مهر در گزارشی منتشر كرد؛

شرط جدید IOC برای حضور ورزشكاران ایران در مسابقات انتخابی المپیك

شرط جدید IOC برای حضور ورزشكاران ایران در مسابقات انتخابی المپیك

به گزارش مركز اسپرت بعد از شیوع كرونا ویروس در ایران كه طبیعتا ورزش و رویدادهای آنرا هم تحت تأثیر قرار داد، كمیته بین المللی المپیك برای حضور ورزشكاران كشورمان در مسابقات انتخابی المپیك شرط جدیدی گذاشت.خبرگزاری مهر - گروه ورزش: پس از اخبار ضد و نقیضی كه در ارتباط با ورود ویروس كرونا به ایران و مشاهده آن میان ایرانیان انتشار یافت، این مورد هفته گذشته به صورت رسمی تأیید شد.
اولین تاثیر اطلاع رسانی این مساله در ورزش تشكیل ستاد مقابله با كرونا بود كه با لغو لیگ دسته اول و دوم در تمام رشته ها برای مدت ۱۰ روز همراه شد و پس از آن تصمیم گیری برای برگزاری بدون تماشاگر لیگ برتر فوتبال و البته لغو كامل لیگ باشگاهی والیبال.
روند شیوع و تهدید ویروس كرونا در ایران اما بُعدِ بین المللی ورزش را هم تحت تاثیر قرار داده تا آنجا كه برای حضور ورزشكاران ایران برای میادین مختلف شرط و شروط گذاشته شده است.
میادین كسب سهمیه المپیك تحت تاثیر «كرونا»
طی روزها و هفته های آینده مسابقات آسیایی و جهانی در رشته های مختلف و به میزبانی كشورهای مختلف برگزار می گردد. تا همین امروز اما برگزاری سرِ وقت بعضی از این رویدادها منتفی شده یا اینكه تصمیم به تغییر محل برگزاری آن گرفته شده است.
البته در بعضی موارد هم ایران در جهت جلوگیری از ابتلاء به كرونا، از اعزام تیم به مسابقه امتناع كرده است مانند تصمیمی كه فدراسیون تیروكمان برای لغو حضور در كاپ آسیا به میزبانی تایلند گرفت.
تصمیم گیری در این حوزه اما برای رویدادهایی مانند گزینشی المپیك اساسا به این شكل نخواهد بود چون كه حضور در این رویدادها با سرنوشت ورزشكار ارتباط مستقیم دارد. بنابراین كشیدن خط قرمز روی آنها به آسانی دیگر رویدادها نیست.
از طرفی كشورهای میزبان كه هنوز در لیست كشورهای درگیر با كرونا قرار نگرفتند هم قاعدتاً نمی توانند به راحتی میزبان نمایندگان كشورهایی باشند كه احتمال آلوده بودن آنها به این ویروس وجود دارد. بنابراین كمیته بین المللی المپیك برای این حضور ضوابطی گذاشته است.
IOC: ورزشكاران ایران با گواهی سلامت در میادین كسب سهمیه حاضر شوند
به گزارش مركز اسپرت به نقل از مهر كمیته بین المللی المپیك ( IOC) با عنایت به سیر صعودی همه گیری ویروس كرونا در ایران اعلام نموده كه حضور ورزشكاران ایرانی در مسابقات انتخابی المپیك باید به شرط همراه داشتن گواهی سلامت با عنوان كارت بهداشت كه تضمین كننده پاك بودن و عدم ناقل بودن آنها است، صورت گیرد. در واقع IOC از كشورهای میزبان این رویدادها خواسته كه به شرط همراه داشتن این گواهی، پذیرای ورزشكاران شوند.
البته خاصیت همه گیری جهانی كرونا و اینكه همزمان نقاط مختلف دنیا را درگیر خود كرده، سبب شده كمیته بین المللی المپیك این محدودیت را علاوه بر ایران برای بسیاری دیگر از كشورها كه با معضل كرونا رو به رو شده اند هم اعمال نماید.
بخشنامه وزارت ورزش به فدراسیون ها
كمیته بین المللی المپیك تاكید خود در خصوص حضور مشروط ورزشكاران را به كمیته ملی المپیك ایران اعلام نموده است. این كمیته هم با هماهنگی وزارت ورزش اقدامات لازم برای حضور بدون مشكل ورزشكاران در میادین كسب سهمیه را انجام داده است.
در این زمینه از جانب وزارت ورزش بخشنامه ای به تمام فدراسیون ها ارسال شده تا برای حضور در مسابقات پیش روی خود، اقدام لازم جهت در اختیار گرفتن گواهی سلامت یا همان كارت بهداشت را كه ضامن پذیرفته شدن ورزشكارانشان در كشور میزان است را انجام دهند.
اما صدور این كارت و تأیید سلامت ورزشكاران از سوی چه نهادی باید انجام شود!؟
اقدام بموقع ۵ روز قبل از اعزام
طبق تاكید IOC، دولت ایران یا نهاد وابسته به دولت باید گواهی سلامت ورزشكاران و پاك بودن آنها از كرونا ویروس را صادر كند.
این مساله پای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی ایران را هم به میان كشیده است تا پس از معاینه ورزشكاران، تأیید سلامت آنها را برای حضور در مسابقات اعلام نماید.
در این زمینه فدراسیون پزشكی ورزشی هم نقش هماهنگی دارد.
دیگر اینكه طبق بخشنامه صادر شده به فدراسیون ها، مسؤلان مربوطه موظف می باشند حداقل ۵ روز قبل از زمان اعزام تیم یا ورزشكار خود، اقدام لازم برای دریافت گواهی سلامت یا كارت بهداشت را انجام دهند.
آغاز بكار با بوكس
بوكس نخستین رشته ای بود كه تاكید IOC در مورد آن اجرا شد. تیم ملی بوكس امروز سه شنبه به اردن سفر كرد تا در مسابقات انتخابی المپیك به میزبانی این كشور شركت داشته باشد.
اعضای تیم ملی بوكس با پیگیری انجام شده از جانب مسؤلان ورزش و در كمترین زمان ممكن گواهی سلامت خویش را از وزارت بهداشت دریافت نمودند.
كمیته بین المللی المپیك در جریان سلامت ورزشكاران ایران قرار می گیرد
مسئولان ورزش ایران موظف می باشند همتایان خود در كشور میزبان مسابقات مختلف را در جریان اقدامات انجام شده برای تأیید و تضمین سلامت ورزشكاران كشورمان قرار دهند تا مانعی برای پذیرفته شدن آنها ایجاد نشود.
این مساله در ارتباط با بوكس و حضور ملی پوشان این رشته در اردن انجام شد اما خبرنگار مهر كسب اطلاع كرده كه كمیته ملی المپیك همزمان كمیته بین المللی المپیك را هم در جریان اقدام انجام شده برای اعزام سلامت بوكسورها را قرار داده است تا به اصطلاح میخ حضور بدون مشكل آنها در مسابقات گزینشی محكم تر كوبیده شود.
نصرالله سجادی: هیچ مشكلی حضور در میادین كسب سهمیه را تهدید نمی كند
به گزارش مركز اسپرت به نقل از مهر اقدامی كه برخی كشورها برای تعلیق پروازهای رفت و برگشت خود به ایران انجام داده اند دیگر مساله ای است كه نگرانی هایی را در ارتباط با حضور ورزشكاران ایرانی در میادین انتخابی المپیك بوجود آورده است. سرپرست كاروان ایران اما تاكید دارد این مورد نگران كننده نیست.
نصرالله سجادی در گفتگو بامهر كلیات این گزارش را تأیید كرد و در مورد مقررات محدود كننده در پروازها هم اظهار داشت: قالب پروازها به محل برگزاری مسابقات كسب سهمیه از راه امارات و قطر انجام می شود. در این حوزه هم هیچ مشكلی نیست. در كل كشورهای مورد نظر ورود به خاك خویش را ممنوع كرده اند و برای ترانزیت مشكلی نیست.
سرپرست كاروان ورزش ایران در المپیك تصریح كرد: كمیته ملی المپیك و وزارت ورزش همراه فدراسیون ها و تیم هایشان هستند. جای هیچ نگرانی نیست و مشكلی هم حضور در بین كسب سهمیه را تهدید نمی نماید.

1398/12/06
15:48:48
5.0 / 5
4144
تگهای خبر: آموزش , المپیك , باشگاه , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
مرکز اسپورت