شعار برای فوتبال زنان کافی نیست!

شعار برای فوتبال زنان کافی نیست!

مرکز اسپرت: با صعود تیم ملی فوتبال زنان به مرحله دوم انتخابی المپیک پاریس انتظار بر این است که فدراسیون فوتبال برنامه ای مناسب برای آماده سازی تیم فراهم آورد اما با گذشت حدود یک ماه از دور اول مسابقات هنوز خبری از اردوها و اعلام برنامه ها نیست.به گزارش مرکز اسپرت به نقل از ایسنا، مرحله اول مسابقات فوتبال زنان انتخابی المپیک ۲۰۲۴ پاریس اواسط فروردین سالجاری برگزار شد و تیم ملی ایران در گروه B این رقابت ها با یک برد و یک تساوی مقابل میانمار که میزبان بود، به دور دوم صعود کرد و حالا باید برای دور دوم که مسابقات آن در اکتبر ۲۰۲۳ (۸ مهر تا ۸ آبان ۱۴۰۲) برگزار می شود، آماده شود اما با گذشت حدود یک ماه از این مسابقات هنوز خبری از برنامه های تیم ملی نیست. این در شرایطی است که مرحله دوم با عنایت به حضور ۱۲ تیم برتر آسیا خیلی سخت و نیازمند برنامه ریزی دقیقی است.

تیم ملی پیش از دور اول شرایط خوبی را سپری نکرد؛ اردوها دیر برگزار شد، حواشی زیادی گریبان تیم را گرفت، بازی تدارکاتی انجام نشد و فقط به جهت اینکه مشکلی در رنکینگ فیفا برای ایران پیش نیاید، عازم میانمار شد و شاید فدراسیون هم خیلی خوشبین نبود که در چنین شرایطی تیم به مرحله دوم راه پیدا کند.

بیشتر بخوانید:
صعود تیم ملی زنان ایران به دور دوم انتخابی المپیک+ فیلم گل هااردوهای نمایشی

اردوهای ملی به قدری دیر برگزار شد که شاید بیشتر برای از سر باز کردن بود. مریم آزمون سرمربی تیم ۳۱ بازیکن را از ۲۴ تا ۲۸ اسفند یعنی ۱۹ روز پیش از مسابقات، به اردو فراخواند و دومین اردو هم که متصل به اعزام بود، در تعطیلات نوروز برگزارشد.

قطعا اردوهای چند روزه هیچ ارزش فنی در آمادگی تیم ندارد و نمی توان در این فرصت کوتاه برنامه های تکنیکی و تاکتیکی را اجرا کرد. حتی این زمان برای هماهنگی تیم هم کافی نیست و شاید تنها فایده آن تشکیل رسمی تیم ملی باشد. ازاین رو در دور دوم فدراسیون باید با برنامه دقیقی پیش برود.

با توجه به این که لیگ پیش از سال جدید به پایان رسید، تیم ملی فرصت دارد تا شروع لیگ جدید چندین مرحله اردوی با کیفیت برگزار کند تا با آمادگی پا به رقابت های دور دوم بگذارد، چون که این مرحله با حضور ۱۲ تیم برتر آسیا برگزار می گردد و نمی توان با تاکید بر شانس و اقبال راهی مسابقات شد.

بیشتر بخوانید:
بازیکنان معترض با تاخیر به اردوی تیم ملی فوتبال زنان رفتند

جولان حواشی در تیم ملی

اردوی تیم ملی پیش از مرحله اول حاشیه های زیادی داشت بگونه ای که ۱۴ بازیکن در نامه ای به کادر فنی تیم ملی از مشکلات مالی، نبود امکانات، عدم تدابیر لازم جهت رفت و آمد بازیکنان انتقاد و اعلام نمودند در اردو شرکت نمی کنند. البته کادر فنی در نهایت بازیکنان را راضی کرد که به تیم بیایند و اردو برگزار گردد اما فاطمه عادلی ملی پوشی که به نمایندگی از سایر بازیکنان نامه را نوشته بود، از تیم خط خورد!

برای تیمی که مقرر است بین برترین های آسیا و در تورنمنتی به اهمیت انتخابی المپیک شرکت کند، حواشی سم است. فدراسیون، کادر فنی و همینطور بازیکنان باید یک دل و همراه باشند البته این اتفاق در شرایط فعلی که فدراسیون فوتبال اهمیت چندانی به بخش زنان نمی دهد، خیلی سخت است.

بازیکنان مطالبات به حقی دارند که سال هاست حل نشده و گاهی بدتر می شود. سابقه مدیریت تاج در قسمت زنان چنگی به دل نمی زند و اگر قرار باشد در بر همان پاشنه بچرخد، فوتبال زنان توفیقی کسب نخواهد کرد.شعار کافی نیست

مهدی تاج، رئیس فداسیون فوتبال قبل ازاعزام تیم ملی به میانمار در جمع ملی پوشان حاضر شد و با آنها به گفتگو پرداخت. وی در مورد این دیدار اظهار داشت: "بازیکنان اعتراضات به حقی داشتند. به همکارانم گفتم هیچکس حق ندارد ایرادی به اعتراض زنان در مورد لباس یا سایر موارد بگیرد. اینها بچه های ما هستند و باید بهترین شرایط را فراهم نماییم. این کار را هم انجام می دهیم. "

اینکه فقط در کلام مطالبات و اعتراضات بازیکنان را به حق دانست، کار راحتی است اما باید دید که عملکرد فدراسیون تاج در ادامه چگونه است و حالا که تیم ملی به دور دوم رسیده، مقرر است چه نگاهی در پیش گرفته شود. تاج در شروع کار خود وعده داد از بخش زنان حمایت کند اما آنچه اهمیت دارد گام برداشتن در جهت تحقق این هدف است و چه زمانی بهتر از انتخابی المپیک!

منبع:

1402/02/07
12:57:29
0.0 / 5
520
تگهای خبر: المپیك , بازی , بازیكن , تساوی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
لینک دوستان مركز اسپرت
مرکز اسپورت