مهر در گزارشی بررسی كرد؛

وضعیت سهمیه ورزش ایران برای المپیک

وضعیت سهمیه ورزش ایران برای المپیک

مرکز اسپرت: بررسی شرایط ورزش ایران در آستانه بازی های المپیک 2024 پاریس نشان میدهد که تعداد سهمیه های تخصیصی برای این دوره خیلی کمتر از ادوار گذشته خواهد بود.به گزارش مرکز اسپرت به نقل از مهر، روز شمار سی و سومین دوره بازی های المپیک به عدد ۲۵۱ رسیده است و این یعنی کمتر از یک سال دیگر این بازی ها در پاریس شروع به کار می کند. کاروان ایران برای حضور در این دوره المپیک با کسب «حداقل سهمیه ممکن» در «حداقل رشته» تشکیل شده و روند تکمیل آن همچنان ادامه دارد اما خیلی کُند و ناامیدانه نسبت به تکرار رکوردهای قبل.
استارت ورزش ایران برای ورود به المپیک
شکل گیری کاروان ورزش ایران برای حضور در بازی های المپیک ۲۰۲۴ به مهر سال ۱۴۰۱ باز می گردد؛ زمانیکه هانیه رستمیان از حضور در جام جهانی تیراندازی (مصر) و قرار گرفتن در جایگاه پنجم تپانچه ۲۵ متر به عنوان اولین ورزشکار ایرانی موفق به کسب سهمیه شد آن هم به لطف تیرانداز آلمانی - نفر اول گروه اول در دور دوم مسابقات که قبل تر در مسابقات قهرمانی اروپا صاحب سهمیه المپیک پاریس شده بود.
اینگونه ورزش ایران در فاصله ۲۲ ماهه تا بازی های المپیک پاریس حضور خود در این بازی ها را - از حیث کسب سهمیه - قطعی کرد اما در ادامه این روال خیلی کند و ملایم پیش رفت طوری که دومین سهمیه ۱۰ ماه بعد به دست آمد و البته باز هم توسط تیراندازان.
اینبار شرمینه چهل امیرانیِ ۲۴ ساله مرداد سال جاری در مسابقات قهرمانی جهان (باکو) در ماده تفنگ بادی صاحب سهمیه شد. وی در نخستین حضورش در مسابقات قهرمانی جهان که دومین تجربه بین المللی اش به حساب می آمد، در جایگاه پنجم ایستاد و سهمیه گرفت.
در ادامه کشتی گیران هم از حضور در اولین رویداد انتخابی المپیک به صف دارندگان سهمیه المپیک اضافه شدند. آنها شهریور سال جاری در مسابقات جهانی بلگراد شرکت کردند و توانستند ۷ سهمیه از مجموع سهمیه های توزیعی در این رقابت ها را به نام ایران کنند.
بر این اساس رحمان عموزاد (۶۵ کیلوگرم)، حسن یزدانی (۸۶ کیلوگرم) و امیر حسین زارع (۱۲۵ کیلوگرم) در کشتی آزاد همراه با مهدی محسن نژاد (وزن ۶۰ کیلوگرم)، محمدرضا گرایی (وزن ۷۷ کیلوگرم)، محمدهادی ساروی (وزن ۹۷ کیلوگرم) و امین میرزازاده (وزن ۱۳۰ کیلوگرم) در کشتی فرنگی نفراتی بودند که برای کشتی ایران سهمیه المپیک گرفتند.
دوچرخه سواری هم سومین رشته ای است که موفق به ورود به المپیک شد. اتحادیه جهانی دوچرخه سواری طی نامه ای رسمی به ایران از اختصاص تنها یک سهمیه به تیم ملی جاده ایران برای بازی های پاریس آگاهی داده است. این سهمیه با احتساب مجموع امتیازات مسابقات قهرمانی آسیا، رقابت های قهرمانی کشور و بازی های آسیایی و لحاظ کردن رنکینگ بین المللی در اختیار ایران گذاشته شده است. با این سهمیه نماینده ایران در دو ماده تایم تریل انفرادی و استقامت جاده المپیک ۲۰۲۴ شرکت می کند.

بازی های المپیک پاریس با حضور ۱۰۵۰۰ ورزشکار در ۳۸ رشته برگزار می گردد و ایران تا به امروز صاحب ۱۰ سهمیه در ۳ رشته شده است
حیات کاروان با حداقل ترین ها
با اعلام برگزارکنندگان بازی های المپیک پاریس، این بازی ها با حضور ۱۰۵۰۰ ورزشکار از ۳۸ رشته برگزار می گردد اما ایران تا به امروز تنها توسط ۱۰ ورزشکار در ۳ رشته (نماینده دوچرخه سواری هنوز به اسم مشخص نشده است) صاحب سهمیه المپیک شده است.
این در صورتی است که طی این مدت ورزش ایران فرصت داشت تا در دیگر رشته ها هم سهمیه هایی را به نام خود ثبت کند اما عملکرد ورزشکارانش این فرصت را هم از خودشان گرفت و هم از مجموعه ورزش.
فوتبال (تیم امید)، بسکتبال، والیبال، هندبال، تیروکمان، دوچرخه سواری، سنگنوردی، قایقرانی همچون رشته هایی هستند که تیم ها و ورزشکاران شأن در همین یک سال قبل که از تشکیل کاروان جدید ورزش ایران می گذرد، در میادین کسب سهمیه شرکت کردند اما دست خالی از آن بازگشتند و موجب شدند امروز و در فاصله کمتر از یک سال به بازی ها، کاروان ایران حداقل ترین ها را از حیث سهمیه و رشته صاحب سهمیه در اختیار داشته باشد.
ورزش ایران صاحب چند سهمیه جدید می شود؟
سی و سومین دوره بازی های المپیک طی روزهای ۴ تا ۲۰ مرداد ۱۴۰۲ (۲۶ جولای تا ۱۱ آگوست ۲۰۲۴) در پاریس برگزار می گردد. میادین انتخابی برای این المپیک همچنان در حالی برگزاری است و تا یک ماه مانده به این بازی ها ادامه می یابد. طی این مدت ورزشکاران ایران هم حضور در این میادین را ادامه می دهند. نتیجه این حضور وضعیت نهایی کاروان را از نظر کمی و حتی کیفی مشخص خواهدنمود.
برای المپیک ۲۰۲۰ توکیو، ایران در ۱۶ رشته صاحب سهمیه شد (۶۸ سهمیه) و از این حیث یک رکورد را به ثبت رساند. البته از میان آنها کاراته که رشته میهمان در آن دوره بازی ها بود برای المپیک پاریس حذف گردیده است. با این اوصاف روی این رشته که سه نماینده در توکیو داشت و حتی توسط سجاد گنج زاده به مدال طلا هم رسید، نمی توان حسابی برای کسب سهمیه داشت اما دیگر رشته ها شانس ورود به المپیک هستند البته بعضاً خیلی دور.
*کشتی؛ در انتظار ۵ سهمیه جدید
کشتی که تا به امروز ۷ سهمیه خودرا برای المپیک قطعی کرده است همچنان شانس دارد تا در ۸ وزن آزاد و فرنگی دیگر هم صاحب سهمیه شود و مانند همیشه با ترکیب کامل در المپیک شرکت نماید. برای این مهم دو رویداد پیش روی کشتی گیران است. اول رقابت های گزینشی قاره ای که ۳۱ فروردین تا ۲ اردیبهشت سال ۱۴۰۳ و ۳ روز پس از مسابقات قهرمانی آسیا در شهر بیشکک قرقیزستان برگزار می شود، سپس آخرین مرحله کسب سهمیه المپیک که ۲۰ تا ۲۳ دراردیبهشت در شهر استانبول ترکیه و در سطح جهانی برگزار می شود. ۸۶، ۶۵ و ۱۲۵ کیلوگرم اوزانی هستند که کشتی آزاد می تواند در آنها سهمیه جدید کسب کند. در کشتی فرنگی هم این فرصت برای اوزان ۷۷ و ۸۷ کیلوگرم باقی است.
* والیبال؛ خیلی بعید است
رقابت های انتخابی المپیک بصورت همزمان در سه گروه ۸ تیمی در برزیل، ژاپن و چین برگزار گردید، نخستین و بهترین فرصت برای والیبال ایران بود تا برای سومین دوره متوالی صاحب سهمیه المپیک شود. تیم های قهرمان و نایب قهرمان هر گروه این رقابت ها صاحب سهمیه می شدند اما تیم ملی ایران در گروه خود آخر شد و نتوانست صاحب یکی از ۶ سهمیه توزیعی شود.
مسابقات والیبال المپیک با حضور ۱۲ تیم برگزار می گردد. علاوه بر فرانسه که به عنوان میزبان سهمیه اش قطعی است، لهستان، آمریکا، برزیل، ژاپن، آلمان و کانادا هم صاحب سهمیه شده اند. پنج سهمیه دیگر نیز بعد از پایان مرحله مقدماتی لیگ ملت ها ۲۰۲۴ برمبنای دو اولویت در خصوص این که همه قاره ها در المپیک پاریس نماینده داشته باشند و همین طور تیم های برتر رده بندی جهانی که تا پایان مرحله مقدماتی لیگ ملت ها ۲۰۲۴ به المپیک صعود نکرده باشند، مشخص می شوند.
در این میان با عنایت به این که قاره آفریقا تنها قاره ای بود که از این مسابقات سهمیه مستقیم کسب نکرد، یک سهمیه جداگانه به قاره آفریقا تعلق می گیرد. بدین ترتیب چهار سهمیه باقی می ماند که طبق رنکینگ به تیم هایی تعلق می گیرد که سهمیه مستقیم کسب نکرده اند. با این شرایط تیم ملی والیبال ایران با جایگاه پانزدهم جهانی کار بسیار دشواری پیش رو دارد طوری که کسب سهمیه را حدودا بعید کرده است. مسابقات مرحله مقدماتی لیگ ملت ها خرداد سال آینده برگزار می گردد و ایران باید صعود ۶ - ۵ پله ای در رنکینگ داشته باشد تا به کسب سهمیه امیدوار شود.
* وزنه برداری؛ سه سهمیه قطعی است
حضور وزنه برداری ایران در بازی های المپیک حداکثر با سه سهمیه مجاز است. از طرفی ۱۰ نفر اول هر یک از اوزان وزنه برداری برمبنای رده بندی جهانی صاحب سهمیه المپیک می شوند. هم اکنون رضا دهدار، میرمصطفی جوادی، علی داودی، آیت شریفی و رسول معتمدی این شانس را دارند که از این سهمیه ها بهره گیرند.
* تکواندو؛ صحبت از شانس ۶ سهمیه است
تا به امروز و برمبنای رنکینگ جهانی حضور ناهید کیانی در المپیک حدودا قطعی است. بااینکه فدراسیون جهانی هنوز اعلام رسمی نکرده است. تکواندو ایران روی کسب یک سهمیه از مسابقات قاره ای هم حساب کرده است. ضمن این که نیم نگاهی هم به رقابت های گرنداسلم و رنکینگ جهانی وجود دارد تا چهار سهمیه هم از اینجا به نام ایران ثبت گردد. یعنی در مجموع صحبت از ۶ سهمیه در تکواندو است اما در حد «شانس داشتن»؛ این رشته در المپیک توکیو سه نماینده داشت.
*جودو: دلخوش به قول و قرارهای جهانی
جودو که در بیشتر ادوار المپیک نماینده داشته است، به خاطر چالش هایی که از سر گذرانده برای المپیک پیش رو تا به امروز سهمیه ای نگرفته و شانسی هم جهت کسب سهمیه ندارد. البته قول و قرارهایی از جانب فدراسیون هایی جهانی مطرح شده که جودو ایران را نسبت به حضور در المپیک امیدوار کرده است. اگر این قول و قرارها به قوت خود باقی بماند، جودو ایران در پاریس نماینده خواهد داشت در غیر اینصورت همچون المپیک توکیو غایب خواهد بود.
* شمشیربازی؛ اعزام چهار نماینده با سهمیه تیمی
شمشیربازی که با سهمیه انفرادی در المپیک لندن و ریو حاضر شد همچون المپیک توکیو برای بازی های پاریس هم سهمیه تیمی خواهد گرفت اگر موقعیت امروز تیم ملی اسلحه سابر تغییر منفی نداشته باشد. این تیم درحال حاضر در رده بندی المپیکی با ۱۶۸ امتیاز در رده ششم قرار دارد و بالاتر از ژاپن و چین بهترین تیم آسیایی بشمار می رود. اگر تا پایان رقابت های گزینشی این موقعیت حفظ شود، شمشیربازی اسلحه سابر به عنوان بهترین تیم آسیا و برای دومین دوره متوالی سهمیه تیمی می گیرد و چهار نماینده را راهی پاریس خواهدنمود.
* تنیس روی میز؛ امیدوار به نخستین سهمیه تیمی
از بازی های ۲۰۰۰ سیدنی تنیس روی میز پای ثابت کاروان اعزامی به ادوار مختلف المپیک بوده است و حتی برای المپیک ریو سه سهمیه انفرادی در هر دو بخش مردان و بانوان گرفت. این رشته اما امیدوار و مصمم است برای اولین بار سهمیه تیمی بگیرد و بواسطه این سهمیه سه نماینده در پاریس داشته باشد.
رقابت های تیمی تنیس روی میز المپیک با حضور ۱۶ تیم برگزار می گردد و تنها شانس ایران برای کسب یکی از این سهمیه ها حضور در مسابقات قهرمانی جهانی (بهمن - بوسان) و قرار گرفتن در جمع هشت تیم برتر این رقابت هاست. اگر ایران در بوسان صاحب سهمیه تیمی نشود دیگر شانسی برای دستیابی به این سهمیه ندارد و امیدش محدود به سهمیه انفرادی می شود.
مسابقات آسیای میانه اواخر فرودین سال آینده برگزار می گردد و بهترین های آن در هر دو بخش مردان و بانوان سهمیه المپیک می گیرند. تنیس روی میز ایران همیشه از این رقابت ها به سهمیه انفرادی دست یافته است.
* تیروکمان؛ خیلی دور از المپیک
کمانداران ایران از بازی های ۲۰۰۸ پکن موفق به ورود به المپیک شدند و این حضور را تا همین المپیک پیش ادامه دادند بااینکه با سیر نزولی؛ حالا هم امید خیلی کمرنگی نسبت به آنها و حضور باردیگر شان در المپیک وجود دارد.
تیروکمان برای المپیک پکن و لندن دو سهمیه گرفت اما موفقیتش برای بازی های ریو و توکیو به یک سهمیه تقلیل پیدا کرد. برای المپیک پاریس هم تا به امروز سه رویداد کسب سهمیه (مسابقات قهرمانی جهان، بازی های آسیایی و مسابقات قهرمانی آسیا) بدون نتیجه برای ایران تمام شده است. تنها امید تیر و کمان ایران برای المپیکی شدن مسابقات ترکیه است که خرداد آینده در سطح جهانی برگزار می گردد و شاید تیم ریکرو ایران از این رقابت ها سهمیه بگیرد.
* تیراندازی؛ کم شانس برای افزایش سهمیه ها
تیراندازی ایران می تواند تعداد سهمیه های خودرا برای المپیک پاریس بیش از دو سهمیه فعلی کند اگر در سه رویداد گزینشی پیش رو نماینده داشته باشد و از آنها نتیجه بگیرد. یکی از این رقابت ها طی روزهای ۱۵ تا ۲۸ دی ویژه تفنگ و تپانچه و در جاکارتا برگزار می گردد. ۲۲ دی تا ۲ بهمن هم رقابت های انتخابی اهداف پروازی در کویت برگزار می گردد. قطر هم ۳ تا ۱۱ اردیبهشت میزبان آخرین رویداد گزینشی در همین ماده (اهداف پروازی) است.
تیراندازی در المپیک توکیو ۶ نماینده داشت و برای المپیک پاریس هم به عنوان نخستین رشته وارد ترکیب کاروان ایران شد اما عملکرد ۱۸ نماینده این رشته در بازی های آسیایی نشان داد که در وضعیت امیدوارکننده ای قرار ندارد. همین مسئله خوش بینی برای افزایش سهمیه های تیراندازی را کمرنگ می کند به ویژه باتوجه به محدودیت سهمیه های توزیعی در اندونزی و کویت و قطر؛ هم اکنون و با در نظر گرفتن رکوردهای ثبت شده نوروزیان و سبقت اللهی نزدیک به شانس کسب سهمیه هستند. البته باید پیش بینی اتفاقات غیرقابل پیش بینی را هم داشت مانند سهمیه ای که چهل امیرانی به دست آورد. با در نظر گرفتن این اتفاقات می توان روی امیرمحمد نکونام هم نیم نگاهی برای کسب سهمیه داشت.
* دوچرخه سواری؛ خبری از سهمیه جدید نیست
در نظر گرفتن جایگاه اول تا سوم تیم ها در قاره و همین طور رنکینگ جهانی، دو روشی است که برمبنای آن سهمیه المپیک میان رکابزنان توزیع می شود. با این اوصاف و باتوجه به حضور کمرنگ ایران در رقابت های بین المللی پیست، سهمیه ای در این بخش از آن کشورمان نمی گردد. در بخش کوهستان هم امیدهایی به المپیکی شدن فرانک پرتوآذر بود اما بیماری که منجر به غیبت وی در مسابقات قهرمانی آسیا و انتخابی المپیک، این فرصت را هم از ایران گرفت.
بنابراین دوچرخه سواری دلگرم به تک سهمیه ای است که اتحادیه جهانی به تیم ملی جاده مختص کرده است.
* شنا؛ امیدی به المپیکی شدن نیست مگر با وایلد کارت
حضور شناگران در بازی های المپیک برمبنای کسب ورودیه OQT و OST محقق می شود. شناگرانی که به رکورد OQT دست پیدا می کنند بطور مستقیم وارد لیست المپیکی ها می شوند اما شناگران دارای رکورد OQT باید منتظر بمانند تا فدراسیون جهانی پس از اتمام رقابت های گزینشی و برمبنای شاخصهای مورد نظر خود، برای تکمیل ترکیب شناگران حاضر در المپیک از میان آنها مبادرت به گزینش کند.
تاکنون شنا ایران در هشت دوره بازی های المپیک نماینده داشته اما هیچ یک از آنها با ورودیه OQT انجام نشده است. شنا ایران حتی سابقه حضور در المپیک بدون دستیابی به رکورد OST را هم دارد. اینطور که از سهمیه وایلد کارت فدراسیون جهانی برخوردار شده است مانند المپیک پیشین که متین بالسینی با این سهمیه راهی توکیو شد.
برای المپیک پاریس هم امیدی به ورود مستقیم شناگران ایران نیست چونکه شنا ایران با ورودیه OQT فاصله بسیاری دارد. هنوز شناگری هم به ورودیه OST نرسیده است. البته هستند شناگرانی مانند سامیار عبدلی و مهرشاد افقری که در ماه های اخیر آماده نشان دادند اما باتوجه به تغییرات اعمال شده در جمعیت شناگران حاضر در المپیک و همین طور سیستم گزینشی، دستیابی به ورودیه خیلی مشکل تر از همیشه شده چونکه تعداد شناگران المپیک پاریس نسبت به ادوار گذشته کاهش داشته و از سویی رکوردگیری ها هم سخت گیرانه تر شده است. با این اوصاف امیدی به المپیکی شدن باردیگر شنا نیست مگر با توسل به وایلد کارت.
* بوکس؛ خوش شانس برای کسب سهمیه
بوکسورهای ایران که در بازی های آسیایی ناکامی بزرگی را تجربه کردند هنوز سهمیه ای برای المپیک نگرفته اند اما باتوجه به میادین انتخابی المپیک و تعداد بالای سهمیه های توزیعی در آنها، موقعیت خوبی برای دستیابی به آن دارند.
دو میدان گزینشی پیش روی بوکس است. یکی اواخر سال جاری به میزبانی ایتالیا برگزار می گردد و دیگری هم خرداد سال آینده در تایلند؛ این دو رویداد در سطح جهانی و ویژه بوکسورهایی برگزار می گردد که بوسیله رقابت های قاره به سهمیه نرسیده اند. در مسابقات اول مبارزه بوکسورها در هفت وزن برگزار می گردد و ۴ نفر برتر هر وزن هم سهمیه می گیرند، بدین ترتیب ۲۸ نفر از ایتالیا راهی پاریس خواهند شد.
توزیع سهمیه ها در دومین رویداد گزینشی متفاوت و به این شرح است:
* وزن ۵۱ کیلوگرم: ۴ سهمیه
* وزن ۵۷ کیلوگرم: ۲ الی ۳ سهمیه
* وزن ۶۳.۵ کیلوگرم: ۴ الی ۵ سهمیه
* وزن ۷۱ کیلوگرم: ۴ الی ۵ سهمیه
* وزن ۸۰ کیلوگرم: ۲ الی ۳ سهمیه
* وزن ۹۲ کیلوگرم: ۴ سهمیه
* وزن ۹۲ کیلوگرم: ۴ سهمیه
با این اوصاف بوکس ایران می تواند حداقل یکی از تعداد سهمیه های بالای توزیعی در ایتالیا یا تایلند را کسب کند اگر عملکرد خوبی داشته باشد. بوکس ایران در چهار دوره اخیر بازی های المپیک بصورت متوالی نماینده داشته است.
* دوومیدانی؛ کم شانس برای المپیکی شدن
رقابت های دوومیدانی المپیک در ۲۱ ماده برگزار می گردد و ایران تجربه کسب سهمیه در پرتاب دیسک، پرش طول، پرتاب وزنه، پرتاب چکش دوی ۱۰۰ متر و دوی ماراتن را دارد. برای بازی های المپیک ۲۰۲۴ اما شرایط به شکلی نیست که بتوان روی المپیکی شدن دوومیدانی کاران حساب جدی باز کرد چونکه بالاترین رکورد فعلی دوومیدانی کاران کشورمان با حد نصاب های تعیین شده برای المپیک فاصله بسیاری دارد.
حسین رسولی هم اکنون بواسطه طلایی که در بازی های آسیایی به دست آورد بهترین پرتابگر دیسک ایران بشمار می رود. بالاترین رکوردی که وی در هانگژو ثبت نمود ۶۲.۰۴ متر بود در صورتیکه ورودیه تعیین شده برای المپیک در این ماده ۶۷ متر است. ورودیه المپیک در دوی ۱۰۰ متر بانوان ۱۱.۰۷ ثانیه است در صورتیکه در ایران رکورد این ماده در اختیار حمیده اسماعیل نژاد است و آن هم به میزان ۱۱.۳۳ ثانیه.
ورودیه المپیک دوی ۱۰۰ متر برای مردان ۱۰ ثانیه است، بهترین رکورد این ماده در ایران را حسن تفتیان در اختیار دارد آن هم به میزان ۱۰.۰۳ ثانیه. در پرتاب وزنه هم بهترین رکورد ثبت شده در ایران ۲۰ متر و ۶۶ سانتی متر است در حالی که ورودیه المپیک در این ماده ۲۱ متر و ۵۰ سانتی متر است.
با این اوصاف عملاً دوومیدانی ایران کار سخت و حتی بعیدی برای کسب سهمیه المپیک دارد مگر این که با خوش شانسی از سهمیه وایلد کارت برخوردار شود. این در صورتی است در خیلی از ادوار بازی های المپیک ایران نماینده داشته آن هم به تعداد قابل توجه گو اینکه ترکیب دوومیدانی کاران در المپیک توکیو متشکل از ۴ نفر بود، برای بازی های لندن و ریو ایران ۱۰ دوومیدانی کار در کاروان خود داشت و در المپیک پکن هم ۵ نفر.
حتی در المپیک لندن و در پرتاب دیسک احسان حدادی صاحب مدال نقره شد. در المپیک ریو حسن تفتیان موفق شد برای اولین بار راهی نیمه نهایی دوی ۱۰۰ متر شود و جعفر مرادی هم از خط پایان دو ماراتن بگذرد. با همه اینها دوومیدانی ایران برای پاریس درحال حاضر سهمیه ای ندارد و شانسش برای کسب سهمیه در ماه های آتی هم نزدیک به صفر است.
* ژیمناستیک؛ امیدوار اما درگیر
ژیمناستیک ایران برای المپیک توکیو تا یک قدمی سهمیه پیش رفت اما با بدشانسی نتوانست آنرا قطعی کند. برای المپیک پاریس هم امید زیادی به کسب سهمیه وجود دارد به ویژه این که نمایندگان ایران در چند سال اخیر حضور مدال آوری در سطح جهانی داشته اند. مدال آوری ژیمناستیک در بازی های آسیایی که پس از ۸۰ سال رقم خورد هم این امید را محکم تر و پررنگ تر کرد.
با این حال وضعیت این روزهای ژیمناستیک و کش و قوس های ادامه دار انتخاباتی که پای فدراسیون جهانی را هم وسط کشانده است، داستان کسب سهمیه در این رشته را به اما و اگر کشانده است.
نمایندگان ژیمناستیک ایران از حضور در چهار رویداد گزینشی می توانند شانس خودرا برای کسب سهمیه امتحان کنند. این رقابت ها از اسفند امسال شروع می شوند و تا سال آینده ادامه دارند. مشکل اینجاست که برای ثبت نام ورزشکاران به امضای اینچه درگاهی نیاز است. کسی که رییس فدراسیون ایران نیست اما فدراسیون جهانی ریاست او را به رسمیت می شناسد.
البته وی برای اولین مرحله ثبت نام ورزشکاران پیش قدم شده اما برای تأیید مرحله نهایی ثبت نام ها که آذرماه باید صورت گیرد، حرف از نیامدن زده است. اگر او روی حرفش بماند و در کل ثبت نام نمایندگان ژیمناستیک به مشکل بخورد باید قید المپیکی شدن این رشته را زد.

به نظر می رسد کاروان ایران در المپیک پاریس از حیث سهمیه شرایطی متفاوت و ضعیف تر از ادوار گذشته داشته باشد
افت سهمیه های المپیکی ورزش ایران برای پاریس
بزرگترین ترکیب کاروان ایران در ادوار مختلف بازی های المپیک، قبل از انقلاب اسلامی و برای بیست و یکمین دوره بازی های المپیک (۱۹۷۶ مونترال) و با حضور ۸۸ ورزشکار شکل گرفت. پس از پیروزی انقلاب اسلامی، کاروان اعزامی به المپیک توکیو این رکورد را با ۶۸ سهمیه در ۱۶ رشته به خود اختصاص داد. قبل از آن کاروان المپیک ریو با ۶۴ سهمیه در ۱۵ رشته بزرگترین کاروان ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی بود.
در هر یک از دو المپیک اخیر والیبال با کسب مجوز لازم به تنهایی ۱۲ سهمیه به ترکیب کاروان اضافه کرد. بسکتبال هم در المپیک توکیو مشابه همین تعداد سهمیه را وارد لیست کاروان ایران کرد. ضمن این که در توکیو کاراته به عنوان رشته میهمان سه سهمیه هم داشت. غیبت این رشته، تعداد سهمیه های کاروان ایران را با افت شدیدی مواجه خواهدنمود.
بررسی وضعیت سایر رشته ها هم نشان میدهد که امیدواری زیادی به آنها نیست با این اوصاف وضعیت کاروان ایران از حیث تعداد سهمیه برای بازی های پاریس بسیار ضعیف تر از المپیک های اخیر خواهد شد. البته که نتیجه گیری و کسب مدال بمراتب با اهمیت تر از وضعیت کمی کاروان است اما همین وضعیت است به صورتی بیان کننده شرایط کیفی ورزش خواهد بود.
وضعیت کاروان ایران در ادوار مختلف بازی های المپیک
به گزارش مرکز اسپرت به نقل از مهر، تا به امروز ۳۲ دوره بازی های المپیک برگزار شده است و کاروان ایران در ۱۷ دوره بازی ها شرکت کرده است. وضعیت کاروان ایران در هر یک از ادوار حضور در بازی های المپیک از حیث تعداد سهمیه کسب شده به این شرح است:
* المپیک ۱۹۴۸ لندن: ۳۸ سهمیه
* المپیک ۱۹۵۲ هلسینکی: ۲۲ سهمیه
* المپیک ۱۹۵۶ ملبورن: ۱۷ سهمیه
* المپیک ۱۹۶۰ رم: ۲۵ سهمیه
* المپیک ۱۹۶۴ توکیو: ۵۸ سهمیه
* المپیک ۱۹۶۸ مکزیک: ۱۴ سهمیه
* المپیک ۱۹۷۲ مونیخ: ۵۱ سهمیه
* المپیک ۱۹۷۶ مونترال: ۸۸ سهمیه
* المپیک ۱۹۸۸ سئول: ۲۷ سهمیه
* المپیک ۱۹۹۲ بارسلونا: ۴۰ سهمیه
* المپیک ۱۹۹۶ آتلانتا: ۱۹ سهمیه
* المپیک ۲۰۰۰ سیدنی: ۳۵ سهمیه
* المپیک ۲۰۰۴ آتن: ۳۸ سهمیه
* المپیک ۲۰۰۸ پکن: ۵۴ سهمیه
* المپیک ۲۰۱۲ لندن: ۵۴ سهمیه
* المپیک ۲۰۱۶ ریو: ۶۳ سهمیه
* المپیک ۲۰۲۰ توکیو: ۶۸ سهمیه

1402/08/28
21:46:39
0.0 / 5
289
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
مرکز اسپورت