ۹۹

مركز اسپرت: طبق لایجه ابلاغی بودجه سال 99 ورزش، سهم ورزش ایران در این سال كه به خاطر برگزاری بازی های المپیك اهمیت زیادی دارد 953 میلیارد و 924 میلیون و 500 هزار تومان است.به گزارش مركز اسپرت به نقل از مهر، حسن روحانی رئیس جمهور در اجرای اصل یكصد و بیست و سوم قانون اساسی، قانون بودجه سال ۱۳۹۹ كل كشور را در آخرین روز سال ۹۸ برای اجرا به سازمان برنامه و بودجه كشور ابلاغ نمود.
این ابلاغ در حالی انجام شد كه به سبب شیوع ویروس كرونا و برگزار نشدن جلسات علنی مجلس شورای اسلامی، لایحه پیشنهادی دولت تنها به تصویب كمیسیون تلفیق رسید سپس با موافقت مقام معظم رهبری به شورای نگهبان ارجاع داده شد. در نهایت هم رئیس مجلس شورای اسلامی لایحه تایید شده در شورای نگهبان را به حسن روحانی ابلاغ نمود.
تغییرات چشم گیر در اعتبارات وزارت ورزش و كمیته ملی المپیك
بر اساس لایحه ابلاغ گردیده برای بودجه سال ۹۹، رقم اعتبارات مصوب برای ورزش كشور در سه نهاد وزارت ورزش، كمیته ملی المپیك و كمیته ملی پارالمپیك مشخص شد. این ارقام با آنچه در لایحه پیشنهادی دولت كه آذرماه ارائه شد، تغییراتی داشته است.
در لایحه پیشنهادی كه آذرماه دولت مبادرت به ارائه آن كرد، رقمی معادل یك هزار و ۴۵۱ میلیارد و ۶۶۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان برای وزارت ورزش پیش بینی شده بود. این رقم برای كمیته ملی المپیك ۱۲۹ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان بود و ۳۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان هم برای كمیته ملی پارالمپیك در نظر گرفته شده بود.
بر اساس لایحه ابلاغی اما بودجه وزارت ورزش و كمیته ملی المیك كاهش داشته است اما بودجه كمیته ملی پارالمپیك با افزایش روبه رو شده است.

نتیجه چند مرحله بررسی و چكش زنی در لایحه بودجه ۹۹ كشور برای بخش ورزش به این نتیجه رسید:
وزارت ورزش
رقم مندرج در لایحه: ۷۵۳ میلیارد و ۹۲۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان
رقم مصوب در كمیسیون تلفیق: ۷۸۱ میلیارد و ۹۲۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان
كمیته ملی المپیك
رقم مندرج در لایحه: ۹۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان
رقم مصوب در كمیسیون تلفیق: ۱۲۰ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان
كمیته ملی پارالمپیك
رقم مندرج در لایحه: ۳۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان
رقم مصوب در كمیسیون تلفیق: ۵۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان
* برای هر سه نهاد ورزشی، رقم مصوب در كمیسیون تلفیق ملاك تخصیص خواهد بود
تغییرات بودجه ورزش نسبت به سال ۹۸
برای سال ۹۸ بودجه وزارت ورزش معادل یك هزار و ۲۳۸ میلیارد و ۲۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تصویب شده بود در حالی كه این رقم برای سال ۹۹ و طبق جدول ارائه شده كاهش شایان توجهی داشته و به ۷۸۱ میلیارد و ۹۲۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است. این در حالیست كه در مورد اعتبارات سال ۹۹ دو كمیته ملی المپیك و پارالمپیك مسیری متفاوت طی شده است.
بودجه مصوب سال ۹۸ كمیته ملی المپیك ۱۰۶ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان بود اما طبق لایجه جدید به ۱۲۰ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان ارتقا پیدا كرده است. البته ارتقای بودجه برای كمیته ملی پارالمپیك محسوس تر بود طوریكه از رقم ۳۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومانی سال قبل به میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان برای سال جدید رسیده است.
سهم كلی ورزش و اعتبار ویژه برای كشتی
به گزارش مركز اسپرت به نقل از مهر، در هر صورت اینكه برای سال ۹۸ كه سال برگزاری المپیك ۲۰۲۰ توكیو است، سهم كلی ورزش ایران از بودجه كشور ۹۵۳ میلیارد و ۹۲۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان شده است.
دیگر اینكه بودجه مصوب برای وزارت ورزش افزایش اعتبار ۱۰۰ میلیارد ریالی مربوط به هر یك از فدراسیون های كشتی و ناشنوایان (جداگانه) و همین طور اعتبار ۳۰ برای فدراسیون تنیس لحاظ شده است.


منبع:

1399/01/03
20:29:19
5.0 / 5
3756
تگهای خبر: المپیك , بازی , تنیس , فدراسیون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
مرکز اسپورت