روزهای تلخ استقلال

روزهای تلخ استقلال

به گزارش مرکز اسپرت، می گویند سرنا را از سر گشادش می نوازد؛ آدم ناشی هرچقدر هم حسن نیت داشته باشد، کار را خراب می کند. سال ها از نزول اجلال فوتبال به ایران زمین می گذرد و این زمین، جولانگاه ستاره های کوچک و بزرگ، مردان اخلاق مدار و مدیران کاربلد بوده است. جام ها فتح شده، پیروزی ها کسب شده، اشک های شوق ریخته شده و خنده ها سر داده شده است تا به امروز رسیده ایم؛ اما...به گزارش مرکز اسپرت به نقل از ایسنا، فوتبال ایران همیشه خانه شادمانی نبوده و اشک ها همیشه از سر شوق ریخته نشده اند؛ شکست های تلخ، حذف های ناباورانه، محرومیت های کمرشکن، مصدومیت های بدون بهبودی، ساختارهای کشیده شده به نابودی، خشم هواداران از بازیکنان، اعتراض بازیکنان به مدیران، فرار مدیران از طلبکاران، شکایت طلبکاران به فیفا، احکام انضباطی فیفا ضد تیم ها، کسر امتیاز، محرومیت تیم ها از حضور در مسابقات آسیایی و... هم در این سال ها کم نبوده و این رشته سر دراز دارد.

جدیدترین نمونه کژکارکردی مدیران در فوتبال ایران، ماجرای استقلال و حذفش از لیگ قهرمانان آسیاست. حذف "دوباره" استقلال از آسیا - پس از آن که فصل قبل همراه پرسپولیس نتوانست مجوز حرفه ای بگیرد - امکان دارد چندین دلیل داشته باشد اما بی تردید، مهم ترین دلیلش کارنابلدی مدیران این باشگاه است.

مدیرعامل استقلال و اعضای هیات مدیره هرچقدر هم که تجربه حضور در فوتبال را داشته باشند و هرچقدر هم که ادعای دلسوزی برای استقلال را داشته باشند، امروز اتفاقی را رقم زده اند که ناشی گری شان بیشتر از سابقه شان به چشم می آید.

دوشنبه شب، مدیرعامل و یک عضو هیات مدیره استقلال در یک برنامه تلویزیونی حاضر شدند تا برابر رئیس سازمان خصوصی سازی و هزاران بیننده برنامه در رابطه با ماجرای عجیب و تلخ حذف استقلال از آسیا و مشکلات وحشتناک مالی باشگاه توضیح دهند اما آنچه شنیده نشد حرف حساب بود.

پرویز مظلومی بعنوان عضو هیات مدیره باشگاه استقلال خود و سایر اعضا را مبرا از اتهامات دانشت و گفت "ما به مدیرعامل تفویض اختیار کرده بودیم!" اما اگر قرار بود هیات مدیره تمام اختیارات را به مدیرعامل بدهد و خود نه مسئولیتی داشته باشد و نه نظارتی، پس اساسا چرا باید کسانی را بعنوان عضو هیات رئیسه منصوب می کردند؟ مظلومی می گوید "اعضا فقط صورت جلسه ها را امضا می کرده اند!" و در پاسخ به انتقاد رئیس سازمان خصوصی در رابطه با ایراد داشتن سیستم مدیریتی باشگاه و عملکرد هیات مدیره گفته "روال کار از قدیم همینطور بوده است!"

ایراد از مظلومی و فتح الله زاده نیست چون یکی مدیر سنتی است و سال ها با تفکر قدیمی اش مدیریت کرده است و حالا که استقلال وارد فرابورس شده، نمی تواند خویش را با شرایط وفق دهد و دیگری اساسا سواد و تجربه مدیریت ندارد و صرفاً بعنوان سهمیه پیشکسوتان باشگاه عضو هیات مدیره شده است.

فتح الله زاده جایی گفته قربانزاده (رئیس سازمان خصوصی سازی) چیزی از فوتبال نمی داند و مثلاً نمی فهمد "وقتی به بازیکن پول ندهی، بازی نمی کند." مشکل دقیقاً همین جاست. امثال قربانزاده مدیران اقتصادی هستند و از فوتبال سردرنمی آورند و امثال فتح الله زاده و مظلومی مدیران فوتبال هستند و از اقتصاد سردرنمی آورند. البته این نگاه خوشبینانه به قضیه است؛ بدبینانه اش آنقدر ترسناک است که نمی خواهیم به آن بپردازیم.

اکنون در لیگ های معتبر فوتبال در دنیا مانند لالیگا و لیگ برتر انگلیس، کدام باشگاه حرفه ای را سراغ دارید که مدیریتش را به یک پیشکسوت - بدون داشتن تخصص مدیریت – داده باشد؟ مدیر رئال مادرید فوتبالیست بوده یا رئیس باشگاه بارسلونا؟ این چه توجیهی است که فتح الله زاده و مظلومی - بعنوان دو نمونه از مدیران سنتی و بدون علم - عنوان می کنند؟

باشگاهی مانند استقلال باید مدیران قوی داشته باشد که فارغ از اینکه فوتبالی باشند یا نه، مدیریت و اقتصاد بلد باشند. اعضای هیات رئیسه باشگاهی مثل استقلال باید کسانی باشند که یا بتوانند جذب سرمایه کنند، یا سرمایه دار باشند یا بتوانند با دانش مدیریتی خود به مدیرعامل، کمک و روی کار او نظارت کنند.

حالا که استقلال و پرسپولیس وارد بورس شده اند، باید صورت های مالی شفاف داشه باشند و این مسئله را باید به فال نیک گرفت. دیگر بساط قراردادهای پشت پرده و دادن خانه و ماشین به بازیکنان به جای پول باید تمام شود، دیگر هیچ مدیری نباید ادعا کند که برای مخارج باشگاه چک شخصی اش را داده است، دیگر هیچ عضو هیات مدیره اش حق ندارد بگوید از مسائل بی خبرم و همه کار را به مدیرعامل سپرده ام.

اگر در ساختار باشگاه استقلال و مانند آن، هرکسی بسته به تخصص خود در جایگاه در ارتباط با خود بنشیند، کارها درست می شوند. مدیر، مدیریت کند، پیشکسوت در کمیته فنی مشغول باشد و بازیکن و مربی به کار در ارتباط با خود بپردازند.

تنبیه شدن استقلال و هوادارنش تلخ است اما ای کاش این تلخی، واکسنی باشد برای جلوگیری از تومورهای بدخیم آینده؛ شاید اگر سالهای قبل با مدیران کارنابلدی که برای باشگاه های استقلال و پرسپولیس یا فدراسیون فوتبال دردسر درست کردند، برخورد مناسب صورت می گرفت و نظارت درست روی کار مدیران وجود داشت، استقلال امروز اسیر این مشکلات نبود.
1402/01/15
15:31:23
0.0 / 5
578
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
مرکز اسپورت