مهر در گزارشی منتشر كرد؛

پرچمداران ایران در بازی های آسیایی

پرچمداران ایران در بازی های آسیایی

مرکز اسپرت: پرچمداران کاروان ایران برای بازی های آسیایی هانگژو در حالی عرضه شدند که قبل از این ۱۲ ورزشکار طی ۱۵ دوره حضور ایران در ادوار مختلف بازی ها، این مسئولیت را بر عهده داشته اند.به گزارش مرکز اسپرت به نقل از مهر، بازی های آسیایی که پس از المپیک دومین رویداد مهم و تعیین کننده برای ورزش آسیا به حساب می آید، هر دوره با برگزاری مراسم افتتاحیه به صورت رسمی شروع می شود. بخش مهم این مراسم در ارتباط با رژه کاروان ورزش کشورهای شرکت کننده می شود.
شاید به شکلی پرچمدار، مهم ترین نقش را در این بخش ایفا کند؛ ورزشکاری که به نمایندگی از کاروان و با در دست داشتن پرچم کشورش پیشاپیش دیگر نمایندگان این کاروان حرکت می کند.
این مسئولیت برای بازی های آسیایی هانگژو همزمان به جواد فروغی ملی پوش تیراندازی و ناهید کیانی تکواندوکار تیم بانوان سپرده شده است. این برای اولین بار است که کاروان ایران با «دو پرچمدار» در مراسم افتتاحیه بازی های آسیایی شرکت می کند.
انتخاب دو پرچمدار برای کاروان ورزش هر کشور برای اولین بار در بازی های المپیک توکیو و بر مبنای دستورالعمل سفارش ای کمیته بین المللی المپیک (IOC) در خصوص انتخاب یک پرچمدار مرد و یک پرچمدار زن در جهت تساوی جنسیتی اجرا شد. بر همین مبنا شورای المپیک آسیا (OCA) هم برای بازی های آسیایی هانگژو تعیین دو پرچمدار زن و مرد برای کاروان هر کشور را در دستور کار قرار داد.
بدین ترتیب کاروان ورزش ایران هم با دو پرچمدار در مراسم افتتاحیه بازی های آسیایی ۲۰۲۲ شرکت می کند. با انتخاب فروغی و کیانی برای این مسئولیت، تعداد ورزشکارانی که تابحال پرچمدار ایران در بازی های آسیایی بوده اند به ۱۴ نفر رسید.
تاکنون ۱۸ دوره بازی های آسیایی برگزار شده است و به جز بازی های ۱۹۵۴ مانیل، ۱۹۶۲ جاکارتا و ۱۹۷۸ بانکوک، ایران در دیگر ادوار بازی های آسیایی کاروان اعزامی داشته است.
علی دایی همچون چهره های سرشناس ورزش ایران است که یک دوره در بازی های آسیایی پرچمدار بوده است. البته بعضاً ورزشکاران ایران در بیشتر از یک دوره این مسئولیت را عهده دار بوده اند مانند رضا سوخته سرایی و محمود نامجو که به ترتیب در ۳ و ۲ دوره بازی های آسیایی پرچمدار کاروان ایران بوده اند.
به لحاظ رشته ای هم کشتی آزاد با ۷ پرچمدار بیشترین سهم را در جدول پرچمداران ایران در بازی های آسیایی در اختیار دارد. از این حیث وزنه برداری با ۴ نماینده در رده دوم قرار دارد.
جدول پرچمداران کاروان ایران در ادوار مختلف بازی های آسیایی به این شرح است:
بازی های ۱۹۵۱ دهلی نو
* محمود نامجو - وزنه برداری
بازی های ۱۹۵۱ توکیو
* محمود نامجو - وزنه برداری
بازی های ۱۹۶۶ بانکوک
* منصور مهدی زاده - کشتی آزاد
بازی های ۱۹۷۰ بانکوک
* عبدالله موحد - کشتی آزاد
بازی های ۱۹۷۴ تهران
* مسلم اسکندر سیلابی - کشتی آزاد
بازی های ۱۹۸۲ دهلی نو
* رضا سوخته سرایی - کشتی آزاد
بازی های ۱۹۸۶ سئول
* رضا سوخته سرایی - کشتی آزاد
بازی های ۱۹۹۰ پکن
* رضا سوخته سرایی- کشتی آزاد
بازی های ۱۹۹۴ هیروشیما
* امیررضا خادم - کشتی آزاد
بازی های ۱۹۹۸ بانکوک
* آرش میراسماعیلی - جودو
بازی های ۲۰۰۲ پوسان
* علی دایی - فوتبال
بازی های ۲۰۰۶ دوحه
*حسین رضازاده - وزنه برداری
بازی های ۲۰۱۰ گوانگژو
*صمد نیکخواه بهرامی- بسکتبال
بازی های ۲۰۱۴ اینچئون
* بهداد سلیمی - وزنه برداری
بازی های ۲۰۱۸ جاکارتا
*الهه احمدی - تیراندازی
بازی های ۲۰۲۲ هانگژو
* جواد فروغی - تیراندازی
* ناهید کیانی - تکواندو
نوزدهمین دوره بازی های آسیایی طی روزهای اول تا هفدهم مهرماه در هانگژو چین برگزار می گردد. حضور در این بازی ها «شانزدهمین حضور ایران» بشمار می رود. همینطور با معرفی جواد فروغی و ناهید کیانی تعداد ورزشکارانی که مسئولیت پرچمداری کاروان ایران را در ادوار مختلف بر عهده داشته اند، به» چهارده نفر» رسید.


منبع:

1402/03/31
09:54:27
0.0 / 5
448
تگهای خبر: المپیك , بازی , بسكتبال , تساوی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان مركز اسپرت
مرکز اسپورت