سهمیه بندی جدید جام جهانی باشگاه ها

سهمیه بندی جدید جام جهانی باشگاه ها

مرکز اسپرت: جام جهانی باشگاه ها ۲۰۲۵ با فرمت جدید ۳۲ تیمی برگزار می گردد که در میان باشگاه های حاضر در این رقابت ها، یک باشگاه ایرانی شانس حضور در این دوره از رقابت ها را دارد.به گزارش مرکز اسپرت به نقل از ایسنا، جام جهانی باشگاه ها مقرر است از سال ۲۰۲۵ (۲۵ خرداد تا ۲۲ تیر ۱۴۰۴) با فرمت جدید برگزار گردد که اولین میزبان آن کشور آمریکاست. بر مبنای تصمیمی که فیفا اتخاذ کرده، این رقابت ها مقرر است که ۳۲ تیم در هشت گروه در این رقابت ها حضور داشته باشند و به صورت چهار ساله قبل از شروع فصل جدید رقابت های باشگاهی داخلی برگزار شود؛ به عبارتی شبیه به فرمت زمانی جام های جهانی.

فیفا در اوایل سال میلادی سهمیه بندی این رقابت ها را مشخص کرد که طبق آن یوفا با ۱۲ سهمیه، بیشترین تعداد سهمیه را به خود اختصاص داده و بعد از آن آمریکای جنوبی با ۶ نماینده حضور دارد. آسیا، آفریقا و کونکاکاف (آمریکای شمالی و مرکزی) با چهار سهمیه، افیانوسیه با یک سهمیه و کشور میزبان با یک سهمیه باقی سهمیه های جام جهانی باشگاه ها را ایجاد کرده اند.
نحوه تخصیص سهمیه جام جهانی باشگاه ها
یوفا: ۴ قهرمان رقابت های قاره ای بین سالهای ۲۰۲۱ و ۲۰۲۴ + ۴ سهمیه از رنکینگ تیم های اروپایی

آمریکای جنوبی: ۴ قهرمان رقابت های قاره ای بین سالهای ۲۰۲۱ و ۲۰۲۴ + ۲ سهمیه از رنکینگ تیم های آمریکای جنوبی

آسیا، آفریقا و کونکاکاف: ۴ قهرمان رقابت های قاره ای بین سالهای ۲۰۲۱ و ۲۰۲۴

اقیانوسیه: برترین تیم رنکینگ باشگاهی

این سهمیه بندی در هر بازه چهار ساله منتهی به جام جهانی باشگاه ها اعمال می شود. دراین میان اگر تیمی دو مرتبه یا بیشتر قهرمان رقابت های قاره ای شود، سهمیه های باقی مانده از راه رنکینگ باشگاهی تعیین خواهد شد، با این تبصره که اگر قرار باشد دو تیم یا بیشتر از طریق رنکینگ در رقابت ها حضور داشته باشند، نباید هیچ دو تیمی از یک کشور باشند.
معیار رنکینگ باشگاهی
رنکینگ باشگاهی برپایه عملکرد آنها در رقابت های قاره ای در بازه چهار ساله منتهی به رقابت های جام جهانی باشگاه ها تعیین می شود. امتیازدهی تعیین شده از جانب فیفا به شکل زیر است:

پیروزی: ۳ امتیاز

مساوی: یک امتیاز

صعود از هر مرحله به مرحله بعد: ۳ امتیاز

البته در این مورد یوفا خودش را تنها برای جام جهانی باشگاه های ۲۰۲۵ متمایز کرده است و روش امتیازدهی زیر را اعمال کرده است:

پیروزی: ۲ امتیاز

مساوی: یک امتیاز

صعود از مرحله گروهی: ۴ امتیاز

صعود از یک هشتم نهایی: ۵ امتیاز

صعود از مراحل بعدی: یک امتیاز
سهمیه های آسیا در جام جهانی باشگاه های ۲۰۲۵
در حال حاضر حضور الهلال عربستان و اوراوا ردز ژاپن بعنوان قهرمانان لیگ قهرمانان آسیا در سالهای گذشته در این رقابت ها مشخص شده است. تیم سوم هم قهرمان فصل ۲۴-۲۰۲۳ لیگ قهرمانان آسیا خواهد بود اما باید تبصره قهرمانی تیم تکراری را در نظر گرفت. باید این نکته را در نظر گرفت که به علت تغییر تقویم لیگ قهرمانان آسیا برای آغاز فصل ۲۴-۲۰۲۳، لیگ قهرمانان ۲۰۲۳ برگزار نشد و بنابراین سهمیه چهارم به برترین تیم رنکینگ باشگاهی تعلق می گیرد.

در حال حاضر حداقل یک نماینده آسیا از رنکینگ باشگاهی انتخاب می شود. رنکینگ به شرح زیر است:

۱. جونبوک موتورز کره جنوبی: ۷۱ امتیاز

۲. اولسان هیوندای کره جنوبی: ۵۹ امتیاز

۳. کاواساکی فرونتاله ژاپن: ۴۸ امتیاز

۴. پوهانگ استیلرز کره جنوبی: ۴۸ امتیاز

۵. النصر عربستان: ۴۶ امتیاز

۶. یوکوهامای ژاپن: ۳۷ امتیاز

با توجه به مواردی که عنوان شد، هم اکنون فقط سپاهان شانس حضور در جام جهانی باشگاه ها را دارد که در صورت قهرمانی در لیگ قهرمانان ۲۴-۲۰۲۳ رقم خواهد خورد تا این تیم دومین تجربه حضورش در این رقابت ها را داشته باشد. با این وجود تیم های ایرانی این شانس را برای دوره بعد خواهند داشت که با عملکرد خوب مداوم در لیگ قهرمانان آسیا در چهار سال آینده در رتبه های بالای رنکینگ باشگاهی قرار بگیرند و در سال ۲۰۲۹ در جام جهانی باشگاه ها حضور داشته باشند.
1402/10/01
13:27:53
0.0 / 5
319
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان مركز اسپرت
مرکز اسپورت