مهر در گزارشی بررسی كرد؛

برگشت به عقب گلبال در راه پارالمپیک

برگشت به عقب گلبال در راه پارالمپیک

مرکز اسپرت: تیم ملی گلبال با وجود چراغ سبز کمیته پارالمپیک در وضعیتی مبهم برای حضور در پارالمپیک به سر می برد، لغو یکی از دو رویداد مصوب برای ارزیابی ملی پوشان و تحلیل نصف ونیمه آنها دلیل این مساله است.به گزارش مرکز اسپرت به نقل از مهر، سیاستی که کمیته ملی پارالمپیک برای اعزام ورزشکاران و تیم های صاحب سهمیه به بازی های پارالمپیک تدوین کرده است، وضعیت تیم ملی گلبال برای حضور در این دوره بازی ها را مبهم کرده است. وضعیتی که با وجود برخی مصوبات و همراهی ها همچنان پیچیده و عاقبت آن نامشخص است.
تیم ملی گلبال ایران آبان گذشته در مسابقات آسیا پاسفیک که به میزبانی هانگژو انجام شد به عنوان قهرمانی دست یافت و سهمیه آن رقابت ها برای بازی های پارالمپیک ۲۰۲۴ پاریس را از خود کرد.
اینگونه شرایط مهیا شد تا گلبال ایران پس از ۱۲ سال در بازی های پارالمپیک حضور داشته باشد. با اینحال مسئولان کمیته ملی پارالمپیک برمبنای سیاست های کیفی گرایی، اعزام این تیم به بازی ها را منتفی کرده و حتی موضوع را بصورت شفاهی به مسئولان فدراسیون نابینایان و کم بینایان هم اعلام نمودند. همین مساله تشکیل اردوی تیم ملی گلبال پس از قهرمانی در مسابقات آسیا پاسفیک و کسب سهمیه را با وقفه مواجه کرد در حالی که سرمربی تیم ملی برنامه آماده سازی لازم را ارائه داده بود.
در ادامه اما وعده سرمربی تیم ملی گلبال در خصوص کسب مدال در صورت اعزام به پاریس و رایزنی های انجام شده از جانب فدراسیون نابینایان و کم بینایان، منجر به تغییر رویکرد نسبت به این تیم و متمایل شدن مسئولان کمیته پارالمپیک برای اعزام آن به پاریس دارد، البته مشروط به حضور در دو تورنمنت بین المللی به میزبانی آلمان و سوئد و ارزیابی عملکرد ملی پوشان در آنها.
تیم ملی گلبال ایران بواسطه سهمیه ای که برای پارالمپیک کسب کرده بود به حضور در آنها دعوت شد. در همین راستا ملی پوشان گلبال ایران اسفند سال قبل در تورنمنت بین المللی برلین شرکت کردند. به جز فرانسه و چین، ۶ تیم دیگر که صاحب سهمیه پارالمپیک شده اند در این تورنمنت شرکت داشتند.
تیم ملی گلبال ایران در تورنمنت بین المللی برلین و گروه A مقابل لهستان، سوئد و آلمان پیروز شد اما نتیجه دیدار برابر مونته نگرو، برزیل و ژاپن را واگذار کرد و از صعود به نیمه نهایی بازماند.
در ادامه قرار بود تیم ملی گلبال خرداد هم در تورنمنت بین المللی سوئد شرکت نماید و با دیگر تیم های پارالمپیکی حاضر در این رقابت ها، دیدار داشته باشد اما لغو تورنمنت از طرف میزبان، این اعزام را منتفی کرد. در حالی که عملکرد ملی پوشان در این تورنمنت هم یکی از ملاک های ارزیابی عملکرد ملی پوشان گلبال برای اعزام به پارالمپیک پاریس بود.
البته با این اوصاف تیم ملی گلبال پیگیر اردوهای آماده سازی خود است. این تیم طی سال جاری یک مرحله اردوی آماده سازی ۱۰ روزه در اردبیل هم داشت اما در مجموع به خاطر لغو دومین تورنمنت موردنظر و مصوب کمیته ملی پارالمپیک و جایگزین نشدن تورنمنتی دیگر، در بلاتکلیفی محض برای اعزام به پاریس به سر می برد.

بهمن دوستی سرمربی تیم ملی گلبال دراین زمینه به خبرنگار مهر اظهار داشت: تورنمنتی که شرایط حضور در آنرا داشته باشیم، فعلا نیست. هانگژو میزبان یک اردوی ۱۱ روزه و تورنمنت بین المللی است (۱۴ تا ۳۰ خرداد)، چین و مصر که پارالمپیکی هستند و تیم هایی مانند کانادا، پاکستان و تایلند در آن شرکت دارند اما حضور در این تورنمنت متناسب با برنامه های ما نیست. گلبال بدنبال رقابت با تیم هایی است که سبک بازی شبیه به اروپایی ها داشته باشد.
وی افزود: برزیل هم از ما دعوت کرده تا در تورنمنت این کشور (۱۹ تا ۲۴ اردیبهشت) شرکت نماییم اما به جز ما و تیم میزبان، فقط آمریکا در آن شرکت داشت. خیلی مقرون به صرفه نبود که این مسافت طولانی را برای دیدار با فقط دو تیم برویم. مصر هم تیر (۱۵ تا ۲۰) میزبان یک تورنمنت است اما حضور در آن باتوجه به فاصله کمی که تا بازی های پارالمپیک دارد خیلی ریسک می خواهد. از طرفی باید در تورنمنتی شرکت نماییم که در تاریخی زودتر از این اجرا شود چون مقرر است نتیجه آن ملاک ارزیابی برای اعزام مان باشد.
سرمربی تیم ملی گلبال در پاسخ به این پرسش که «با این اوصاف تکلیف این تیم برای حضور در بازی های پارالمپیک چه می شود؟»، اظهار داشت: خودمان هم ناآگاه هستیم. از مسئولان فدراسیون نابینایان و کم بینایان خواسته ایم تا با مدیران کمیته ملی پارالمپیک طرح موضوع کنند تا حداقل با لحاظ کردن نتیجه تورنمنت برلین تکلیف مشخص شود. فقط امیدوار هستم این مساله مدنظر قرار گرفته شود که شیوه برگزاری تورنمنت بین المللی آلمان با پارالمپیک متفاوت می باشد. اگر این تورنمنت به شیوه پارالمپیک برگزار می شد، می توانستیم از مرحله مقدماتی صعود نماییم.
به گزارش مرکز اسپرت به نقل از مهر، بازی های پارالمپیک پاریس ۷ تا ۱۸ شهریور انجام می شود. تیم ملی گلبال ایران با وجود در اختیار داشتن سهمیه بازی های پارالمپیک و به سبب سیاست کیفی گرایی کمیته ملی پارالمپیک و نصف و نیمه ماندن برنامه های مصوب برای ارزیابی عملکرد این تیم، وضعیتی بلاتکلیف برای اعزام به پاریس دارد.
البته خبرنگار مهر کسب اطلاع کرده که محمدرضا مظلومی می خواهد در نشست هیات رییسه کمیته ملی پارالمپیک وضعیت تیم ملی گلبال را طرح موضوع کند تا تصمیم گیری در مورد این تیم زودتر به نتیجه برسد. نشست هیات رییسه بامداد روز یکشنبه انجام می شود.


منبع:

1403/02/08
19:34:46
0.0 / 5
249
تگهای خبر: المپیك , بازی , تیم , تیم ملی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
لینک دوستان مركز اسپرت
مرکز اسپورت