اطلاعاتی از مسابقات دوومیدانی؛

استاد دو فرانس با پیست بنفش میزبان مهیج ترین رویداد المپیک پاریس

استاد دو فرانس با پیست بنفش میزبان مهیج ترین رویداد المپیک پاریس

مرکز اسپرت: رقابت های دوومیدانی المپیک مقرر است مدت 11 روز در ورزشگاه استاد دو فرانس و با حضور 1810 ورزشکار اجرا شود.به گزارش مرکز اسپرت به نقل از مهر، رقابت های دوومیدانی المپیک ۲۰۲۴ پاریس از تاریخ اول تا ۱۱ مرداد ۱۴۰۳ در کشور فرانسه انجام خواهد شد. بنا بر اعلام فدراسیون جهانی ۱۸۱۰ دوومیدانی کار شامل ۹۰۵ مرد و ۹۰۵ زن در این رویداد شرکت می کنند که در مسابقات انفرادی از هر کشور حداکثر ۳ ورزشکار، در مسابقات تیمی از هر کشور حداکثر ۲ تیم و در مسابقات امدادی نیز از هر کشور فقط یک تیم می توانند به رقابت با حریفان بپردازند.
رقابت های دوومیدانی از جذاب ترین رشته های المپیکی است و همچون رشته هایی است که تأثیر بسیار زیادی روی جایگاه کشورها در جدول توزیع مدال ها دارد.
در حال حاضر حسن تفتیان و حمیده اسماعیل نژاد در دوی سرعت، حسین رسولی در پرتاب دیسک، مهدی صابری در پرتاب وزنه و مهدی پیرجهان در دوی ۴۰۰ متر با مانع ورزشکارانی هستند که شانس این را دارند مسافر پاریس شوند ولی با اینحال هنوز موفق به کسب سهمیه نشدند. این ملی پوشان هم اکنون بدنبال کسب ورودی بازی های المپیک بوسیله رنکینگ جهانی هستند.
ورزشگاه استاد دو فرانس
مسابقات دوومیدانی مقرر است در ورزشگاه استاد دو فرانس (به فرانسوی: Stade de France) اجرا شود. این ورزشگاه بزرگترین و یکی از مهم ترین ورزشگاه های فرانسه است که در حومه پاریس قرار دارد. ظرفیت این ورزشگاه برای دیدارهای راگبی و فوتبال ۸۰ هزار نفر و برای مسابقات دوومیدانی ۷۵ هزار نفر است.
ورزشگاه استاد دو فرانس که برای برگزاری بازی های جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه ساخته شد تا حالا شاهد برگزاری بازی های مهمی چون جام جهانی فوتبال ۱۹۹۸ بین فرانسه و برزیل، فینال جام جهانی راگبی در سال ۲۰۰۷، مسابقات جام جهانی دو و میدانی در سال ۲۰۰۳، فینال جام کنفدراسیون ها در سال ۲۰۰۳ و فینال های جام قهرمانی باشگاه های اروپا در سالهای ۲۰۰۰ میان والنسیا و رئال مادرید و سال ۲۰۰۶ میان آرسنال و بارسلونا و سال ۲۰۲۲ رئال مادرید و لیورپول بوده است. این ورزشگاه همین طور از کنسرت ها و رویدادهای هنری مختلفی میزبانی کرده است.
این ورزشگاه ۱۹۹۷ آماده بهره برداری شد و نخستین دیداری که در آن انجام شد مسابقه ای بین سازندگان این ورزشگاه و کارگران با تیم منتخب فرانسه (شامل خبرنگاران و بازیکنان پیشکسوت) بود. اما این ورزشگاه بطور رسمی با دیدار تیم های ملی فوتبال فرانسه و اسپانیا و در حضور «ژاک شیراک» رییس جمهور وقت فرانسه راه اندازی شد.
این استادیوم قابلیت جابجایی زمین را دار است، بطوریکه زمین برای اجرای مسابقات دو و میدانی قابل جابجایی و حرکت است. سقف این استادیوم ۶ هکتار مساحت داشته و ۴۲ متر بالاتر از سطح جایگاه تماشاچیان قرار دارد. این استادیوم همین طور شامل ۲ هزار متر مربع فضای اداری، ۳ رستوران، ۴۵ بار، یک فروشگاه و ۶ هزار پارکینگ می شود.
این امکانات برای برگزاری بازی های دوومیدانی المپیک توسعه پیدا کرد به نحوی که طی ۷ ماه، پیست دوومیدانی آن گسترش پیدا کرد. نمایشگرهای غول پیکر نصب و تأسیسات تکنولوژی ۵G هم در آن تعبیه شد.
این ورزشگاه در جریان دیدار دوستانه تیم های ملی فوتبال فرانسه و آلمان که در سال ۲۰۱۵ انجام شد تحت تأثیر حمله تروریستی قرار گرفت که بیش از ۱۵۰ کشته بر جای گذاشت.
یک پیست با رنگ نوآورانه
رنگ پیست دوومیدانی این ورزشگاه برای بازی های المپیک ۲۰۲۴، به جاری رنگ کلاسیک قرمز به رنگ بنفش در خواهد آمد. طراحان این پیست معتقدند این رنگ در پخش تلویزیونی و به لحاظ بصری جلوه بهتری دارد.
رشته ماراتن
رشته های ماراتن و دو سرعت هم در مرکز شهر پاریس برگزار می شود و از مسیرهای تاریخی و گردشگری پاریس عبور خواهدنمود.
حذف یک رشته از المپیک
پس از آنکه رشته ۵۰ کیلومتر پیاده روی از المپیک ۲۰۲۴ حذف شد بجای آن رشته پیاده روی تیمی جایگزین شد که هر تیم از یک دونده مرد و یک دونده زن تشکیل می شود که مسافتی به اندازه ماراتن (۴۲ کیلومتر و ۱۹۵ متر) را به شکل امدادی طی خواهند کرد. رشته ۵۰ کیلومتر مختص به مردان بود و کمیته بین المللی المپیک با حذف این رشته و افزودن رشته پیاده روی تیمی مختلط، تعداد رشته ها میان مردان و زنان به به تساوی رساند.
۱۸۱۰ ورزشکار دوومیدانی شامل ۹۰۵ مرد و ۹۰۵ زن در این رویداد حضور خواهند داشت.
هر کشور (هر کمیته ملی المپیک) می تواند حداکثر ۳ ورزشکار را در رشته های انفرادی معرفی نماید. اگر کشوری هیچ نماینده ای نداشته باشد و ورزشکارانش نتوانسته باشند جواز حضور در المپیک را کسب کند اجازه دارد بهترین ورزشکار خودرا در یکی از سه ماده ۱۰۰ متر، ۸۰۰ متر یا ماراتن اعزام کند.
نیمی از ورزشکاران بوسیله مسابقات انتخابی جواز حضور در المپیک را کسب کرده اند و نیم دیگر هم بوسیله رنکینگ اتحادیه بین المللی فدراسیون های دو و میدانی واجد شرایط حضور در المپیک هستند.
در المپیک ۲۰۲۴، فدراسیون جهانی دوومیدانی برای هر یک از ۴۸ برنده مدال طلا مبلغ ۵۰ هزار یورو پاداش تعیین کرده است. این مبلغ برای شرکت کنندگان در رشته های امدادی، بین اعضا تقسیم می شود.
تعداد شرکت کنندگان در هر یک از مواد دوومیدانی به شرح زیر است:
ماراتن: ۸۰ مرد و ۸۰ زن
۱۰۰ متر: ۵۶ مرد و ۵۶ زن
۲۰۰ متر: ۴۸ مرد و ۴۸ زن
۴۰۰ متر: ۴۸ مرد و ۴۸ زن
۸۰۰ متر: ۴۸ مرد و ۴۸ زن
۲۰ کیلومتر پیاده روی: ۴۸ مرد و ۴۸ زن
۱۵۰۰ متر: ۴۵ مرد و ۴۵ زن
۵۰۰۰ متر: ۴۲ مرد و ۴۲ زن
۱۱۰ متر با مانع: ۴۰ مرد و ۴۰ زن
۴۰۰ متر با مانع: ۴۰ مرد و ۴۰ زن
۳۰۰۰ متر با مانع: ۳۶ مرد و ۳۶ زن
پرش ارتفاع: ۳۲ مرد و ۳۲ زن
پرش با نیزه: ۳۲ مرد و ۳۲ زن
پرش طول: ۳۲ مرد و ۳۲ زن
پرش ۳ گانه: ۳۲ مرد و ۳۲ زن
پرتاب وزنه: ۳۲ مرد و ۳۲ زن
پرتاب دیسک: ۳۲ مرد و ۳۲ زن
پرتاب چکش: ۳۲ مرد و ۳۲ زن
۱۰ هزار متر: ۲۷ مرد و ۲۷ زن
ده گانه: ۲۴ مرد و ۲۴ زن
۴ در ۱۰۰ متر امدادی: ۱۶ مرد و ۱۶ زن
۴ در ۴۰۰ متر امدادی: ۱۶ مرد و ۱۶ زن
رقابت های دوومیدانی المپیک ۲۰۲۴ روز یک مرداد در ماده ۲۰ کیلومتر پیاده روی شروع می شود.

برنامه دیدارهای فینال این مسابقات به شرح زیر است:
دوم مرداد فینال ۱۰ هزار متر مردان انجام خواهد شد.
سوم مرداد فینال دو ۱۰۰ متر زنان، پرتاب وزنه مردان، ۴ در ۴۰۰ متر مردان و سه گانه زنان انجام می شود.
چهارم مرداد فینال ۱۰۰ متر زنان، ۸۰۰ متر زنان، پرتاب چکش مردان و پرش ارتفاع زنان برگزای می شود.
پنجم مرداد فینال ۲۰۰ متر زنان، ۵۰۰۰ متر زنان، ۸۰۰ متر زنان، پرتاب دیسک زنان و پرش با نیزه مردان انجام می شود.
ششم مرداد فینال ۱۵۰۰ متر مردان، ۲۰۰ متر زنان، ۳۰۰۰ متر با مانع زنان، پرتاب چکش زنان و پرش طول مردان انجام می شود.
هفتم مرداد فینال ۳۰۰۰ متر با مانع مردان، ۴۰۰ متر مردان، پرتاب دیسک مردان و پرش با نیزه زنان انجام می شود.
هشتم مرداد فینال ۱۱۰ متر با مانع مردان، ۲۰۰ متر مردان، ۴۰۰ متر با مانع زنان، پرتاب نیزه مردان و پرش ارتفاع زنان انجام می شود.
نهم مرداد فینال ۱۰ هزار متر زنان، ۴۰۰ متر زنان، ۴۰۰ متر با مانع زنان، پرتاب وزنه زنان، ۴ در ۴۰۰ متر زنان، ۴ در ۴۰۰ متر مردان و سه گانه مردان انجام می شود.
دهم مرداد فینال ۱۵۰۰ متر زنان، ۱۰۰ متر با مانع زنان، ۵۰۰۰ متر مردان، ۸۰۰ متر مردان، پرتاب نیزه زنان، ۴ در ۴۰۰ متر امدادی زنان، ۴ در ۴۰۰ متر امدادی مردان و پرش ارتفاع مردان انجام می شود. در این روز ماراتن مردان هم انجام می شود.
در روز یازدهم مرداد که روز پایانی این مسابقات هم است ماراتن زنان انجام می شود.

1403/02/28
16:56:27
0.0 / 5
439
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
لینک دوستان مركز اسپرت
مرکز اسپورت