همایون شاهرخی در گفت وگو با مركز اسپرت،

جوان گرایی در تیم ملی سرکاری است

جوان گرایی در تیم ملی سرکاری است

مرکز اسپرت: مربی پیشین تیم ملی فوتبال ایران با اشاره به اینکه بازی با ژاپن یکی از بهترین دیدارهایی بود که طی چند سال اخیر از تیم ملی دیده است، می گوید که به سبب غرور کاذبی که از این برد در ملی پوشان بوجود آمد، ایران در نیمه نهایی به قطر باخته است.


همایون شاهرخی در گفت و گو با ایسنا در ارزیابی از عملکرد تیم ایران در جام ملت های آسیا اظهار داشت: امسال باتوجه به قرعه خوبی که داشتیم و پایین بودن کیفیت بیشتر تیم ها همچون ژاپن، کره، استرالیا و عربستان، بهترین فرصت برای قهرمانی در جام ملت ها بود که متاسفانه در چنین شرایط ایده آلی جام را از دست دادیم.
وی ادامه داد: در این دوره از بازی های جام ملت های آسیا برخلاف ژاپن، کره، استرالیا و عربستان که مثل همیشه نبودند، اردن، تاجیکستان، ازبکستان و عراق عملکرد خوبی داشتند و بازی های خوبی را به نمایش گذاشتند. وقتی جزو ۴ تیم برتر جام بودیم باید برابر قطر به برتری دست پیدا می کردیم اما چون ساختار دفاعی خوبی نداشتیم به قطر بازی را واگذار کردیم.
غرور کاذب، تیم ملی را زمین زد این پیشکسوت فوتبال اشاره کرد: بهترین بازی ما در این جام و طی چند سال اخیر بازی با ژاپن در نیمه دوم بود که اگر همین بازی را برابر قطر به نمایش می گذاشتیم به آسانی قهرمان جام می شدیم. متاسفانه ترس و غرور آدم را به زمین می زند. تیم ما پس از بازی با ژاپن گرفتار غرور کاذبی شد که همین غرور سبب حذف تیم ایران در مرحله نیمه نهایی جام ملت های آسیا شد. قطر تیمی معمولی بود که به آسانی می توانستیم آنرا شکست دهیم اما چون ساختار دفاعی ما برابر چنین تیمی خوب نبود، بازی را به قطر واگذار کردیم. بهترین شانس را در این دوره برای قهرمانی داشتیم اما از آن به خوبی استفاده نکردیم.
شاهرخی در پاسخ به این پرسش که به نظر می رسید که این تیم از نظر روحی و روانی نیاز به تقویت و رسیدگی بیشتر داشت تا علاوه بر آمادگی فنی از نظر روانی نیز آماده بازی برابر قطر باشد، اشاره کرد: از نظر روحی و روانی بازیکنان مشکل خاصی نداشتند تنها مساله ترس و غرور بود که همین غرور سبب شد تا بازیکنان نتوانند بازی واقعی خودرا برابر قطر به نمایش بگذارند.
جوان گرایی در تیم ملی سر کاری است وی همین طور در پاسخ به این پرسش که باتوجه به اینکه بعد از تغییر نسلی که هشت سال پیش در دوره کی روش اتفاق افتاد، در بحث بازیکن سازی خوب عمل نشده، بطوریکه بازیکن جوان مطرحی در فوتبال ایران حضور ندارند، فکر می کند قلعه نوبی ابزار لازم برای ایجاد جوان گرایی را دارد، اظهار داشت: وعده و وعید چیزی است که سر کاری است. برای جوانگرایی ابتدا باید بازیکن جایگزین داشته باشیم تا این امر مهم اتفاق بیفتد. وقتی آکادمی فوتبال درستی نداریم و استعدادهای خوبی در باشگاه ها شناسایی نمی شوند، چطور می توانیم انتظار جوانگرایی در تیم ملی را داشته باشم. مطمئن باشید که در جام جهانی نیز با همین نفرات حاضر خواهیم شد و اسکلت تیم ملی را همین نفرات تشکیل خواهند داد.
مربی پیشین تیم ملی فوتبال ایران در آخر در پاسخ به این پرسش که آیا ماندن قلعه نویی تصمیم درستی از طرف فدراسیون فوتبال بود، اشاره کرد: ماندن او بهتر از رفتنش بود. با دلار ۵۰ هزار تومانی فقط با مربیان داخلی می توانستیم تیم را برای جام جهانی آماده نماییم. به هر صورت پیش از جام ملت ها نیز با حضور او توانستیم برابر تیم های ضعیف به نتایج خوبی برسیم و ادامه کار با قلعه نویی باتوجه به شناختی که نسبت به بازیکنان دارد، بهتر از رفتن او بود.
منبع:

1402/11/25
08:59:25
0.0 / 5
311
تگهای خبر: بازی , بازیكن , باشگاه , تیم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
مرکز اسپورت