در گزارش مركز اسپرت مطرح شد؛

افت و خیز شمشیربازان ایران را دیگر کشورها هم دارند

افت و خیز شمشیربازان ایران را دیگر کشورها هم دارند

به گزارش مرکز اسپرت، سرمربی تیم ملی شمشیربازی اسلحه سابر ضمن اشاره به  حضور تیمش در سه جام جهانی در مورد عملکرد پرافت و خیز شاگردانش در این میادین توضیحاتی داد. او تاکید دارد نتایج وعملکرد آنها فاجعه نبوده است.امین قربانی در گفتگو با خبرنگار مهر، با یادآوری این که تیم ملی شمشیربازی اسلحه سابر حضور در جام جهانی الجزایر را با کسب مدال نقره به پایان رساند، اظهار داشت: در مورد این جام و عملکرد ملی پوشان در آن هیچ صحبتی نیست چونکه مدال به دست آمده گویای کیفیت بالای عملکرد ملی پوشان و نتایج قابل توجهی است که مقابل آلمان و مجارستان به دست آمد.
وی افزود: بر عکس اما در جام جهانی لهستان عملکرد تیم اعزامی اصلاً خوب نبود. در این رقابت ها از نظر فنی و روانی بد بودیم. هیچ توجیهی هم برای آن وجود ندارد چون اصلاً عملکرد ملی پوشان جایی برای آن باقی نگذاشت.
سرمربی تیم ملی شمشیربازی اسلحه سابر به حضور در جام جهانی ایتالیا اشاره داشت و دیدار با ژاپن که همچون کاپ آسیا و جام جهانی لهستان با شکست همراه بود. وی اظهار داشت: ایران در ایتالیا هم نتیجه رقابت با ژاپن را واگذار کرد اما خیلی متفاوت از دو دیدار گذشته؛ در این دیدار از نظر فنی خیلی بالا بودیم. عملکرد رهبری و فتوحی به جز دیدار آخر خوب بود. تیم ملی ایران حتی ۵ امتیاز هم از حریف پیش افتاد اما علی پاکدامن در بازی آخر نتوانست خوب کار کند که این هم برای هر بازیکنی پیش می آید.
قربانی تصریح کرد: این گونه و با وجود عملکرد فنی خوب، نتیجه دیدار با ژاپن را در ایتالیا واگذار کردیم در حالیکه در کاپ آسیا و لهستان، شمشیربازان اصلاً نمایش خوبی مقابل این تیم نداشتند. همین مساله حکایت از ارتقای فنی تیم را دارد با وجود تغییری که در ترکیب بوجود آمده است.

وی در این حوزه اضافه کرد: نسبت به ۱۰ سال قبل ترکیب تیم ملی شمشیربازی اسلحه سابر تغییر کرده است چون محمد فتوحی و محمد رهبری با یکدیگر جابجا شده اند. این جابجایی خود ریسک بزرگی داشت که خطر آنرا پذیرفتم و انجام دادم و خوشبختانه جواب هم گرفته ایم.
«تیم ملی شمشیربازی اسلحه سابر در جام جهانی الجزایر دوم شد اما به فاصله کوتاهی در جام جهانی لهستان و ایتالیا حتی نتوانست به جمع چهار تیم برتر صعود کند. این فاصله، نگران کننده و حکایت از متزلزل بودن عملکرد ملی پوشان را دارد.» سرمربی تیم ملی شمشیربازی در واکنش به این مورد اظهار داشت: افت و خیز تیم را قبول دارم اما قرار نیست ما در تمام میادین مدال بگیریم. چند رویداد در تقویم فدراسیون جهانی است که باید در آنها شرکت نماییم در غیر این صورت گرفتار افت رنکینگ می شویم. حالا هم باید زمانی بگذاریم تا این افت و خیز تیم جمع شود و باردیگر به دوران ثبات خود بازگردد.
وی در این رابطه اشاره ای هم به مشکل پیش آمده برای ملی پوشان در جام جهانی ایتالیا داشت و اظهار داشت: ما در شرایطی به ایتالیا رسیدیم که وسایل ملی پوشان نرسید. این گونه شد که آنها ساک و تجهیزات شان را برای مسابقات نداشتند حتی جوراب. البته ورزشکاران دیگر تیم ها کمک هایی کردند تا ملی پوشان مان بتوانند دیدارهایشان را برگزار کنند اما دیدارها همزمان بود و نمی توانستیم انتظار کمک کامل از آنها داشته باشیم. این مساله هم در عملکرد تیم بی تأثیر نبود.
سرمربی تیم ملی شمشیربازی همینطور در مورد وضعیت علی پاکدامن که در تمام مسابقات بدون بازی مقدماتی وارد جدول اصلی شد اما اولین دیدار خویش را در این جدول واگذار کرد و حذف زودهنگام داشت، تصریح کرد: پاکدامن قبل از المپیک در جام جهانی مجارستان در جدول مقدماتی بازی کرد چون از لیست ۱۶ نفر برتر جهان خارج شده بود اما هم اکنون از جدول اصلی دیدارهایش را آغاز می کند چون جزو ۱۶ نفر برتر رنکینگ جهانی است. منظور اینست که نسبت به گذشته شرایط بهتری دارد هرچند که نتیجه نگرفته است. البته اگر هم علی از این جمع جدا شود و مجبور باشد باردیگر از جدول مقدماتی وارد مسابقات شود، فاجعه نیست چون جبران می شود.
قربانی خاطرنشان کرد: افت و خیر فقط در ارتباط با شمشیربازی ایران و ملی پوشان ما نمی گردد. آلمان، آمریکا و … معمولا در رویدادهای مختلف نوسان دارند. کره جنوبی در جام جهانی الجزایر و لهستان اول شد اما در جام جهانی ایتالیا مقابل تیم جوان میزبان باخت و سوم شد.

وی با تکیه بر این که هنوز میادین کسب سهمیه المپیک آغاز نشده و نتایج اخیر از این حیث نباید نگران کننده باشد، اظهار داشت: شمشیربازی ایران امروز هفتم جهان است. رهبری، فتوحی و باهرارسبارن با عملکردشان نشان داده اند که خویش را پیدا کرده اند. علی پاکدامن هم به روزهای اوج باز می گردد. این هم جزو وظایف من است که حتما موردتوجه است.
سرمربی تیم ملی شمشیربازی اسلحه سابر در قسمت دیگری از این گفتگو تصریح کرد: این که توقعات از تیم بالا است را قبول دارم. می پذیریم که باید مقابل تیم هایی مانند مجارستان و ژاپن پیروز باشیم اما باید به شرایط و عملکرد دیگر تیم ها هم توجه داشت. شرایط امروز تیم ملی ایران فاجعه نیست.
قربانی همینطور به مبحث هزینه برای تیم ملی شمشیربازی اسلحه سابر اشاره داشت و اظهار داشت: تمام هزینه ای که برای اعزام های تیم ملی شود در ارتباط با تهیه بلیت و هتل است. برای تیمی که هفتم جهان است اگر این هزینه هم نشود، باید چه کرد؟ باید این هزینه ها صورت گیرد تا جایگاه حفظ شود و هم با گذر از دوران افت و خیز، برای زمانی مانند انتخابی المپیک به تجربه و ثبات لازم رسیده باشیم. در این مورد هم از وزارت ورزش و کمیته انتظار می رود نگاه حمایتی بیشتری نسبت به تیم داشته باشند.
وی با تکیه بر این که برای تیم ملی شمشیربازی اسلحه سابر رقابت های تیمی از اهمیت زیادی برخوردار است، اظهار داشت: به نتایج انفرادی توجه داریم اما مهم ترین مساله برای مان امتیازات تیمی است تا به واسطه آن بتوانیم کسب سهمیه تیمی برای المپیک داشته باشیم.
به گفته سرمربی تیم ملی شمشیربازی اسلحه سابر، این تیم از ۴ فرودین ماه در جام جهانی مجارستان شرکت می کند. علی پاکدامن، محمد رهبری، محمد فتوحی و فرزاد باهرارسباران ترکیب تیم ملی در این جام خواهند بود. ملی پوشان ایران قبل از آغاز مسابقات در اردوی دو روزه با شمشیربازان تیم میزبان شرکت می کنند.


منبع:

1401/12/20
12:19:04
0.0 / 5
420
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
مرکز اسپورت