مهر در گزارشی بررسی كرد؛

بازیهای پاراآسیایی چگونه شکل گرفت

بازیهای پاراآسیایی چگونه شکل گرفت

مرکز اسپرت: چهارمین دوره بازی های آسیایی در شرایطی بعد از برگزاری مراسم افتتاحیه بصورت رسمی شروع می شود که کاروان ایران طی سه دوره گذشته این بازی ها جزو بالاترین ها بوده است.به گزارش مرکز اسپرت به نقل از مهر، کشورهای برگزارکننده بازی های آسیایی از سال ۲۰۱۰ ملزم شدند در شهر میزبان این بازی ها، برگزارکننده بازی های پاراآسیایی هم باشند. بر این اساس دو هفته بعد از اتمام بازی های آسیایی گوانگژو، اولین دوره بازی های پاراآسیایی در همین شهر انجام شد و پس از آن برگزاری این بازی ها بصورت متوالی پس از بازی های آسیایی مورد پیگیری قرار|گرفت.
ایران از کشورهای شرکت کننده در سه دوره ابتدایی بازی های پاراآسیایی بوده که به میزبانی گوانگژو، اینچون و جاکارتا اجرا شد. حالا کشورمان در آستانه حضور در چهارمین دوره این بازی ها است که در هانگژو انجام خواهد شد.
از پنجشنبه گذشته رقابت ورزشکاران شرکت کننده در بعضی رشته های این دوره بازی های پاراآسیایی مانند بسکتبال با ویلچر، بدمینتون و بوچیا شروع شد اما مراسم افتتاحیه این بازی ها امروز یکشنبه انجام خواهد شد. با برگزاری این مراسم، چهارمین دوره بازی های پاراآسیایی از روز دوشنبه بصورت رسمی در هانگژو شروع می شود و طی آن ورزشکاران کاروان ایران هم در ۱۶ رشته مردان و ۱۱ رشته بانوان به مصاف حریفان شان خواهند رفت.

کاروان ایران با نام «فرزاندان ایران» در چهارمین دوره بازی های پاراآسیایی شرکت می کند
۲۱۰ فرزند ایران در هانگژو
کاروان ورزش ایران با ۲۱۰ ورزشکار شامل ۱۲۸ ورزشکار مرد و ۸۲ ورزشکار زن و با نام «فرزندان ایران» در بازی های پاراآسیایی ۲۰۲۲ شرکت کرده است. «ایمان، ایران، افتخار» شعار فرزندان ایران در این دوره بازی های پاراآسیایی است.
در میان ورزشکاران اعزامی به بازی های پاراآسیایی، فاطمه بیات با ۱۳ سال جوان ترین عضو کاروان است. بیات در ترکیب تیم شطرنج توان یابان حضور دارد. اسدالله عظیمی هم مسن ترین ورزشکار در این کاروان است که با تیم پارادوومیدانی عازم هانگژو شده است. عظیمی ۶۴ ساله است.
از خاصیت های کاروان ۲۱۰ نفره ورزش ایران هم در اختیار داشتن ساره جوانمردی به عنوان قهرمان - مادر است، ورزشکاری که با کودک سه ماهه خود عازم بازی ها شده است و مقرر است در مراسم افتتاحیه هم به عنوان پرچمدار پیشاپیش دیگر ورزشکاران حرکت نماید.
ایران در نخستین دوره بازی های پاراآسیایی؛ کسب ۸۰ مدال و جایگاه چهارم
ورزشکارانی از ۴۱ کشور برگزارکننده اولین دوره بازی های پاراآسیایی در سال ۲۰۱۰ بودند. کاروان «فرهنگی ورزشی محرم» ایران با در اختیار داشتن ۱۲۳ ورزشکار مرد و ۲۴ ورزشکار زن در ۱۵ رشته آن دوره بازی ها شرکت کرد.
حاصل حضور ۱۵۸ ورزشکار ایرانی در اولین دوره بازی های پاراآسیایی کسب ۸۰ مدال (۲۷ طلا، ۲۴ نقره و ۲۹ برنز) بود. کاروان ایران با این تعداد مدال در جایگاه چهارم ایستاد.
ایران در دومین دوره بازی های پاراآسیایی؛ کسب ۱۲۰ مدال و جایگاه چهارم
دومین دوره بازی های پاراآسیایی سال ۲۰۱۴ به میزبانی اینچئون کره جنوبی اجرا شد. از مجموع ۲۴۹۷ ورزشکاری که برگزارکننده آن دوره بازی ها بودند، ۲۰۰ نفر ایرانی و تشکیل دهنده کاروان «غدیر» بودند.
۱۲۰ مدال (۳۷ طلا، ۵۲ نقره، ۳۱ برنز) نتیجه حضور ۱۴۴ ورزشکار مرد و ۵۶ ورزشکار زن ایرانی در ۱۶ رشته بازی های پاراآسیایی ۲۰۱۴ شد. با این تعداد مدال، کاروان ورزش ایران در بین ۴۱ کشور شرکت کننده در دومین دوره بازی های پاراآسیایی در رده چهارم ایستاد.

حضور ایران در سومین دوره بازی های پاراآسیایی با عملکرد تاریخی همراه بود
ایران در سومین دوره بازی های پاراآسیایی؛ کسب ۱۳۶ مدال و جایگاه سوم
حضور ایران در بازی های پاراآسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا با ۱۳۶ مدال (۵۱ طلا، ۴۳ نقره و ۴۲ برنز) به انتها رسید. این تعداد مدال نتیجه اعزام ۲۱۸ ورزشکار بود که در ۱۳ رشته بازی ها با حریفان شان از ۴۲ کشور دیگر رقابت کردند.
۱۳۵ ورزشکار مرد و ۷۳ ورزشکار زن ترکیب کاروان «خودباوری و امید» در جاکارتا را تشکیل دادند و با عملکرد خود جایگاه سوم را برای این کاروان به دست آوردند.
حضوری فراتر از پیش بینی ها در جاکارتا
کاروان ورزش ایران از نخستین دوره حضور در بازی های پاراآسیایی همیشه با سه کشور چین، ژاپن و کره جنوبی رقابت داشت. در دو دوره ابتدایی بازی ها ورزش ایران در مصاف با نمایندگان این کشورها به عنوان چهارمی بسنده کرد اما حضورش در دوره سوم با عملکرد و جایگاه تاریخی همراه بود.
ایران در بازی های پاراآسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا فراتر از پیش بینی ها عمل کرد و نه فقط یک پله صعود داشت که حتی برای رده دومی هم با کره جنوبی رقابت کرد اما در نهایت تنها با دو مدال طلا کمتر از کره جنوبی در رده سوم ایستاد. این بهترین جایگاه ایران در ادوار بازی های پارا آسیایی است که با ۱۳۶ مدال (۵۱ طلا، ۴۳ نقره و ۴۲ برنز) به دست آمد.
در جاکارتا ورزش ایران در هر دو بخش انفرادی و تیمی خوش درخشید. برای آن دوره بازی ها فوتبال هفت نفره و پنج نفره از لیست رشته ها حذف شدند اما والیبال نشسته مردان، بسکتبال با ویلچر و گلبال صاحب مدال طلا شدند. پنج مدال نقره کاروان هم در بخش تیمی و توسط تیم های شطرنج مردان و بانوان، والیبال نشسته بانوان، تیراندازی میکس کامپوند و جودو نابینایان به دست آمد.
در بخش انفرادی هم شاهین ایزدیار سهم زیادی در ارتقا جایگاه کاروان ورزش ایران داشت. ایزدیار در جاکارتا صاحب ۶ مدال طلا و یک مدال نقره شد و بنا بر این به او لقب «مایکل فلپس» ایرانی داده شد. رکوردشکنی مرحوم سیامند رحمان هم از اتفاقات تاریخی آن دوره بازی ها بود چونکه موفق شد دو بار رکورد مسابقات سنگین وزن که به نام خودش بود را جابه جا کند و اینطور صاحب مدال طلا شود.
دو مدال طلای ساره جوانمردی هم از دیگر اتفاقات خوب کاروانی بود که با شعار «با توکل و تلاش می توانیم» راهی جاکارتا شده بود.

کاروان فرزاندان ایران در حالی از روز دوشنبه بصورت رسمی شروع به کار می کند که پرچم ایران جمعه گذشته در دهکده بازی ها به اهتزاز درآمد
تکرار افتخارآفرینی با ایمان، ایران و افتخار
«ایمان، ایران و افتخار» شعار کاروان «فرزندان ایران» در چهارمین دوره بازی های پاراآسیایی است. این دوره بازی ها طی روزهای ۳۰ مهر تا ۶ آبان در هانگژو انجام خواهد شد.
ورزش «ایران» امیدوار است فرزانداش در هانگژو با اراده و «ایمان» همیشگی یکبار دیگر «افتخار» آفرین شوند.


منبع:

1402/07/30
13:32:32
0.0 / 5
311
تگهای خبر: بازی , بسكتبال , تیم , رقابت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
مرکز اسپورت