نعمتی:

تاج با فشار فیفا در فوتبال ماند

تاج با فشار فیفا در فوتبال ماند

مركز اسپرت: عضو هیات رئیسه فدراسیون كشتی می گوید نظام باشگاه داری ایران باید حرفه ای شود تا مشكلات و حواشی مالی آنها برطرف شود. او هم چنین فدراسیون فوتبال را در اتفاقات قرارداد ویلموتس مقصر می داند و تاكید دارد كه آنها باید در اینباره پاسخگو باشند.


بهروز نعمتی در گفت و گو با ایسنا، درباره ی هزینه های ارزی كه در ورزش ایران انجام می شود اظهار داشت: در بحث ورزش با عنایت به گستردگی كه وجود دارد معمولا اینگونه است كه هر از گاهی وقتی اتفاقات خاصی رخ می دهد دوستان ما حساس می شوند و به موضوعات می پردازند. به صورت مثال چند وقت قبل درباره ی قرارداد سرمربی تیم ملی فوتبال و حواشی پیرامون آن اظهار نظر كردند اما از نظر من مبحث ورزش فراتر از این حرف هاست. در مجموعه های مختلف ورزشی اتفاقات زیر پوستی زیادی رخ می دهد و خیلی ها از آن غافل هستند. زمانی هم متوجه اتفاقات می شویم كه دیگر كار از كار گذشته است.
ایشان در ادامه به حضور بازیكنان خارجی بی كیفیت در لیگ برتر فوتبال ایران اشاره نمود و اظهار داشت: ما در طول سال های قبل بازیكنان خارجی زیادی داشتیم كه حتی یك بازی برای تیم شان انجام ندادند اما پول شان را گرفتند و رفتند. در این حوزه باید حرفه ای به مسائل نگاه نماییم. در ورزش ما جاهایی كه می خواهیم حقوق پرداخت نماییم حرفه ای پول می دهیم اما وقتی می خواهیم قرارداد بازیكن و یا مربی را منعقد نماییم دیگر بحث حرفه ای گری مطرح نیست. این موارد را باید بیشتر مورد بررسی قرار دهیم.
وی در ادامه در پاسخ به این سؤال كه آیا مجلس می تواند نظارت بیشتری روی مسائل مالی فوتبال داشته باشد یا خیر؟ اظهار داشت: اگر باشگاه داری در فوتبال ایران بر مبنای مبانی حرفه ای گری باشد بخش زیادی از مشكلات ما حل می شود. متاسفانه مجموعه باشگاه های ما حرفه ای نیستند. پرسپولیس، استقلال، نفت، یا سپاهان و شهرخودرو و.... هیچ كدام شان بعنوان یك باشگاه حرفه ای واقعی شناخته نمی شوند و هر از گاهی ادای باشگاه های حرفه ای را در می آورند. در مسائل مالی اگر بخواهیم منطقی به موضوعات نگاه نماییم، باید سیستم باشگاه داری را اصلاح نماییم. به صورت مثال وزارت ورزش به معنای اجرایی حق ندارد به موضوعات ورزشی ورود كند اما در مقابل می بینیم اصلی ترین باشگاه های ورزشی كشور را در اختیاردارد. تا نظام باشگاه داری ما حرفه ای نشود مشكلات پابرجا خواهد بود. سال ها پیش زمانی كه آقای صالحی امیری سرپرست وزارت ورزش شد، مجموعه ای از دوستان كنار هم نشستند تا بحث باشگاه داری را در ایران حرفه ای كنند. در این حوزه پیشرفت هایی هم انجام شد و سیستم باشگاه داری مالزی و یا سیستم باشگاه داری تركیه را مورد برسی قرار دادیم اما وقتی آقای گودرزی آمدند و در ادامه آقای سلطانی فر وزیر ورزش شدند، دیگر مبحث حرفه ای كردن باشگاه ها هم تعطیل شد.
نعمتی خاطرنشان كرد: اگر مقرر است كاری را انجام بدهیم باید باشگاه های ما به سمت حرفه ای شدن بروند. اگر باشگاه ها خصوصی شوند مالك باشگاه می فهمد یك ریال یا یك دلار چقدر پرارزش است و به راحتی پولش رابه جیب بازیكنان و مربیان بی كیفیت نمی ریزد. اگر الان می بینید شرایط طور دیگری است به خاطر این است كه برای یك مدیر تفاوتی ندارد از جیب بیت المال چند هزار یورو به جیب فلان بازیكن می رود. تا ریشه مبحث را حل نكنیم همیشه این مشكل باقی خواهد ماند. اگر اصل و اساس موضوعات درست باشد شاهد بسیاری از این مسائل نخواهیم بود.
این نماینده مجلس در پاسخ به این سؤال كه آیا در وزارت ورزش و جوانان عزمی برای واگذاری استقلال و پرسپولیس وجود دارد یا خیر؟ اظهار داشت: اصلا چنین عزمی وجود ندارد چون مدیران می خواهند این باشگاه ها را نگه دارند. این دو باشگاه بعنوان یك پتانسیل قدرت می تواند دراختیار مجموعه های مختلف باشد. ما از سال 1374 و یا 1375 به دنبال این بودیم كه این دو باشگاه را واگذار نماییم و در چند سال گذشته هم مصوبات مختلفی وجود داشت كه این دو باشگاه را واگذار كنند. در نهایت هم قانونی در اینباره تصویب كردیم اما دوستان ما می گویند شرایط واگذاری را ندارند چون می گویند با واگذاری استقلال و پرسپولیس مشكلات امنیتی به وجود می آید.
وی درباره قرارداد مارك ویلموس با فدراسیون فوتبال و بند فسخ قرارداد آن و این كه آیا مجلس به این مورد ورود خواهد نمود یا خیر؟ اظهار داشت: ما دراین زمینه بررسی خواهیم كرد حتی من خبری دیدم كه نشان می داد كمیته حقوق فدراسیون فوتبال از قرارداد سرمربی تیم ملی بی اطلاع بوده است. این یعنی كه فدراسیون به خاطر این قراداد سرمربی تیم ملی مقصر است. دراین زمینه جلسات مختلفی برگزار كردیم و چندین ساعت درباره ی آن صحبت كردیم. آقای تاج بعنوان یك فرد زحمت كش در فوتبال حضور دارند اما من به او گفتم شما بعنوان كارمند شركت ذوب آهن خویش را بازخرید كرده اید و باز باردیگر بازخرید بودن خودتان را برگرداندید. به او گفتم شما با اهرم حرفه ای گری و فشار فیفا در فدراسیون فوتبال ماندید و كار می كنید. چون دراین باره فیفا می گوید رئیس فدراسیون فوتبال باید بر مبنای انتخابات معرفی شود و وقتی قرار باشد هیات های فوتبال به انتخاب رئیس رای بدهند حتما هیات های فوتبال همراه آقای تاج خواهند بود.
او افزود: زمانی كه قرار بود آقای ویلموس بعنوان سرمربی تیم ملی انتخاب گردد من دو هفته با تاج صحبت كردم و گفتم به جای انتخاب مربی خارجی روی مربی ایرانی سرمایه گذاری كنید و حتی گفتم امیر قلعه نوعی، علی دایی و یا فریاد شیران از نفراتی هستند كه می توانند تیم ملی را هدایت كنند. اما اگر مقرر است مربی ایرانی انتخاب گردد باید به آنها فرصت هم بدهم اما متاسفانه دوستان ما این مورد را قبول نكردند.
منبع:

1398/09/30
13:54:04
5.0 / 5
4869
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
مرکز اسپورت