مهر در گزارشی بررسی كرد؛

چراغ سبز وزارت ورزش به سرپرستان

چراغ سبز وزارت ورزش به سرپرستان

به گزارش مرکز اسپرت، سرپرست ها و ورود آنها به انتخابات از چالش های همیشگی در ارتباط با فدراسیون ها بوده در صورتی که وزارت ورزش تاکید دارد هیچ منع و مخالفتی در این مورد وجود ندارد.به گزارش مرکز اسپرت به نقل از مهر، از زمانیکه تعیین سرپرست برای فدراسیون ها مورد اقبال وزارت ورزش قرار گرفت و به تدریج و با هر بهانه ای به آن بعنوان یک رسم در ورزش و انتخاباتش عمل شد تا به امروز، این دسته افراد و کاندیدا شدن شان چالش های زیادی پیش روی انتخابات قرار داده تا آنجایی که حتی گاها پای استعفا و کنار گذاشته شدن هم به میان آمده است.
کناره گیری سرپرست فدراسیون اسکیت همچون این موارد است؛ فریبا مددی سه ماه پس از اینکه بعنوان سرپرست فدراسیون اسکیت انتخاب گردید برای ورود به انتخابات این فدراسیون کاندیدا شد و بنابراین وزارت ورزش قبل از موعد انتخابات، حکم سرپرستی جدید این فدراسیون را برای محمدرضا فضلی صادر کرد.
اینگونه فریبا مددی با سابقه چهارماه سرپرستی فدراسیون اسکیت در انتخابات این فدراسیون (۲ بهمن ماه ۱۴۰۰) شرکت کرد باآنکه برخی حواشی پیرامون او سبب شد قبل از رای گیری تصمیم به انصراف بگیرد و قید ریاست را بزند.
سرپرست هایی با شرایط فریبا مددی در ورزش ایران بوده و هستند، مانند علیرضا پورسلمان که دو ماه پیش سرپرست فدراسیون شمشیربازی شد و حالا تک کاندیدا برای ریاست این فدراسیون بشمار می رود. البته هنوز زمان تشکیل مجمع انتخاباتی فدراسیون شمشیربازی معلوم نیست و این که اصلا عمر سرپرستی پورسلمان و مأموریت سه ماهه اش به روز انتخابات منتهی می شود یا نه اما ورود به انتخابات بعنوان سرپرست باردیگر این مورد و پرسش های در ارتباط با آنرا زنده کرد که اصلا موضع دقیق قانون و وزارت ورزش در مورد سرپرست ها و ورود آنها به انتخابات چیست؟
البته این اخلاقی نیست کسی که مامور به مهیا کردن شرایط انتخابات و برگزاری آن است خود کاندیدای آن هم باشد چون شائبه مهندسی و رهبری مجمع تشدید می شود، شاید بنابراین بود که حداقل در وزارت قبل با افراد گزینه در این حوزه اتمام حجت می شد سپس حکم سرپرستی برای آنها صادر می شد در صورتی که اساسنامه فدراسیون های ورزشی هیچ منعی برای ورود سرپرست ها به انتخابات ندارد.
اساسنامه فدراسیون های که ملاک برگزاری انتخابات فدراسیون ها است، تیرماه سال ۱۴۰۰ توسط شورای نگهبان تصویب و مردادماه از جانب وزارت ورزش به فدراسیون ها ابلاغ گردید. شرایط نامزدهای ریاست فدراسیون در ماده ۲۲ این اساسنامه تعریف شده است اما در هیچ بخشی، محدودیتی برای افراد و کاندیدا شدن شان تعیین نشده است حتی برای سرپرست ها؛ بر همین مبنا وزارت ورزش مانع ورود سرپرست ها به وزارت ورزش ندارد و حتی استعفای آنها برای حضور در مجمع را هم لازم نمی داند چونکه اصلا اساسنامه باید و نبایدی در این حوزه تعیین نکرده است.

آرش فرهادیان مدیرکل امور مشترک فدراسیون های ورزشی در گفتگو با خبرنگار مهر در این حوزه اظهار داشت: وزارت ورزش در تمام امور تابع قانون است. قانون انتخابات فدراسیون ها را اساسنامه آنها تعیین می کند. طبق اساسنامه و حتی آیین نامه انتخاباتی، سرپرست بودن و کاندیدا شدن منافاتی با یکدیگر ندارد. ازاین رو در مورد این که سرپرست فدراسیون، کاندیدای ریاست همان فدراسیون شود هی ممنوعیتی وجود ندراد.
وی افزود: شاید درست این باشد که به منظور پیشگیری از ایجاد شائبه، کاندیداهای انتخابات، سرپرست نباشند اما طبیعی است که نمی توان انتظار داشت این مساله توسط همه رعایت شود چونکه قانونی منع و محدودیتی برای آن ندارد.
مدیرکل امور مشترک فدراسیون های ورزشی در پاسخ به این که «با در نظر گرفتن جنبه های اخلاقی موضوع، سفارش وزارت ورزش در این حوزه به سرپرست ها چیست؟»، خاطرنشان کرد: کاندیدا شدن حق تمام افرادی است که شرایط لازم برای ریاست را دارند، ازاین رو نمی توان این حق را به صرف سرپرست بودن از کسی گرفت بخصوص که اساسنامه این اجازه را به ما نمی دهد. شاید در این حوزه سفارش های شخصی داشته باشیم اما به لحاظ حقوقی و قانونی هیچ سفارش و منعی نمی توان داشت.
«استعفا و این که سرپرست هایی که کاندیدای ریاست می شوند لزوما باید قبل از برگزاری مجمع استعفا دهند یا ضرورتی به این کار نیست» مبحث دیگری بود که این مقام مسئول به آن پاسخ منفی داد.
فرهادیان در این حوزه اظهار داشت: اگر حضور سرپرست ها در انتخابات تبعاتی داشت حتما قانونگذار با لحاظ کردن آنها، قوانین لازم و تکمیلی را ارائه نمود. قانون نه اشاره ای به منعِ حضور سرپرست ها داشته و نه ضرورت استعفای آنها. ازاین رو مطابق با اساسنامه، سرپرستان فدراسیون های ورزشی در صورت دارا بودن شرایط لازم می توانند کاندیدای انتخابات شوند بدون این که احتیاج به استعفا داشته باشند.

1401/09/11
13:51:08
0.0 / 5
770
تگهای خبر: بازی , فدراسیون , ورزش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
لینک دوستان مركز اسپرت
مرکز اسپورت