تهدید غیرمستقیم قربانی به بركناری؛

رییس شمشیر را برای سرمربی از رو بست

رییس شمشیر را برای سرمربی از رو بست

مرکز اسپرت: مرکز اسپرت: تیم شمشیربازی اسلحه سابر که باعملکردش خیلی از ضعف های فدراسیون را زیر سایه خود برده، مدتی است که درگیر برخی اختلافات و دخالت ها شده طوریکه پیگیری منظم اردوهای این تیم را خدشه دار کرده است.به گزارش مرکز اسپرت به نقل از مهر، پس از تراژدی تلخ المپیک که شمشیربازی اسلحه سابر ایران را از مسیر پرتحسین و ستایش چند سال اخیر دور کرد، چندماهی طول کشید تا ملی پوشان این تیم باردیگر به خود بیایند و جایگاه همیشگی شان در دنیا را دنبال کنند با اینحال بنظر می رسد بی توجه به این «بازگشت به خود» و حتی ماه های حیاتی که تا زمانی بازی های آسیایی و رویدادهای انتخابی المپیک باقی مانده، برخی شمشیرها برای این تیم و ترکیبش از رو بسته شده است.
صحبت های متناقض در مورد ترکیب تیم اعزامی به مسابقات گرندپری تونس و حتی تصمیم گیری های شخصی دراین زمینه بیان کننده این مسئله است به ویژه که منجر به لغو اردوی برنامه ریزی شده برای حضور در این رویداد شده و حتی صحبت های ضمنی مبنی تغییر کادر فنی را هم مطرح کرده است.
گرندی پری تونس سومین رویداد از برنامه مصوبی است که با پیشنهاد امین قربانی سرمربی تیم ملی شمشیربازی اسلحه سابر و موافقت فدراسیون برای این تیم تصویب شده است. این رقابت ها از ۲۲ دی ماه شروع می شود. به همین دلیل قرار اردوی نخست ملی پوشان از ۲۸ دی ماه شروع شده و به مدت ۱۰ روز ادامه داشته باشد اما تغییر ترکیب اعزامی و اعلام آن از طرف سرپرست فدراسیون یکسری دخالت های داخلی را عیان کرد که نتیجه آن، تعویق اردو تا به امروز شد.


امین قربانی سرمربی تیم ملی شمشیربازی اسلحه سابر که این تیم را در الجزایر نایب قهرمان جهان کرد
طی دو ماه اخیر تیم ملی شمشیربازی اسلحه سابر در جام جهانی الجزایر و گرند پری فرانسه شرکت داشت. پس از موفقیت قابل توجه در الجزایر، ملی پوشان اعزامی به فرانسه نتوانستند عملکرد قابل تحسینی داشته باشند به ویژه که هیچیک از ۵ نماینده اعزامی نتوانستند از جدول ۶۴ نفره بالاتر بروند (پاکدامن، فتوحی و رهبری در این جدول حذف شدند و زاهدی و باهرارسباران اصلاً به این جدول نرسیدند).
این در حالی بود که قبل از مسابقات فرانسه مقرر شده بود که به جز علی پاکدامن هر شمشیرباز دیگری هم وارد جدول ۳۲ نفره این رقابت ها (فرانسه) شود مجوز اعزام به گرندپری تونس را به دست می آورد. این مسئله ای بود که از زبان سرپرست فدراسیون و سرمربی تیم ملی مطرح شده بود با اینحال سرمربی تیم ملی تصمیم گرفت بدون لحاظ کردن این مسئله ترکیب کامل و پنج نفره تیمش را راهی تونس کند.
این تصمیم اما از جانب پورسلمان سرپرست فدراسیون رد شد چونکه وی تصمیم به اعزام تیم سه نفره متشکل از علی پاکدامن، محمد رهبری و محمد فتوحی گرفت؛ دقیقاً همین تصمیم گیری جرقه اختلاف میان فدراسیون و کادر فنی شد که در نخستین گام هم گریبان اردو را گرفت و موجب لغو آن شد.
فدراسیون شمشیربازی قبل از این هم اعزام مشروط به مسابقات را در برنامه داشت و حتی شرکت در مسابقات فرانسه را منوط به نتیجه گیری در الجزایر کرده بود که با نقره تیمی به دست آمده بدست آمد. بدین سبب این که برای اعزام به تونس، نتایج فرانسه ملاک تصمیم گیری قرار داده شد، عجیب نیست اما عجیب این است که تصمیمات بدون توجه به همین شرط و شروط مقرر، اتخاذ شده و دقیقاً همین تصمیمات هم به چالش برخورده است.

علیرضا پورسلمان که از ۳۱ شهریورماه سرپرستی فدراسیون شمشیربازی است
قاعدتاً سرمربی تیم ملی در امتداد جوانگرایی که در ترکیب تیمش به وجود آورده و برای مساعدت با ارتقای رنکینگ بازیکنان در آستانه رقابت های انتخابی المپیک تصمیم به استفاده از هر پنج ملی پوش خود در تونس گرفته است اما معین نیست مبنای فدراسیون برای اعزام سه بازیکن چه مسئله ای بوده است و اصلاً چرا این تصمیم در هماهنگی با سرمربی تیم ملی اتحاذ و با اهمیت تر از آن اعلام نشد که اینطور به حاشیه برای تیم محبوب و موفق شمشیربازی اسلحه سابر منجر نشود.
موضوع وقتی حادتر بنظر می رسد که سرپرست فدراسیون بصورت تلویحی از تغییر کادر فنی هم صحبت کرده و این که «از شنبه آینده اردو را شروع می نماییم و منتظر هستیم سرمربی تیم تصمیمش را بگیرد!»، این در حالیست که جدایی پیمان فخری از راس کادر فنی ضربه محکمی به تیم ملی شمشیربازی اسلحه سابر بود ولی حالا که این تیم باردیگر روی پا شده، سرپرست فدراسیون بدون توجه به این مسئله چنین صحبت هایی را مطرح می کند.
طبیعی است که در هر فدراسیون باتوجه به مسائلی که عمده آن بودجه است، برنامه هایش را به ویژه برای اعزام ها که متحمل هزینه های سنگینی است، نهایی می کند اما طبیعی تر این است که اینطور تصمیمات در هماهنگی با کادر فنی اتخاذ شود. در غیر این صورت «دخالت در امور فنی» نخستین برداشتی می شود که می توان از ماجرا و رو در روی شدن افراد در آن داشت.
قدر مسلم آنکه تیم ملی شمشیربازی بالاخره وارد اردو می شود و در نهایت با ترکیب پنج نفرهِ موردنظر سرمربی یا سه نفرهِ موردنظر سرپرست عازم تونس خواهد شد اما اینطور مسائل بطور قطع موجب تخریب و متزلزل شدن جایگاه تیم می شود؛ تیمی که طی سالهای قبل تنها بخش موفق فدراسیون بود و با عملکرد تحسین برانگیزش خیلی از ضعف های فدراسیون را زیر سایه خود قرار داد. البته که این تیم پس از ناکامی در المپیک در رویدادهای مجارستان، گرجستان، کره جنوبی، مصر و اسپانیا هم حضور بی رونقی داشتند اما نایب قهرمانی باارزش به دست آمده در الجزایر نشان داد که همچنان می توان روی پتانسیل شمشیربازی اسلحه سابر حساب ویژه ای باز کرد.
این نایب قهرمانی در حالی در کارنامه تیم شمشیربازی ایران ثبت گردید که این تیم آخرین بار پنج سال پیش و در جام جهانی پادووای ایتالیا (سال ۹۷) موفق به حضور در فینال و کسب مدال نقره شده بود. از این حیث نایب قهرمانی کسب شده در الجزایر نخستین بار و تاریخی به حساب نمی آید اما برای شمشیربازی اسلحه سابر ایران که یک سالی از خودنمایی در بین بزرگان جهان دور مانده بود، گام محکمی بود در شروع مسیری که در آن قرار گرفت؛ مسیری که حالا با برخی دخالت ها و رو در رویی ها به حاشیه کشیده شده است.


منبع:

1401/10/08
14:36:19
0.0 / 5
537
تگهای خبر: المپیك , بازی , بازیكن , تیم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
مرکز اسپورت