عملكرد ورزش ایران در سالی كه گذشت

تاریخ سازی شطرنج بازان در سال ۱۴۰۲

تاریخ سازی شطرنج بازان در سال ۱۴۰۲

به گزارش مرکز اسپرت، تیم ملی شطرنج مردان ایران در سال ۱۴۰۲ با کسب نشان طلای بازی های آسیایی تاریخ سازی کرد.


به گزارش مرکز اسپرت به نقل از ایسنا، حسن تامینی رئیس فدراسیون شطرنج ایران پس از دو سال حضور در این پست در خرداد ۱۴۰۲ استعفا کرد. وزارت ورزش بعد از این استعفا شهرام عظیمی را بعنوان سرپرست برگزید اما او هم پس از ۶ ماه از این پست کنار رفت و وزارت ورزش شادی پریدر را بعنوان سرپرست این فدراسیون برگزید.
در این رفت و آمد سرپرستان، تیم ملی شطرنج در بازی های آسیایی تاریخ سازی کرد و قهرمان این مسابقات شد، سیدمحمد امین طباطبایی سوپر استاد بزرگ شد و در مسابقات ایروفلوت روسیه قهرمان شد.
در ادامه به بعضی از مهم ترین اتفاقات مهم این رشته در سال ۱۴۰۲ اشاره شده است.
استعفای تامینی از ریاست فدراسیون و انتخاب سرپرست
حسن تامینی رئیس فدراسیون شطرنج که پیش از سال ۱۴۰۲ به صورت غیر رسمی استعفا داده بود در خرداد به صورت رسمی از سمت خود استعفا کرد. او خرداد ۱۴۰۰ به ریاست این فدراسیون انتخاب شده بود. تامینی اعلام نمود که استعفایش دلیل خاصی ندارد. چند روز پس از استعفای تامینی وزارت ورزش شهرام عظیمی را بعنوان سرپرست این فدراسیون برگزید.
دلیل برکناری شادی پریدر از نایب رئیسی فدراسیون شطرنج
شهرام عظیمی پس از حضورش در فدراسیون شادی پریدر را از نایب رییسی فدراسیون کنار گذاشت و اظهار داشت که پریدر تا ۳۱ خرداد با فدراسیون قرارداد داشته که به پایان رسیده و بعنوان سرمربی ادامه همکاری خواهد داشت.


قهرمانی طباطبایی در ایروفلوت و رسیدن بعنوان سوپر استاد بزرگی
سید محمد امین طباطبایی ملی پوش شطرنج ایران درجریان مسابقات یادبود هتنی در بوداپست، موفق شد از ریتینگ ۲۷۰۰ عبور کرده تا ضمن صعود در رنکینگ جهانی شطرنج، عنوان سوپراستاد بزرگی را به نام خود کند. طباطبایی سومین شطرنج باز ایرانی است که از مرز ریتینگ ۲۷۰۰ عبور کرده است. پیش از این علیرضا فیروزجا با پرچم ایران و پرهام مقصودلو موفق شده بودند عنوان سوپر استاد بزرگی را کسب کنند. سیدمحمدامین طباطبایی در اواخر سال هم توانست در مسابقات شطرنج ایروفلوت روسیه عنوان قهرمانی را به دست آورد.
اعزام شطرنج بازان به جام جهانی با هزینه شخصی
جام جهانی بالاترین رویداد در شطرنج پس از قهرمانی جهان است که هر دو سال یکبار برگزار می گردد. ورزشکاران باید در دو سال در مسابقات مختلف ریتینگ لازم را کسب کنند تا سهمیه حضور در این مسابقات را بدست آورند. خوشبختانه برای نخستین بار ایران ۶ سهمیه (۴ مرد و ۲ زن) در جام جهانی به دست آورد اما ورزشکاران با هزینه شخصی به این مسابقات اعزام شدند.
حذف زنان شطرنج باز از بازی های آسیایی
در حالیکه شهرام عظیمی سرپرست فدراسیون شطرنج در فهرست اعزامی ها به بازی های آسیایی هانگژو قرار داشت اما تیم ملی زنان این رشته به بهانه کیفی شدن کاروان از حضور در بازی های آسیایی کنار گذاشته شد.


تاریخ سازی شطرنج بازان در هانگژو/ ایران قهرمان بازی های آسیایی شد
تیم ملی شطرنج مردان ایران به مدال طلای بازی های آسیایی رسید تا نتیجه ای تاریخی برای شطرنج ایران رقم بخورد. در ترکیب تیم ایران پرهام مقصودلو، محمدامین طباطبایی، امیررضا پورآقابالا، پویا ایدنی و بردیا دانشور حضور داشتند.
اعتراض خانواده های شطرنج باز نسبت به اعزام مسابقات رده های سنی
مسابقات شطرنج رده های سنی قهرمانی جهان در خرداد در گرجستان برگزار شد اما نمایندگان ایران در این مسابقات شرکت نکردند. خانواده های شطرنج بازان هم مدعی بودند که تمایل داشتند فرزندانشان را با هزینه شخصی عازم این مسابقات کنند اما فدراسیون کارهای در ارتباط با ثبت نام را انجام نداده است.
مسابقات شطرنج قهرمانی غرب آسیا در دهه دوم تیر در قرقیزستان انجام شد. در حالیکه شورای برون مرزی مجوز اعزام ۱۴ شطرنج باز و یک مربی و دو سرپرست را صادر کرده بود اما فدراسیون به علت نبود اسپانسر این تیم را اعزام نکرد.
مسابقات شطرنج قهرمانی نوجوانان آسیا هم در آذر در العین امارات برگزار گردید. قرار بود حدود ۲۰ شطرنج باز ایرانی به این مسابقات اعزام شوند که هزینه ۱۵ نفر از آنها بر عهده فدراسیون بود. خانواده یکی از شطرنج بازان نسبت به اعزام فرزندش با هزینه شخصی معترض شد و معتقد بود نفراتی که طبق آئین نامه مصوب در مسابقات قهرمانی کشور شرکت نداشته و با معیارهای فدراسیون مطابقت ندارند، با هزینه فدراسیون اعزام شدند.


استعفای دسته جمعی کمیته فنی شطرنج بعد از اعزام پرماجرا به امارات
تیم ملی نوجوانان شطرنج ایران برای اعزام به العین با عنایت به آن چه فدراسیون اعلام نمود به علت صادرنشدن ویزا از جانب میزبان با مشکلات زیادی مواجه گردید. پس از صدور ویزا البته با تاخیر بعضی از اعضای تیم ملی ایران مسابقات سریع و همینطور دور نخست بخش استاندارد را از دست دادند و برخی دیگر بنابراین از حضور در مسابقات انصراف دادند. پس از این اعزام پرماجرا، بعضی از اعضای کادر فنی فدراسیون از حضور در کمیته فنی استعفا دادند. امیررضا پوررمضانعلی، استادبزرگ شطرنج ایران و مدرس فیده، یکی از افرادی بود که از کمیته فنی انصراف داد.
شادی پریدر، سرپرست جدید فدراسیون شطرنج
شهرام عظیمی پس از اینکه بعنوان سرپرست دفتر توسعه ورزش روستایی و عشایری ورزش و جوانان انتخاب گردید از سرپرستی این فدراسیون کنار رفت و شادی پریدر استادبزرگ شطرنج زنان بعنوان سرپرست فدراسیون شطرنج انتخاب شد. مقرر است انتخابات این فدراسیون در سال ۱۴۰۳ برگزار گردد.1403/01/01
14:00:00
0.0 / 5
186
تگهای خبر: بازی , تیم , تیم ملی , جام جهانی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
مرکز اسپورت