مذاكره با مربی خارجی آغاز شد؛

برنامه های رئیس جدید برای چوگان

برنامه های رئیس جدید برای چوگان

به گزارش مرکز اسپرت، رئیس فدراسیون چوگان اظهار داشت: در سال جدید برای بخش بانوان هم برنامه داریم. هدفمان این است تیم ملی را با کسب مجوز از شورای برون مرزی به مسابقات بین المللی اعزام نماییم.به گزارش مرکز اسپرت به نقل از مهر، چوگان به عنوان یکی از قدیمی ترین ورزش های گروهی جهان محسوب می شود. طبق اسناد موجود ایران خاستگاه چوگان است و قدمت این رشته گروهی و توپی در ایران بیش از سایر کشورهاست. رشته چوگان در سال ۲۰۱۷ به پیشنهاد ایران در یونسکو ثبت گردید اما هم اکنون کشورهای هند و پاکستان هم در کنار ایران قدمت قابل توجهی در پرداختن به این رشته دارند.
بدون تردید چوگان یکی از نمادهای فرهنگی ماست ولی با اینحال این رشته هنوز در کشور وجهه عمومی پیدا نکرده است. فدراسیون چوگان در سالهای اخیر کوشش های زیادی برای حفظ این رشته انجام داد ولی با اینحال همچنان این رشته در میان مردم فراگیر نیست و بنظر می رسد نهادهای ورزشی برای ماندگاری و حفظ این میراث باارزش باید رویکرد جدیدی را در دستور کار خود قرار دهند.
چوگان به جایگاه واقعی خود نرسیده است
اصغر ناظری که بتازگی ریاست این فدراسیون را به عهده گرفته در گفت و گو با خبرنگار مهر در مورد دلیل عدم تمایل عموم مردم به این رشته اظهار داشت: ما هم قبول داریم که این رشته کهن هنوز نتواسته در میان مردم به جایگاه واقعی خودش برسد. چوگان ورزش گرانی است هر فردی که بخواهد وارد این رشته شود حداقل در آغاز کار باید ۸۰۰ میلیون تومان هزینه کند.
وی اضافه کرد: طبیعی است که بیشتر مردم این شرایط را ندارند. البته قرار نیست چون ورزش گرونی است ما هم برنامه ای برای توسعه آن نداشته باشیم. یکی از با اهمیت ترین برنامه های ما دراین زمینه همکاری با بخش خصوصی است. وقتی تعداد پاترون ها یا همان باشگاه ها افزایش یابد آنها برای اداره این کار نیازمند افرادی هستند که تسلط خوبی روی این رشته دارند. در همین باشگاه ها به آسانی می شود چوگان را آموزش داد. قاعدتا وقتی تعداد این پاترون ها افزایش یابد و تعداد چوگان بازها نیز بیشتر خواهد شد.

رییس فدراسیون چوگان با اعلان اینکه سال ۱۴۰۲ را با موفقیت پشت سرگذاشتیم، افزود: ۱۴۰۲ را به خوبی سپری کردیم و هم اکنون به فکر برنامه های منظم برای سال جدید هستیم. در سالی که گذشت برای اولین بار لیگ ملی چوگان را برگزار کردیم که این مسابقات به مدت ۲۲ هفته انجام شد که واقعا کیفیت بالایی داشت. حتما این روند را در سال جدید ادامه خواهیم داد.
به دنبال جذب مربی خارجی هستیم
ناظری اشاره کرد: ۱۴۰۳ برای ما سال پرترافیکی خواهد بود. ابتدا تصمیم داریم تیم ملی را در دو بخش بانوان و آقایان تشکیل دهیم. مسابقات مقدماتی جام جهانی همچون مسابقات بین اللملی مهمی است که باید با قدرت در آن شرکت نماییم. هدف ما این است که حتما در رقابت های جام جهانی ۲۰۲۶ امارات حضور داشته باشیم بدین سبب از همین حالا باید استارت کار را بزنیم.
وی در پاسخ به این پرسش که فکر می کنید با مربیان داخلی می توانیم عملکرد قابل قبولی در رقابت های مقدماتی جام جهانی داشته باشیم؟ اظهار داشت: ما بدنبال جذب مربی خارجی هستیم. هم اکنون هم مذاکرات با سه مربی اغاز شده است. اهتمام داریم برای تیم ملی از مربی های آرژانتینی و یا استرالیا کمک بگیریم.
اعزام بانوان به مسابقات برون مرزی
رییس فدراسیون چوگان در آخر با اشاره به برنامه‎ های تعیین شده برای بخش زنان هم اظهار داشت: چوگان زنان در ایران فعالیت خوبی دارد اینطور نیست که بگوییم برای این حوزه کاری نشده است ولی اساسا جا دارد بیش از این مورد توجه قرار بگیرد. برای چوگان زنان هم برنامه داریم این حوزه هم اکنون تیم ملی هم دارد و در تلاش هستیم که با گرفتن مجوز از شورای برون مرزی در سال جدید تیم بانوان مان را به یک تورنمنت خارجی اعزام نماییم.


منبع:

1402/12/29
14:39:26
0.0 / 5
236
تگهای خبر: آموزش , باشگاه , تیم , تیم ملی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان مركز اسپرت
مرکز اسپورت