باران چشمه با مركز اسپرت مطرح كرد:

انتقاد از ساختار فدراسیون بین المللی ورزش های زورخانه ای

انتقاد از ساختار فدراسیون بین المللی ورزش های زورخانه ای

به گزارش مرکز اسپرت، رئیس فدراسیون ورزش های زورخانه ای با اشاره به اینکه شرایط فعلی فدراسیون بین المللی این رشته بگونه ای نیست که فرمایش مقام رهبری برای فراملی شدن را محقق سازد خواهان ورود وزارت ورزش شد.مهرعلی باران چشمه در گفت و گو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در ارتباط با ورزش باستانی و این که «این رشته ظرفیت تبدیل به ورزش بین المللی را دارد و باید در این راه تلاش شود»، در مورد شرایط لازم برای تحقق این مهم توضیح داد.
ورزش زورخانه ۹۰۰ سال قدمت دارد
وی اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب پیش ازاین هم تاکید داشتند که این ورزش با انتقال به دیگر کشورها بین المللی شود. به واقع این رشته ظرفیت بین المللی شدن را هم دارد بخصوص که ۹۰۰ سال قدمت دارد و نسبت به بسیاری رشته ها باسابقه تر و قانونمندتر است.
مقام معظم رهبری همیشه به ورزش زورخانه ای توجه دارند
باران چشمه افزود: مقام معظم رهبری همیشه نسبت به ورزش باستانی توجه ویژه ای داشتند. در نشست اول آذر هم برای اولین بار گروهی از ورزشکاران زورخانه ای در حضور ایشان به اجرای نمایش پرداختند که بسیار مورد توجه قرار گرفت. ایشان بر خلاقیت و نوآوری در این رشته تاکید داشتند. پس از اجرای همین حرکات نمایشی بود که مبحث بین المللی شدن ورزش باستانی را باردیگر مطرح نمودند.
شرایط فعلی فدراسیون بین المللی ورزش زورخانه ای مناسب نیست
رییس فدراسیون ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی با یادآوری تأسیس و راه اندازی فدراسیون بین المللی ورزش های زورخانه ای (IZSF) در مهر سال ۱۳۸۳ تصریح کرد: تأسیس این فدراسیون در جهت بین المللی کردن ورزش باستانی بود اما متأسفانه شرایط فعلی این فدراسیون بگونه ای نیست که مابین المللی شدن ورزش زورخانه ای، آنگونه که مورد تاکید و توجه رهبر انقلاب است، به نتیجه برسد.
فدراسیون بین المللی ورزش زورخانه ای فاقد افراد متخصص است
باران چشمه با اشاره به اینکه فدراسیون بین المللی ورزش های زورخانه ای فاقد افراد متخصص است، خاطرنشان کرد: ساختار سازمانی این فدراسیون بسیار ضعیف است و حتی دبیرکل هم ندارد. هر چند وقت یکبار یک نفر بعنوان دبیرکل می آید و می رود. طی مدتی که من رئیس فدراسیون ملی هستم (خرداد ۱۴۰۰ تا کنون) یک دبیر کل ثابت در این فدراسیون بین المللی ندیده ام. این فدراسیون اساسنامه و چارچوب در حدی که بتواند فرمایشات آقا را محقق سازد هم ندارد.
فرمایشات مقام معظم رهبری با ساختار فعلی IZSF محقق نمی شود
وی با تکیه بر این که تابحال میان فدراسیون ملی و بین المللی ورزش های زورخانه ای نشستی جهت بررسی چگونگی بین المللی شدن این رشته برگزار نشده است، خاطرنشان کرد: نشست هایی برای برگزاری دوره های مربیگری و داوری داشته ایم اما در هیچیک پیرامون بین المللی شدن ورزش باستانی صحبتی مطرح نشده است. اصلاً ساختار سازمانی فدراسیون بین المللی ورزش های زورخانه ای بگونه ای نیست که فرمایشات معظم له را محقق سازد. درکل حرکت این فدراسیون و مسؤلان فعلی اش در جهت سیاست های نظام نیست.
فدراسیون بین المللی ورزش های زورخانه ای متعلق به یک نفر است
رییس فدراسیون ملی ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی تصریح کرد: حقیقت امر اینست که کل فدراسیون تنها روی یک نفر می چرخد. در این فدراسیون نه دبیرکل ثابتی داریم و نه مسئول مشخصی برای کمیته های فنی، مسابقات، مربیان و…؛ از سوی فدراسیون ملی طی نامه ای رسمی گزینه هایی برای این پست ها ارائه شد اما اصلاً مورد استقبال قرار نگرفت. فدراسیون بین المللی ورزش های زورخانه ای برای افراد خاص است. در حد انگشتان یک دست کارمند دارد که هیچیک تخصصی در این عرصه ندارند.
لزوم ورود وزارت ورزش به مدیریت IZSF
وی اظهار داشت: پیشنهادم اینست که وزارت ورزش به فدراسیون بین المللی ورزش های زورخانه ای ورود کند. تصمیم بموقع و سریعی برای این فدراسیون و ریاستش بگیرد تا شرایط برای بین المللی شدن ورزش باستانی و تحقق بخشیدن بیانات رهبر انقلاب مهیا شود.
از سال ۹۷ مسابقه ای زیر نظر فدراسیون بین المللی ورزش های زورخانه ای برگزار نشده است
باران چشمه با اشاره به اینکه ضرورت ترویج و توسعه ورزش زورخانه ای برگزاری رقابت های بین المللی است، اظهار داشت: در دولت قبل اعتباراتی به این رشته و فدراسیون های آن تخصیص داده شد اما از سال ۹۷ تا به امروز مسابقه ای بین المللی ویژه ورزش های زورخانه ای برگزار نشده است. ازاین رو تأکیدی که مقام معظم رهبری داشتند کاملا به جاست. وزارت ورزش و کمیته المپیک باید مدیریت بیشتری روی فدراسیون بین المللی ورزش های زورخانه ای داشته باشند تا فرمایشات آقا محقق شود.
دو رویداد بین المللی در برنامه است
رییس فدراسیون ملی ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی در انتها از برنامه این فدراسیون برای برگزاری رقابت های بین المللی اطلاع داد و اظهار داشت: دی مسابقات بین المللی ورزش های زورخانه ای را برگزار خواهیم کرد. ا زهمه کشورهای که زمینه فعالیت در این رشته را دارند دعوت خواهیم کرد. اگر هم لازم باشد آموزش موردنیاز را پیش از برگزاری رسمی مسابقات عرضه خواهیم داشت. در نظر داریم بمناسبت دهه فجر، رقابت های بین المللی کشتی پهلوانی را هم در تبریز برگزار نماییم.

1402/09/16
21:34:07
0.0 / 5
265
تگهای خبر: آموزش , المپیك , پهلوانی , داور
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
مرکز اسپورت