دختر دونده ایران:

می خواهم مثل یوسین بولت باشم

می خواهم مثل یوسین بولت باشم

به گزارش مرکز اسپرت، رکورد دار دوهای سرعت دختران جوان کشورمان قبل از نخستین حضورش در مسابقات قهرمانی آسیا اظهار داشت: می خواهم بهترینِ خودم باشم و آینده را روشن می بینم.به گزارش مرکز اسپرت به نقل از مهر، تیم ملی دوومیدانی جوانان ایران با ترکیب ۱۳ ورزشکار پنجشنبه شب ۱۱ خردادماه راهی کره جنوبی شد تا بعد از ۵ سال دوری از مسابقات در رقابت های قهرمانی آسیا شرکت نماید. در بین ورزشکاران اعزامی ملینا اسماعیلی دختر ۱۸ ساله دوومیدانی کار ایران روز جمعه ۱۲ خردادماه روز تولدش را در اولین حضورش در رقابت های قهرمانی آسیای رده سنی جوانان جشن خواهد گرفت.
اسماعیلی دونده سرعتی ایران با شکستن رکورد فرزانه فصیحی و مریم طوسی در رده سنی جوانان و با الگو قراردادن «یوسین بولت» دونده مشهور جامائیکایی در زندگی ورزشی اش می خواهد روزی سریع ترین دونده زن ایران باشد و لقب دختر باد را از آن خود کند.
اسماعیلی متولد ۱۲ خرداد ۱۳۸۴ و عضو تیم ملی دوومیدان ایران در رشته های ۱۰۰ و ۲۰۰ متر و دوی امدادی است. وی در مسابقات قهرمانی نوجوانان آسیا در کویت در ماده ۲۰۰ متر به جمع هشت فینالیست برتر هم راه پیدا کرد. ملینا در جریان مسابقات دوومیدانی قهرمانی جوانان کشور در سال ۱۴۰۲ بعنوان نماینده استان البرز در دوی ۱۰۰ متر با زمان ۱۱.۹۷ ثانیه رکورد ملی این ماده را که متعلق به فرزانه فصیحی در این رده سنی بود را جابجا کرد.
گفتگوی خبرگزاری مهر را با رکورددار دوهای سرعت جوانان ایران بخوانید:
* خبرگزاری مهر-شما اینروزها با شکستن رکوردهای دوندگان سرعت ایران دارید جا پای بزرگترهای این رشته می گذارید، از خودتان بگویید و این که چطور وارد ورزش حرفه ای شدید؟
- ملینا اسماعیلی: من از ۶ سالگی ورزش را با رشته تکواندو شروع کردم و هشت سال در این رشته فعالیت حرفه ای داشتم به صورتی که بیشتر از ۳۰ مدال در این رشته کسب کردم اما به مرور از آن رشته خسته شدم. وزن کم کردن مداوم و جو رقابت ها از یک طرف و صدمه ای که در آخرین مسابقه دیدم سبب شد تا این رشته را کنار بگذارم و در نهایت وارد رشته دوومیدانی شدم.
* در این میان چطور رشته دوومیدانی و آن هم دویدن در مواد سرعت را انتخاب کردید؟
- در مسابقات مدارس در رشته دوومیدانی شرکت کردم چون من همیشه دویدن را دوست داشتم حتی زمانیکه در تکواندو فعالیت می کردم. در این مسابقات اول شدم و کم کم وارد رشته دوومیدانی شدم. من از سرعت لذت می برم و سرعتی که موقع دویدن دارم برایم لذتبخش است. همیشه دیدن مسابقات دوی سرعت برایم جذابیت خاصی داشته و در همه کارهایم هم سریع هستم.
* الگویی هم در دوومیدانی جهان برای خود دارید؟
- من از اول دنباله روی یوسین بولت بودم. حس می کنم شباهت های زیادی به این دونده دارم. الگوی من در زندگی قهرمانی این دونده است. استایل وی که بلندقدترین دونده سرعتی جهان است شبیه من است چون که من هم بلندقدترین دونده دختر سرعتی ایران هستم و یک متر ۸۰ سانتی متر قد دارم. مدل زندگی شخصی، ورزشی و مدل تمرینات این دونده را دنبال می کنم و به خودم می گویم باید ورزشکار حرفه ای این طور باشد.
* در ایران هم الگویی دارید؟
- در ایران هم فرزانه فصیحی و مریم طوسی الگوی دوومیدانی من هستند.
* برای تداوم موفقیت هایت چه مسیری را دنبال کرده اید؟
- من برای رسیدن به این نقطه خیلی زحمت کشیده ام وقتی در مسابقات آسیایی کویت شرکت کردم از ناحیه پا صدمه دیدم و عملکرد خوبی بر جای نگذاشتم. اما این رقابت ها تجربه خوبی برای من بود پس از آن تمریناتم را جدی تر دنبال کردم و توانستم در مسابقات سال جاری پیاپی دو رکورد ملی را در دوهای سرعت ۱۰۰ و ۲۰۰ متر جوانان جابجا کنم.
* دویدن در دوهای سرعت سخت تر از دیگر مواد دوومیدانی است؟
- رشته سرعت جزو سخت ترین رشته های دوومیدانی است چون که ما در صدم های ثانیه با هم رقابت می نماییم و این کار را برای هر دونده ای سخت می کند.

* اسماعیلی در ۱۷ سالگی رکورد جوانان را جابجا کرده است، برای این موفقیت چه برنامه تمرینی دارید؟
- تمرینات من هر روز هفته است و تنها یک روز استراحت می کنم. من هر روز از استان البرز به تهران می آیم تا تمرین کنم. دشوار می باشد اما چون هدف دارم و برنامه دارم این کار را انجام می دهم و خانواده ام هم در این راه به من خیلی کمک می کنند
* برنامه آینده شما برای حضور در مسابقات برون مرزی چیست؟
- همراه تیم در مسابقات قهرمانی آسیای کره جنوبی حاضر می شوم. می خواهم بهترین خودم باشم و بتوانم رکورد خودم را بهبود بخشم و مقام خوبی بیاورم.
* تیم دوومیدانی جوانان پس از ۵ سال در این رده سنی در رقابت ها شرکت می کند. فکر می کنید بتوانید در مسابقات قهرمانی آسیا کره موفق باشید، چقدر از رقبا و سطح دیگر دوندگان آسیا در این سال ها آگاه هستید؟
- وقتی رکوردهای ثبت شده را می بینیم متوجه می شویم که رکوردهای جوانان در آسیا در این سال ها بسیار پیشرفت کرده است. هم اکنون رکورد بعضی از دوندگان جوان آسیا در قسمت زنان با رکوردهای بزرگسالان ما مانند خانم فصیحی برابری می کنند. کار، کار سختی است اما امیدوارم بتوانم نتیجه خوبی در مسابقات کره جنوبی بگیرم. من امیدوارم این روند موفقیت هایم ادامه پیدا کند و قهرمانی هایم در آسیا و پس از آن بازی های آسیایی و… تداوم یابد و در صدر این رشته قرار بگیرم.
* چقدر آینده را برای خودت در این رشته روشن می بینید؟
- من آینده را برای خودم روشن می بینم. من تازه در راه این رشته قرار گرفته ام و برای خودم مسیری پر از موفقیت را ترسیم کرده ام. امیدوارم روزی بتوانم به المپیک هم برسم و در این رویداد شرکت کنم.
* اساسا دانش آموز هستید و درحال تحصیل، با این حجم از تمرین چطور برای تحصیل وقت می گذارید؟
- هم اکنون بین درس و دوومیدانی، دوومیدانی و ورزش را برگزیده ام. مقرر است امتحانات نهایی را در شهریورماه بدهم.
* از تصمیمی که گرفته اید رضایت دارید؟
- من مطمئن هستم بین درس و ورزش، در ورزش می توانم موفق تر باشم. انگیزه هایم در این بخش بیشتر است. از این تصمیم هم راضی هستم. می دانم که کسب موفقیت در دوومیدانی دشوار می باشد و نوع تمرینات خیلی متفاوت و سخت تر از رشته های دیگر اما با این وجود این مسیر را برگزیده ام و تلاشم را انجام می دهم. کلاً موفقیت در رشته های پایه و از آن سو دوومیدانی ورزش مادر خیلی سخت است مخصوصاً در ایران که فیزیک بدنی ما در دوهای سرعت بسیار متفاوت از ورزشکارانی مانند جامائیکا و آفریقایی یا چینی هاست و باید تلاش بیشتری نماییم تا به موفقیت برسیم.
به گزارش مرکز اسپرت به نقل از مهر، رقابت های دوومیدانی جوانان قهرمانی آسیا طی روزهای ۱۳ الی ۱۷ خرداد ماه سالجاری به میزبانی شهر ییچئون کشور کره جنوبی برگزار می شود.


منبع:

1402/03/13
15:43:16
0.0 / 5
270
تگهای خبر: المپیك , بازی , تمرین , تیم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
مرکز اسپورت