6 صدمه شایع ورزشی و دلایل آن

6 صدمه شایع ورزشی و دلایل آن

به گزارش مرکز اسپرت، صدمه های شایع ورزشی شامل کشیدگی و پارگی عضلات و رباط ها، صدمه های زانو، درد ساق پا هنگام ورزش، صدمه های تاندون آشیل و شکستگی ها و در رفتگی ها است.


به گزارش مرکز اسپرت به نقل از ایسنا، امروزه صدمه دیدگی در فعالیتهای ورزشی همواره یکی از اشکالات جدا نشدنی جامعه ورزش بوده و همچون چالش های طب ورزش، درمان و پیشگیری است و در صورت عدم شناسایی بموقع و حاد شدن، می تواند باعث به خطر انداختن سلامت جسمی-روانی با افزایش هزینه های درمانی و کاهش انگیزه ورزشکار شود.
صدمه دیدگی باعث محرومیت ورزشکاران چه حرفه ای و چه آماتور از میادین ورزشی شده است. در جهت پیشگیری از بروز این فرایند برای ورزشکاران و هم با عنایت به تعاریف مختلف از شاخه های در رابطه با صدمه های ورزشی، مطالعه مروری فوق با هدف تعریف صحیح صدمه ورزشی و عوامل در رابطه با آن به انجام رسید.
انواع صدمه های شایع ورزشی
صدمه های ورزشی به دو صورت حاد یا مزمن ایجاد می شود. همینطور انوع صدمه های ورزشی شایع شامل کشیدگی و پارگی عضلات و رباط ها، صدمه های زانو، درد ساق پا هنگام ورزش، صدمه های تاندون آشیل و شکستگی ها و در رفتگی ها، می شوند.
علل اصلی بروز صدمه های ورزشی
بر طبق این مطلب که از جانب غزال مروستی نیا کارشناس پزشکی ورزشی تهیه شده و توسط فدراسیون پزشکی ورزشی در اختیار ایسنا قرار گرفته، آمده است: عدم گرم کردن مناسب و نداشتن آمادگی لازم جسمانی، محیط نامناسب و ناامن ورزشی، ابزار و وسایل غیر استاندارد، نبودن فضای روانی مناسب برای ورزشکار و برخوردهای شدید بدنی ورزشکاران با یکدیگر و در آخر، نداشتن مهارت کافی ورزشکار در اجرای صحیح فعالیت همچون دلایل بروز صدمه های ورزشی است.
در هر ورزشی احتمال صدمه به هر قسمت از دستگاه عضلانی-اسکلتی وجود دارد اما علیرغم وجود مشکلات محیطی همانند استاندارد نبودن امکانات و اماکن ورزشی که نیازمند نظارت بیشتر مسؤلان بر اماکن ورزشی است، آگاه سازی و دقت بیشتر مربیان در مورد تمرکز بر فضای تمرینات، عرضه بیشتر تمرینات تکمیلی و تعادلی و همینطور اطلاع مربیان و ورزشکاران از دلایل و انواع شایع صدمه ها، می تواند از بروز این مشکلات کم کند تا شاهد عملکرد بهتر و بیشتر بازیکنان باشیم.
منبع:

1402/04/08
11:12:13
0.0 / 5
399
تگهای خبر: بازی , بازیكن , پزشك , تمرین
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان مركز اسپرت
مرکز اسپورت