اختصاصی مهر،

حذف ۳۴ سهمیه كسب شده ورزش ایران برای حضور در بازی های پارالمپیك

حذف ۳۴ سهمیه كسب شده ورزش ایران برای حضور در بازی های پارالمپیك

مركز اسپرت: كمیته ملی پارالمپیك از مجموع سهمیه های به دست آمده برای بازی های پارالمپیك 2020، دارندگان 34 سهمیه تیمی و انفرادی را از لیست ورزشكاران اعزامی به توكیو كنار گذاشت.خبرگزاری مهر - گروه ورزش: ۷۳ سهمیه نتیجه حضور ورزشكاران جانباز و معلول و نابینا و كم بینای ایران در میادین انتخابی برای شانزدهمین دوره بازی های پارالمپیك تا به امروز است.
اولین سهمیه پارالمپیكی ایران برای این بازی ها دو سال پیش توسط تیم ملی والیبال نشسته و با قهرمانی در مسابقات جهانی هلند به دست آمد. پس از آن روند كسب سهمیه توسط ورزشكاران دیگر رشته ها دنبال شد و تا فاصله زمانی یكی دو ماه مانده به آغاز بازی های پارالمپیك ادامه خواهد داشت.
كسب سهمیه پارالمپیك بااینكه در میادین مورد تأیید كمیته بین المللی پارالمپیك انجام می شود اما انجام آن توسط ورزشكاران ایران ملاك قطعی برای اعزام آنها به توكیو نخواهد بود. این موضوعی است كه مسئولان كمیته ملی پارالمپیك بارها به آن اشاره و تاكید داشته اند كه در اعزام كاروان به توكیو سیاست كیفی گرایی را دنبال می كنند.
بر همین اساس كمیته ملی پارالمپیك در فاصله هشت ماه مانده به برگزاری بازی های پارالمپیك توكیو، حدود نیمی از سهمیه های به دست آمده برای این بازی ها را از تركیب اعزامی كنار گذاشته است.
حذف ۳۴ سهمیه پارالمپیك از ۷ رشته
بررسی وضعیت دارندگان سهمیه پارالمپیك از آنجایی توسط خبرنگار مهر مورد پیگیری قرار|گرفت كه دو روز پیش در ارتباط با تیم ملی فوتبال پنج نفره و اعزام این تیم به توكیو ابهاماتی مطرح و حتی جواد فلفلی سرمربی تیم ملی هم اعلام نموده بود كه به خاطر بلاتكلیفی حضور در جام جهانی كوچك (ژاپن) منتفی شده است.
بررسی ها اما نشان داد كه فوتبال پنج نفره و ورزشكارانی از دیگر رشته ها فاقد شرایط لازم و مصوب برای حضور در پارالمپیك سال آینده تشخیص داده شده و بنا بر این كمیته ملی پارالمپیك بر روی نام آنها خط قرمز كشیده است.
بر این اساس و از مجموع ۷۳ سهمیه كسب شده برای بازی های پارالمپیك ۲۰۲۰ توكیو، ۳۴ سهمیه از ۷ رشته حذف شده اند. این سهمیه ها عبارتند از:
سهمیه های حذف شده از پارالمپیك ۲۰۲۰ توكیو نام رشته تعداد سهمیه های حذف شده بسكتبال با ویلچر ۱۲ سهمیه فوتبال پنج نفره ۸ سهمیه دوومیدانی ۴ سهمیه تیروكمان ۳ سهمیه شنا ۳ سهمیه وزنه برداری ۲ سهمیه تیراندازی ۲ سهمیه ۷ رشته ۳۴ سهمیه
تیم ملی فوتبال پنج نفره در حالی از حضور در پارالمپیك توكیو كنار گذاشته شده كه پس از عنوان ششمی در پارالمپیك لندن موفق به كسب مدال نقره در پارالمپیك ریو شد. این تیم مهرماه گذشته از حضور در مسابقات قهرمانی آسیا (تایلند) و به واسطه نایب قهرمانی در این رقابت ها صاحب سهمیه شد.
تیم ملی بسكتبال با ویلچر هم آذرماه با كسب مدال برنز مسابقات قهرمانی آسیا و اقیانوسیه (تایلند) سهمیه پارالمپیك را به دست آورد. این تیم در بازی های پارالمپیك پكن با مشكلاتی مواجه گردید كه به واسطه آن ضمن محرومیت از آن دوره بازی ها، پارالمپیك ۲۰۱۲ لندن را هم از دست داد. بسكتبال با ویلچر اما برای پارالمپیك ۲۰۱۶ ریو صاحب سهمیه شد و در بین ۱۲ تیم شركت كننده در این بازی ها جایگاه دهم را به دست آورد.
اعزامی قطعی دارندگان ۳۹ سهمیه
كمیته ملی پارالمپیك پیش بینی دقیقی از وضعیت رشته ها و ورزشكاران تحت پوشش خود برای حضور در پارالمپیك دارد و برمبنای همین پیش بینی ها، سیاست كیفی در ارتباط با اعزام به توكیو را اجرایی كرده است.
مبنای اعزام تیم ها و ورزشكاران به پارالمپیك تابستانی سال آینده حضور در یكی از چهار گروه پیش بینی شده است. این گروه ها شامل ورزشكاران شانس مدال طلا، نقره و برنز است و یا نمایندگانی كه پتانسیل قهرمانی در آسیا را دارند.
كمیته ملی پارالمپیك در مورد ورزشكاران همه رشته ها با لحاظ كردن سیاست خود مبادرت به تعیین تكلیف برای اعزام شدن یا نشدن ورزشكاران كرده اند. بر این اساس از مجموع ۷۳ سهمیه كسب شده، اعزام دارندگان ۳۹ سهمیه قطعی است. این سهمیه ها عبارتند از:
سهمیه های اعزامی به پارالمپیك ۲۰۲۰ توكیو نام رشته تعداد سهمیه های اعزامی والیبال نشسته ۱۲ سهمیه دوومیدانی ۹ سهمیه از ۱۳ سهمیه تیروكمان ۵ سهمیه از ۸ سهمیه وزنه برداری ۶ سهمیه از ۸ سهمیه تیراندازی ۳ سهمیه از ۵ سهمیه جودو ۲ سهمیه تكواندو ۲ سهمیه ۷ رشته ۳۹ سهمیه شانزدهمین دوره بازی های پارالمپیك ۴ تا ۱۵ شهریورماه (۲۵ آگوست تا ۶ سپتامبر) در توكیو انجام می شود.


منبع:

1398/10/25
20:10:10
5.0 / 5
4757
تگهای خبر: المپیك , بازی , بسكتبال , تیم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
لینک دوستان مركز اسپرت
مرکز اسپورت