گزارش مهر از تنها رویداد انتخابی آسیا؛

توزیع آسیایی سهمیه المپیک قایقرانی

توزیع آسیایی سهمیه المپیک قایقرانی

مرکز اسپرت: رقابت های قایقرانی آبهای آرام و روئینگ قهرمانی آسیا و اقیانوسیه با هدف توزیع سهمیه پاروزنان برای حضور در بازیهای المپیک از روز پنجشنبه و جمعه در دو کشور ژاپن و کره جنوبی شروع می شود.به گزارش مرکز اسپرت به نقل از مهر، رقابت های قایقرانی در دو بخش آب های آرام و روئینگ قهرمانی آسیا و انتخابی بازی های المپیک با حضور پاروزنان کشورمان به ترتیب از پنجشنبه ۳۰ فروردین و جمعه ۳۱ فروردین در دو کشور ژاپن و کره جنوبی شروع می شود.
مسابقات انتخابی المپیک آسیا و اقیانوسیه در رشته روئینگ ۳۱ فروردین تا ۲ اردیبهشت در چونگجو کره جنوبی برگزار می گردد. ملی پوشان روئینگ ایران هم با هدف کسب سهمیه در این مسابقات حضور خواهند داشت. افشین فرزام سرمربی و هما خاتمی مربی تیم ملی روئینگ در این رقابت هستند. مهسا جاور و زینب نوروزی در روئینگ دونفره سبک وزن بانوان، فاطمه مجلل در روئینگ تکنفره بانوان و حمیدرضا رضوانی در روئینگ تکنفره مردان ورزشکاران ایران در این دوره از رقابت ها هستند.
مسابقات آب های آرام قهرمانی آسیا و انتخابی قاره ای المپیک هم از ۳۰ فروردین در توکیو ژاپن شروع می شود و ملی پوشان کشورمان با ۵ قایق در این رقابت ها شانس خویش را برای حضور در پاریس آزمایش می کنند. الناز شفیعیان در کایاک بانوان و هیوا افضلی در کانوی بانوان با هدایت مهسا مجللی، علی آقامیرزایی در کایاک مردان با هدایت آرش بصارت دار، عادل مجللی و کیا اسکندانی در کانوی دونفره مردان با هدایت دامون صادقی و محمدنبی رضایی در کانوی یکنفره مردان با هدایت ایمان پورعزیز ملی پوشان و مربیان اعزامی به این مسابقات هستند. مسابقات قایقرانی آب های آرام انتخابی المپیک قاره آسیا تا ۲ اردیبهشت در ژاپن ادامه دارد. ایران در پنج ماده نماینده دارد.

تیم ملی قایقرانی روئینگ در مسابقات قهرمانی آسیا و انتخابی المپیک
قایقرانان چگونه به سهمیه المپیک پاریس خواهند رسید؟
قایقرانان کشورهای مختلف در این رویداد برای کسب سهمیه بازی های المپیک به مصاف هم می روند. در قسمت آب های آرام در ماده های یک نفره، دو قایق اول و در قایق های دو نفره تنها قایق نخست که مدال طلا می گیرد جواز حضور در بازی های پاریس را کسب خواهد نمود. قایقرانان در مواد کانو و کایاک و در مسافت های ۲۰۰ متر، ۵۰۰ متر، هزار متر، یک نفره و دو نفره رقابت می کنند که ایران تنها در ۵ بخش نماینده دارد. توزیع سهمیه مواد چهار نفره آب های آرام در رقابت های جهانی انجام شده که چین این سهمیه را از آن خود کرد.
در بخش مردان نمایندگان ایران در کایاک تک نفره هزار متر کانوی تک نفره هزار متر و کانوی دو نفره ۵۰۰ متر و در قسمت زنان هم قایقرانان کشورمان در مواد کایاک یک نفره ۵۰۰ متر و کانوی تک نفره ۲۰۰ متر رقابت می کنند.
در بخش روئینگ شرایط کمی متفاوت و شاید سهل تر است. در روئینگ یک نفره ۵ قایق اول در روئینگ دو نفره دو قایق اول صاحب سهمیه بازی های المپیک خواهند شد. قایقرانان کشورهای مختلف در مواد تک نفره، دو نفره، چهار نفره و هشت نفره رقابت خواهند کرد. اما یک شرط در این بخش وجود دارد. هر کشور تنها دو قایق را می تواند در بازی های المپیک شرکت دهد.
در واقع اگر ایران در تمامی مواد هم صاحب سهمیه شود تنها مجاز به حضور دو قایق خود در رقابت های پاریس خواهد بود و این انتخاب همچون دوره قبل بازی های المپیک در برزیل برعهده خود کشورهاست. یکی از دلایلی که بهمن نصیری قایقران کشورمان از حضور در المپیک توکیو انصراف داده همین انتخاب یک قایق برای حضور در بازی ها بود. نصیری پس از انصراف از حضور در بازی های المپیک توکیو به تبعیت کشور آذربایجان درآمد و با این تیم صاحب مدال آسیا و مدال بازی های دانشجویان جهان هم شد.
نمایندگان ایران در قسمت مردان در ماده تک نفره سنگین وزن و در قسمت زنان در تک نفره سنگین وزن و دو نفره سبک وزن برای تصاحب سهمیه به مصاف رقبای خود خواهند رفت.
قایقرانی در ادوار المپیک
قایقرانی به صورت رسمی ۱۰ نماینده در ادوار المپیک داشته و در سال ۲۰۰۰ با حضور نادر عیوضی و با دریافت وایلد کارت وارد بازی های المپیک شد. پس از آن هما حسینی و محسن شادی در ماده روئینگ در المپیک چین صاحب سهمیه شدند. بعد از آن در المپیک لندن ایران هم در قسمت آب های آرام وهم روئینگ نماینده داشت. محسن شادی برای دومین مرتبه به همراه احمدرضا طالبیان و آرزو حکیمی و سولماز عباسی در قسمت آب های آرام نمایندگان کشورمان را تشکیل می دادند.
در المپیک ریو مهسا جاور و عادل مجللی در دو بخش روئینگ و آب های آرام حاضر شدند. در المپیک توکیو هم نازنین ملایی و علی آقا میرزایی شرکت نمودند. ملایی در المپیک توکیو با ایستادن در رده هشتم دست به یک کار تاریخی برای این رشته زد و نتیجه ای غیر قابل تصور را برای خود ثبت نمود.

تیم ملی قایقرانی آب های آرام در مسابقات قهرمانی آسیا و انتخابی المپیک

سهمیه هایی برای نجات قایقرانی
قایقرانی که در بازی های آسیایی قول کسب مدال دو رقمی را داده بود تنها با کسب ۵ مدال پایان یافت. بعد از آن خداحافظی دو نفر از کلیدی ترین ورزشکارانش یعنی نازنین ملایی المپین دوره قبل بازی ها و تنها قایقران ایرانی که در رده هشتم این بازی ها ایستاده است و امیرحسین محمودپور دارنده مدال تاریخی نقره یونیورسیاد دانشجویان جهان شرایط را برای رشته روئینگی که سالهاست در المپیک نماینده دارد سخت تر کرد.
قایقرانی در این ماده نگاهش به قایق دو نفره زنان با ترکیب مهسا جاور و زینب نوروزی است تا بتوانند همچون بازی های آسیایی هم صاحب مدال شوند و هم ایران را برای نخستین بار در قایق دو نفره صاحب سهمیه بازی های المپیک کنند. در کنار آن در یک رشته گروهی دیگر با کسب سهمیه دست به یک کار تاریخی بزنند تا قایقرانی پس از کسب نتایج نه چندان رضایت بخش در بازی های آسیایی بتواند با خیالی آسوده از مسیر انتقادات نجات یافته و مسیر خویش را طی نماید.
در بخش آیه ای آرام که کسب سهمیه منوط به کسب مدال طلا است هم این امیدواری برای قایقرانی وجود دارد که بتواند در قسمت قایق دو نفره دست یه یک کار بزرگ بزند.
قایقرانی در چند سال قبل چندین ستاره خویش را به علل مختلف از دست داد. عمده خداحافظی این قایقرانان مشکلات مالی و اردوهای فرسایشی بود. اردوهای شبانه روزی دور از خانواده در دریاچه ها و… پاداش های ناچیز و عدم حمایت باشگاه ها در حد مطلوب و نبود اسپانسرهای قدرتمند در مسابقات و لیگ ها، نبود مربی خارجی زبده و از همه مهمتر عدم کسب تجربه حضور در میادین مختلف و امکانات تجهیزات به علت شرایط اقتصادی حاکم سبب دل سرد شدن ورزشکاران پس از چند سال تلاش می شد.
این بار شرایط برای قایقرانی سخت تر شده است. فرصتی برای کسب سهمیه در بازی های جهانی نیست و تنها و آخرین مهلت ما برای کسب سهمیه بازی های المپیک، حضور در مسابقات قهرمانی آسیاست. در قسمت روئینگ تک نفره هر دو نماینده کشورمان با عنایت به توزیع ۵ سهمیه شانس بالایی برای تصاحب سهمیه دارند. در این شرایط اساسا اگر نازنین ملایی در ترکیب تیم حضور داشت می توانست از همان ابتدا سهمیه را به نام خود ثبت کند. اما قایقرانی بیشتر از دو قایق انفرادی این دفعه نگاهش به کسب نخستین سهمیه در قسمت دو نفره زنان است و این امیدواری را دارد که ترکیب مهسا جاور و زینب نوروزی این آٰرزو را برایش محقق کند.
در بخش آب های آرام شرایط سخت تر است. تنها با کسب مدال طلا قایق ها راهی المپیک می شوند اما باز هم حضور عادل مجللی با تجربه در کنار کیا اسکندانی نقطه امیدی برای فدراسیون است. با شروع این میدان بزرگ باید منتظر باشیم تا ببینیم آیا قایقرانی می تواند به سادگی ادوار گذشته سهمیه های خویش را تکرار کند و حتی دست به تصاحب سهمیه های خاص و تاریخی هم بزند یا خیر.


منبع:

1403/01/29
14:15:22
0.0 / 5
254
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
مرکز اسپورت