زارعی در گزارش مركز اسپرت تشریح كرد؛

وضعیت سه سنگنورد ایران برای المپیکی شدن

وضعیت سه سنگنورد ایران برای المپیکی شدن

مرکز اسپرت: رئیس فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی ضمن مرور تعداد سنگنوردان حاضر در المپیک و سهمیه های توزیعی و باقی مانده، در مورد وضعیت سه نماینده ایران برای کسب سهمیه توضیح داد.به گزارش مرکز اسپرت به نقل از مهر، با بیان فدراسیون بین المللی سنگنوردی و برمبنای رده بندی جهانی این رشته، سه سنگنورد کشورمان مجاز به حضور در رقابت های انتخابی برای کسب سهمیه المپیک پاریس شده اند.
بر این اساس رضا علیپور و مهیا دارابیان در ماده سرعت و الناز رکابی در ماده ترکیبی ترکیبی لید - بولدر سنگنوردان ایرانی هستند که برای رقابت با سنگنوردان دیگر کشورها بمنظور کسب سهمیه المپیک مجاز شده اند.
رضا زارعی رئیس فدراسیون کوهنوردی صعودهای ورزشی در گفت و گو با خبرنگار مهر در مورد آن چه منجر به ورود این نفرات به رقابت های انتخابی المپیک شده است و همین طور شرایط آنها برای دستیابی به سهمیه توضیح داد.
کسب مجوز حضور در ورودی المپیک پس از دو جام جهانی
وی اظهار داشت: ملاک کسب مجوز ورود به انتخابی المپیک، حضور در جام جهانی بود و امتیاز این رقابت ها که در رنکینگ جهانی محاسبه می شد. سنگنوردان ما طی سال جاری میلادی در دو دوره جام جهانی شرکت داشتند و به این واسطه وارد رنکینگ جهانی شدند و توانستند وارد انتخابی المپیک شوند.
مهم کسب سهمیه است نه ورود به انتخابی المپیک
زارعی اضافه کرد: این که سنگنوردان ما مجوز ورود به المپیک را گرفته اند خوب است اما وقتی کار مهمی انجام داده اند که بتوانند از این رقابت ها کسب سهمیه کنند.
ورود ۳۴ سنگنورد به المپیک
رییس فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی در مورد تعداد سنگنوردهای شرکت کننده در المپیک و نفراتی که مجاز به حضور در انتخابی این بازی ها شده اند نیز اظهار داشت: رقابت های سنگنوردی المپیک همزمان در هر دو بخش مردان و بانوان انجام می شود. در هر بخش ماده سرعت ۱۴ سنگنورد و در هر بخش ماده لید بولدر هم ۲۰ نفر شرکت دارند.
تعداد سهمیه های توزیعی و باقی مانده
زارعی افزود: تا به امروز بواسطه برگزاری رقابت های قهرمانی جهان و قهرمانی قاره ای، ۸ نفر در ماده سرعت و ۱۰ نفر در ماده لید بولدر برای حضور در المپیک پاریس انتخاب شده اند. بدین ترتیب با برگزاری رقابت های انتخابی، در ماده سرعت ۶ نفر و در ماده لید بولدر هم ۱۰ نفر انتخاب خواهند شد.
رقابت ۸۰ سنگنورد برای ۱۶ سهمیه باقی مانده
وی با اشاره به مجموع سنگنوردانی که جهت شرکت در رقابت های انتخابی مجاز شده اند، اشاره کرد: در ماده سرعت ۳۲ نفر و در ماده لید بولدر هم ۴۸ نفر مجاز به حضور در این رقابت ها شده اند که سنگنوردان ما هم جزوشان هستند. یعنی علیپور و دارابیان باید با ۳۰ نفر دیگر برای کسب یکی از ۶ سهمیه باقی مانده رقابت داشته باشند. رکابیان هم با ۴۷ دیگر رقابت می کند تا یکی از ۱۰ سهمیه باقی مانده ماده لید بولدر را به دست بیاورد.
تکمیل لیست سنگنوردان المپیکی پس از دو رویداد
رییس فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی همین طور با یادآوری این که مسابقات انتخابی المپیک برای تکمیل لیست سنگنوردان حاضر در پاریس سال آینده برگزار می شود، اشاره کرد: مسابقات شانگهای (۲۷ تا ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳) و مسابقات بوداپست (۳۱ خرداد تا ۳ تیر ۱۴۰۳) دو رویدادی است که به عنوان انتخابی المپیک انجام می شود. با برگزاری این دو رویداد و لحاظ کردن مجموع امتیازات شرکت کنندگان در آنها، ۶ سنگنورد باقی مانده ماده سرعت و ۱۰ سنگنورد باقی مانده ماده لید بولدر مشخص می شوند.
IOC روی رقابت های انتخابی نظارت مستقیم دارد
زارعی با تأکید بر این که مسابقات شانگهای و بوداپست زیر نظر کمیته بین المللی المپیک (IOC) برگزار می شود، اظهار داشت: IOC همزمان با سنگنوردی، رقابت های انتخابی المپیک در بعضی دیگر از رشته ها را هم در شانگهای و بوداپست برگزار می نماید. کمیته بین المللی المپیک بصورت مستقیم برگزاری این رقابت ها را زیر نظر دارد به جهت اینکه فدراسیون های بین المللی رشته ها نتوانند اعمال نفوذ داشته باشند.
بررسی شانس سنگنوردار ایران؛ رضا علیپور شرایط خوبی دارد
«هر یک از سنگنورداران چقدر شانس دارند تا در رقابت با حریفان شأن صاحب سهمیه المپیک شوند؟»، زارعی در پاسخ به این پرسش اظهار داشت: رضا علیپور قبل از این رکوردار جهانی بود. او قهرمان بازی های آسیایی شد و هفته گذشته هم در کاپ آسیا به مدال طلا دست یافت. در مجموع علیپور شرایط خیلی خوبی دارد اما به هر حال باید برای کسب سهمیه خیلی بیش از این آماده شود.
دارابیان خیلی بیشتر باید تلاش کند
وی در مورد مهیا دارابیان دیگر سنگنورد ایران که در ماده سرعت مجاز به حضور در انتخابی المپیک شده است، تصریح کرد: مهیا دارابیان نسبت به رضا علیپور رکوردهای پایین تری دارد بدین سبب خیلی بیشتر باید تلاش کند تا سطح رکوردهایش را ارتقا دهد و شانسش را برای کسب سهمیه تقویت کند.
رکابیان همینکه مجوز گرفته، شایستگی هایش را نشان داده است
رییس فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی همین طور در مورد الناز رکابی و شانس کسب سهمیه او اظهار داشت: رکابی هم در کاپ آسیا شرایط خوبی داشت اما در مجموع شرایط و سبک مسابقه او مانند رضا علیپور فرق دارد. نوع طراحی رقابت های لید بولدر به شکلی است که مسابقه را مشکل تر و پیچیده تر می کند. الناز رکابیان اما همینکه مجاز به حضور در رقابت های انتخابی شده است، در حقیقت شایستگی هایش را نشان داده است.
اعزام سنگنوردای به دو رویداد برای آماده سازی
زارعی بر لزوم تدارک کافی و مناسب برای سنگنوردان جهت آماده سازی حضور در انتخابی المپیک اصرار کرد و اظهار داشت: فروردین سال آینده چین میزبان دو رویداد بین المللی است. رقابت های شانگهای در ماده لید بولدر و رقابت های ووجیانگ در سرعت و لید بولدر انجام می شود. سنگنوردان مان را برای آماده سازی به این دو مسابقه اعزام می نماییم. با این اوصاف الناز رکابی در دو رویداد و رضا علیپور و مهیا دارابیان در یک رویداد تدارکاتی شرکت خواهند داشت.
ابراز امیدواری به کسب سهمیه المپیک
رییس فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی با یادآوری بر این که ماده سرعت برای اولین بار وارد مسابقات سنگنوردی بازی های المپیک شده است و تاکید بر سخت و سنگین بود کسب سهمیه المپیک، اظهار امیدواری کرد که نمایندگان ایران در مجموع مسابقات انتخابی شانگهای و بوداپست موفق عمل کرده و برای اولین بار صاحب سهمیه المپیک شوند. وی اظهار داشت: در حد امکان تدارکات لازم را مهیا می نماییم اما دیگر کشورها هم بی کار نیستند و مصمم به کسب سهمیه هستند. در مجموع کار سختی داریم.


منبع:

1402/10/03
08:02:06
0.0 / 5
284
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
مرکز اسپورت