گزارش تحلیلی - خبری مهر؛

برق شمشیر ایران به سرزمین آفتاب تابان رسید

برق شمشیر ایران به سرزمین آفتاب تابان رسید

به گزارش مركز اسپرت تیم ملی شمشیربازی اسلحه سابر ایران در حالی سهمیه تیمی خود برای المپیك را قطعی كرده كه هنوز دو رویداد از مجموع رویدادهای اثرگذار در وضعیت المپیكی شمشیربازان برگزار نشده است.به گزارش مركز اسپرت به نقل از مهر، فدراسیون جهانی شمشیربازی برای تعیین سهمیه های تیمی اسلحه سابر در المپیك ۲۰۲۰ توكیو حضور در ۷ رویداد جهانی و قاره ای را مصوب كرده بود. این رویدادها از اسپانیا و برگزاری جام جهانی ۲۰۱۹ در مادرید شروع شد و تا حدود یك ماه دیگر و برگزاری جام جهانی ۲۰۲۰ مجارستان ادامه خواهد داشت.
تیم ملی شمشیربازی اسلحه سابر ایران تا به امروز در ۵ رویداد مصوب و اثرگذار در امتیاز المپیكی شمشیربازان شركت كرده است. این تیم پس از جام جهانی اسپانیا در رقابت های قهرمانی آسیا به میزبانی ژاپن شركت كرد و پس از آن هم مسابقات قهرمانی جهان در مجارستان را پشت سر گذاشت. جام جهانی مصر رویداد دیگری بود كه ملی پوشان اسلحه سابر ایران با حضور در آن فاصله خود تا كسب سهمیه تیمی المپیك را كمتر كردند. این فاصله در نهایت با حضور در جام جهانی لهستان به حدی رسید كه دست رقیبان برای جبران آنرا كوتاه كرد.
این در حالی است كه هنوز دو رویداد دیگر برای كسب امتیاز المپیك باقی است اما با عنایت به شرایط امتیازی تیم ملی شمشیربازی اسلحه سابر ایران و رقبای آسیایی اش، هیچ نتیجه و «شاهكاری» هم نمی تواند در سهمیه ایران ابهام و اما و اگری ایجاد كند.
استخوانی كه از گلو برداشته شد
دیدارهای تیمی جام جهانی لهستان روز گذشته در ورشو برگزار گردید. تیم ملی شمشیربازی اسلحه سابر ایران پس از استراحت در دور نخست این رقابت ها، نخستین دیدار خویش را در جدول ۱۶ تیمی و برابر تیم ملی ژاپن برگزار كرد. كسب برتری ۴۵ بر ۲۸ در این دیدار سبب صعود ایران به جمع هشت تیم برتر جهان شد. در ادامه با اینكه ملی پوشان ایران با شكست برابر آلمان از صعود به نیمه نهایی بازماندند اما با شكست ۴۵ بر ۳۸ چین و پیروزی ۴۵ بر ۳۴ برابر تیم قدرتمند و مدعی مجارستان در جایگاه پنجم جام جهانی لهستان ایستادند. قرار گرفتن در این جایگاه ۳۶ امتیاز جدید به اندوخته های المپیكی ایران اضافه كرد و مجموع امتیازات المپیكی شمشیربازی ایران را به ۲۰۶ رساند. این در شرایطی است كه در همین رقابت ها چین بعنوان رقیبی كه می توانست برای ایران دردسرساز شود در رده هشتم ایستاد و تنها ۲۶ امتیاز به دست آورد. چینی ها كه با عملكرد خوب خود در جام جهانی مصر به شكلی غافلگیركننده ظاهر شده و سبب ایجاد دغدغه هایی برای شمشیربازی ایران شدند، با پشت سر گذاشتن اردوهای تمرینی فشرده به دنبال كاهش هر چه بیشتر اختلاف امتیاز المپیكی خود در جام جهانی لهستان بودند. آنها حتی با پیروزی برابر آمریكا حضور مدعی گونه شان در این جام را نشان دادند باآنكه ملی پوشان كشورمان برابر چین پیروز شدند تا اثبات كنند این تیم استخوان سفت و سختی در گلوی شان نبوده است.

موقعیت امتیازی ایران در رنكینگ گزینشی المپیك ۲۰۲۰ توكیو اختلاف امتیازی كه جبران نمی گردد
به گزارش مركز اسپرت به نقل از مهر، در انتها جام جهانی لهستان، تیم شمشیربازی اسلحه سابر ایران با مجموع ۲۵۸ امتیاز جایگاه پنجمی خویش را در رنكینگ جهانی تثبیت كرد اما مهم تر از این رنكینگ و موقعیت ایران در آن، رنكینگ گزینشی المپیك بود كه موقعیت ایران در آن رای به المپیكی شدن شمشیربازانش داد. در رنكینگ المپیكی شمشیربازی اسلحه سابر، ایران با احتساب ۳۶ امتیازی كه از جام جهانی لهستان كسب كرده و با مجموع ۲۰۶ امتیاز المپیكی در رده ششم قرار دارد. در همین رنكینگ چین با ۱۶۰ امتیاز دهم است و ژاپن هم با ۱۴۹ امتیاز رده دوازدهم را در اختیار دارد. بر این اساس چین ۴۶ امتیاز با ایران فاصله دارد. این اختلاف امتیازی شمشیربازی چین با هیچ قدرتی نمی تواند آنرا در دو رویداد باقی مانده از مجموع رویدادهای گزینشی المپیك جبران كند. جام جهانی ایتالیا (۶ تا ۸ مارچ) و جام جهانی مجارستان (۲۰ تا ۲۲ مارچ) دو رویداد باقی مانده از مجموع ۷ رویداد مصوب فدراسیون جهانی شمشیربازی برای كسب سهمیه تیمی المپیك در اسلحه سابر است. البته كه از مجموع ۷ رویداد مصوب كه مسابقات قاره ای هم یكی از آنها است، فدراسیون جهانی برای هر كشور نتایج ۶ رویدادی كه در آن بهترین نتایج كسب شده را لحاظ می كند. چینی ها مقرر است مانند ایران در جام جهانی ایتالیا شركت نمایند اما هیچ محاسبه خوش بینانه ای هم نمی تواند رای به جبران اختلاف امتیاز دو تیم در این جام بدهد. به صورت مثال اگر در جام جهانی ایتالیا، تیم چین برخلاف دیگر جام ها به نیمه نهایی راه یابد و چهارم شود صاحب ۳۶ امتیاز می شود. ایران حتی اگر در این جام هیچ امتیازی به دست نیاورد بازهم با عنایت به موقعیت فعلی، ۱۰ امتیاز بالاتر از ایران خواهد بود. فدراسیون جهانی شمشیربازی پس از اتمام جام جهانی مجارستان به صورت دارندگان سهمیه تیمی المپیك در اسلحه سابر را معرفی می كند اما موقعیت ایران در رنكینگ المپیكی به قدری محكم و تثبیت شده كه سهمیه ایران قطعی است و بنابراین فدراسیون اصراری به شركت در آخرین جام (مجارستان) ندارد. سهمیه ای كه در تاریخ به ثبت رسید
شمشیربازی ایران بعد از چند دهه با مجتبی عابدینی در المپیك ۲۰۱۲ لندن حضور داشت. این حضور برای المپیك ۲۰۱۶ ریو با شركتِ همزمان مجتبی عابدینی و علی پاكدامن به دو نفر افزایش پیدا كرد. حالا برای المپیك ۲۰۲۰ توكیو و به لطف سهمیه تیمی به دست آمده، ایران سه نماینده در مسابقات شمشیربازی خواهد داشت. این برای اولین بار است كه شمشیربازی ایران برای المپیك صاحب سهمیه تیمی می شود. بر این اساس تیم ایران با چهار نماینده راهی توكیو می شود كه سه نفر از آنها می توانند در دیدارهای انفرادی هم حضور داشته باشند. البته كه قبل از كسب این سهمیه، مجتبی عابدینی هم به واسطه جایگاهش در رنكینگ جهانی سهمیه انفرادی خود برای المپیك را قطعی كرده بود.


منبع:

1398/12/07
11:29:57
5.0 / 5
4030
تگهای خبر: المپیك , بازی , پیروزی , تمرین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
لینک دوستان مركز اسپرت
مرکز اسپورت