همه پاداش كسب سهمیه گرفته اند؛

وضعیت پرداختی به المپیکی ها

وضعیت پرداختی به المپیکی ها

به گزارش مرکز اسپرت، پرداخت حقوق ماهیانه به ورزشکارانی که برای المپیک پاریس سهمیه گرفته اند از یک ماه پیش شروع شده اما پرداختی به هیچ یک از آنها از حقوق پایه بالاتر نرفته و حتی به کف پرداختی هم نرسیده است.به گزارش مرکز اسپرت به نقل از مهر، کمیته ملی المپیک به منظور تقویت انگیزه ورزشکاران برای کسب سهمیه بازی های المپیک و آماده سازی حضور در ایران، پرداخت حقوق ماهیانه به دارندگان سهمیه را مصوب کرده است.
این مبحث یعنی حمایت مالی از ورزشکارانی که المپیکی می شوند در بیست و هشتمین نشست هیات اجرایی کمیته ملی المپیک مطرح و به تصویب رسید. طبق این مصوبه، ۵ شاخص جایگاه مدالی فرد در گذشته، کسب مدال در رویدادهای مورد تأیید کمیته، شرکت در سنجش آکادمی ملی المپیک، عملکرد رویدادهای گذشته و رعایت تدبیر و شئونات، رفتار و نظم، در تعیین «عدد حقوق» تأثیرگذار است.
بر این اساس تمام دارندگان سهمیه المپیک حداقل ۱۵ میلیون تومان بعنوان «حقوق پایه» دریافت می کنند اما بر مبنای شاخصهای موردنظر، رقم پرداختی تا کف ۶۰ میلیون تومان برای شانس برنز و ۲۰۰ میلیون تومان برای شانس طلا متغیر خواهد بود.
بر این اساس دارندگان سهمیه المپیک پاریس ماه آذر مرحله نخست حقوق ماهیانه خویش را دریافت نمودند و طی روزهای آینده هم دومین مرحله حقوق در اختیارشان قرار می گیرد. پرداختی اخیر و آینده بر مبنای رقم حقوق پایه یعنی ۱۵ میلیون تومان بوده و خواهد بود. در واقع هنوز رقم های بالای مصوب بعنوان حقوق المپیکی ها در اختیار هیچ یک از آنها قرار نگرفته است. همین مساله این پرسش را بوجود می آورد که «افزایش حقوق المپیکی ها از چه زمانی اعمال می شود؟»
از طرفی به خاطر چگونگی توزیع سهمیه های المپیک، ابهاماتی در مورد ورزشکارانی که شامل دریافت حقوق می شوند هم وجود دارد.
ورزش ایران تابحال ۱۴ سهمیه در چهار رشته گرفته است. در تیراندازی (۴ سهمیه) و تکواندو (۲ سهمیه) سهمیه به خود ورزشکار داده می شود اما در کشتی (۷ سهمیه) چرخه انتخابی مشخص می کند که در هر وزن ِ المپیکی شده، کدام فرنگی کار یا آزادکار راهی پاریس خواهد شد. در دوچرخه سواری (یک سهمیه) هنوز در مورد سهمیه تخصیصی اتحادیه جهانی و این که در اختیار کدام ورزشکار گذاشته شود، تصمیم گیری قطعی صورت نگرفته است.
بر این اساس در مورد تخصیص حقوق مصوب کمیته ملی المپیک به دارندگان سهمیه تیراندازی و تکواندو ابهامی وجود ندارد اما در مورد کشتی و دوچرخه سواری این پرسش مطرح است که «حقوق مصوب در اختیار چه ورزشکارانی قرار داده می شود؟»
محمد تابع رئیس مرکز نظارت بر تیم های ملی در گفت و گو با خبرنگار مهر به مجموع این پرسش ها و ابهامات مطرح پیرامون پرداخت حقوق به ورزشکاران المپیکی پاسخ داد.
آغاز پرداخت حقوق المپیکی ها با ۱۵ میلیون
وی با تکیه بر این که مرحله اول حقوق المپیکی ویژه ماه آذر و به میزان ۱۵ میلیون تومان پرداخت شد، اظهار داشت: طی روزهای اخیر سهمیه های جدیدی در تکواندو و تیراندازی کسب شد که منجر به افزایش تعداد سهمیه ها به ۱۴ سهمیه شد. این سهمیه های جدید برای پرداختی جدید که در ارتباط با ماه دی می شود، در نظر گرفته می شوند. یعنی حقوق دی به ۱۴ المپین تخصیص پیدا می کند.
حقوق معوقه نداریم
تابع با اشاره به اینکه کمیته ملی المپیک درحال نامه نگاری واریز مرحله دوم حقوق دارندگان سهمیه المپیک است و تا چند روز آینده آنرا به سر انجام می رساند، در پاسخ به این پرسش که «ورزشکارانی که زمان پرداخت حقوق آذر هنوز کسب سهمیه نکرده بودند حقوق در ارتباط با این ماه را دریافت می کنند؟»، اظهار داشت: طبق مصوبه، ورزشکاران از زمانی وارد چرخه بهره مندی از حقوق ماهیانه می شوند که کسب سهمیه کنند. ازاین رو ورزشکارانی که طی این مدت موفق به کسب سهمیه شده اند (دو تیرانداز و دو تکواندوکار) از همین ماه وارد این چرخه می شوند و تا زمان اعزام حقوق می گیرند اما مطالبه ای بابت حقوق آذر نخواهند داشت.
پرداخت حقوق ورزشکاران المپیکی به حساب فدراسیون ها
رییس مرکز نظارت بر تیم های ملی همینطور در مورد چگونگی پرداخت حقوق و این که «به حساب ورزشکار واریز می شود و اگر نه چه نظارتی برای هزینه کرد به جا آن وجود دارد؟»، اظهار داشت: رقم حقوق ورزشکاران المپیکی به صورت کامل به حساب فدراسیون مربوطه واریز می شود تا از راه مسؤلان شان در اختیارشان قرار بگیرد. مکاتبات مربوطه هم با ذکر حقوق ماهیانه ورزشکاران المپیکی صورت می گیرد تا در جای دیگری مصرف نشود.
مسئولیت انتخاب ورزشکار ِ حقوق بگیر با فدراسیون است
«در تیراندازی و تکواندو، سهمیه به نام ورزشکار صادر گردیده است اما کشتی چنین شرایطی ندارد. کدام نفرات حقوق مصوب را دریافت میکنند، همان افرادی که در اوزان خود کسب سهمیه کرده اند؟ در مورد دوچرخه سواری هم همین ابهام وجود دارد که حقوق مصوب در اختیار کدام ورزشکار قرار می گیرد؟»،
تابع در پاسخ به این پرسش اظهار داشت: کمیته ملی المپیک به میزان سهمیه های به دست آمده در هر یک از رشته های کشتی، تکواندو، تیراندازی و دوچرخه سواری، بودجه لازم برای حقوق ماهیانه را در اختیار فدراسیون مربوطه قرار می دهد. این که تخصیص به کدام ورزشکار صورت بگیرد در حوزه اختیارات فدراسیون است. قاعدتا ورزشکارانی که سهمیه مستقیم گرفته اند این حقوق را می گیرند. در مورد کشتی و دوچرخه سواری هم مدیران شان طبق سیاست های داخلی خودشان تصمیم گیرنده خواهند بود.
چرا پرداختی ها از حقوق پایه بالاتر نیست؟
رییس مرکز نظارت بر تیم های ملی همینطور در مورد رقم مصوب برای حقوق شانس مدال طلا، نقره یا برنز و این که «چرا برای حقوق آذر و دی این ارقام محسابه نشده است؟»، خاطرنشان کرد: در مورد هیچ یک از دارندگان سهمیه المپیک هنوز جمع بندی نهایی در خصوص شانس مدال آوری و رنگ آن انجام نشده است. مرکز نظارت بر تیم های ملی پیشبینی های خویش را از وضعیت مدال آوری و رنگ آن دارد اما این پیشبینی ها در نشست مشترک با فدراسیون ها باید یکپارچه و نهایی شود. هنوز به جمع بندی نهایی نرسیده ایم. بنابراین فعلاً به حقوق پایه اکتفا شده و هنوز رقم های بالاتر تخصیص داده نشده است.
مابه التفاوت حقوق محاسبه می شود اگر...
وی تصریح کرد: بمحض مشخص شدن نتیجه جمع بندی ها در مورد شانس مدال آوری ورزشکاری، رقم مصوب در ارتباط با رنگ مدال به او تعلق می گیرد. اگر هم ورزشکاری در المپیک مدالی بالاتر از رنگ پیشبینی شده کسب کند، مابه التفاوت آن محاسبه شده و در اختیارش قرار می گیرد.
همه المپیکی ها پاداش کسب سهمیه را گرفته اند
تابع در قسمت دیگری از این گفت و گو در مورد پاداش کسب سهمیه و تخصیص آن به دارندگان سهمیه المپیک پاریس هم توضیح داد و اظهار داشت: طبق مصوبه بیست و چهارمین نشست هیات اجرایی که در تاریخ هفتم شهریور برگزار شد، ورزشکارانی که کسب سهمیه کنند ۵۰ میلیون تومان پاداش دریافت خواهند کرد. بیرانوند آخرین ورزشکاری است که کسب سهمیه کرد و مکاتبه برای واریز پاداش کسب سهمیه انجام شده است. این مکاتبه در مورد ورزشکارانی که قبل از او سهمیه گرفتند هم انجام شده است. طبیعی است میان مکاتبه تا واریز، یک فاصله زمانی است.
پایان دور نخست نشست های مشترک به زودی
رییس مرکز نظارت بر تیم های ملی همینطور در مورد نشست های این مرکز با فدراسیون ها اظهار داشت: کشتی، وزنه برداری، تکواندو، شمشیربازی، ژیمناستیک، سنگنوردی، تنیس روی میز، تیروکمان، دوومیدانی و قایقرانی رشته هایی هستند که تا به امروز با مسؤلان شان نشست داشته ایم. طی هفته آینده با رشته های باقی مانده نشست خواهیم داشت تا دور نخست نشست ها تمام شود. پس از آن وارد دور دوم جلسات و تکمیل ارزیابی ها می شویم.


منبع:

1402/10/30
13:28:37
0.0 / 5
312
تگهای خبر: المپیك , بازی , تنیس , تیم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
مرکز اسپورت