بهترین رژیم غذایی برای ورزشکاران

بهترین رژیم غذایی برای ورزشکاران

به گزارش مرکز اسپرت، رژیم غذایی بزرگترین تأثیر را بر تمرینات ورزشکار می گذارد.به گزارش مرکز اسپرت به نقل از ایسنا، پیروی از یک رژیم غذایی مناسب می تواند به جلوگیری از بروز صدمه ها و بیماری ها در جریان تمرینات شدید کمک نماید و در عین حال سبب ایجاد سازگاری سریع تر نسبت به محرک های تمرینی شود.

هیچ ورزشکاری کاملا شبیه ورزشکار دیگری نیست و هیچ نوع رژیم غذایی خاصی نمی تواند نیازهای ورزشکاران را در تمام مواقع برآورده کند، نیازهای فردی و اختصاصی هم در طول فصل تغییر می کند و ورزشکاران باید به خوبی این نکته را درک کرده و به کار گیرند.

کربوهیدرات ها مهم ترین منبع تأمین انرژی هستند و ورزشکاران باید غذاهای غنی از کربوهیدرات را بشناسند و آنها را بعنوان بخش اصلی رژیم غذایی خود قرار دهند.

غذاهای پروتئینی برای ساختن و ترمیم صدمه های عضلانی اهمیت دارند اما باید بدانیم که در یک رژیم غذایی روزانه و متنوع، پروتئین بیشتر از مقادیر مورد نیاز افراد عادی وجود دارد و حتی در غذاهای گیاهی هم میتوان مقادیر مناسبی از انواع پروتئین ها را یافت.

رژیم غذایی مناسب برای ورزشکاران مبتنی بر سبزیجات، میوه ها، بنشنجات، غلات، حبوبات، روغن و کربوهیدرات و مقادیر کافی از ویتامین ها و مواد معدنی است.

بر اساس این مطلب که توسط فدراسیون پزشکی تهیه شده، آمده است: حفظ مایعات بدن در اجرای ورزشی اهمیت دارد. مصرف مایعات قبل، حین و بعد از تمرین بخصوص در آب و هوای گرم اهمیت دارد و جایگزینی نمک وقتی اهمیت پیدا می کند که تعریق زیاد باشد.

فواید تغذیه مناسب در ورزشکاران

دستیابی به بهترین فواید تمرین، تسریع بازیابی و تجدید قوای ورزشکار بین دو جلسه تمرین یا مسابقه، دستیابی به یک وزن و ترکیب بدنی مناسب و حفظ آن، کاهش خطر بروز صدمه و بیماری ها و هم حفظ سطوح بالای عملکرد ورزشی همچون فواید تغذیه مناسب در ورزشکاران است.

چالش های موجود

علی رغم وجود این فواید، شماری از ورزشکاران به هدف های تغذیه ای خود نمی رسند و مشکلات رایج و چالش های موجود شامل دانش ناکافی از غذاها و مهارت های آشپزی، مشکلات اقتصادی، عدم دسترسی مناسب به غذاهای مناسب، مسافرت های مکرر، مصرف بی هدف مقادیر زیاد مکمل ها و غذاهای ورزشی است.

منبع:

1402/05/07
09:53:04
0.0 / 5
327
تگهای خبر: بازی , پزشك , تمرین , فدراسیون
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
مرکز اسپورت