انتخابات كمیته ملی المپیك؛

شروع روزهای حساس بررسی صلاحیت کاندیداها

شروع روزهای حساس بررسی صلاحیت کاندیداها

مرکز اسپرت: دبیرکل کمیته ملی المپیک که ریاست ستاد برگزاری انتخابات این کمیته را بر عهده داشت در حالی از این مسئولیت کناره گیری کرده است که معین نیست چه کسی باید جایگزین او برای پیگیری فعالیت ها شود.به گزارش مرکز اسپرت به نقل از مهر، برمبنای دستورالعمل اجرائی انتخابات کمیته ملی المپیک که ملاک برگزاری انتخابات این کمیته بشمار می رود و مصوبه کمیته بین المللی المپیک را هم دارد، ستاد ویژه ای مسئولیت نظارت «صفر تا صد» بر روند برگزاری انتخابات را بر عهده دارد.
این ستاد که با عنوان دقیق «ستاد تطبیق و بررسی روند برگزاری انتخابات» تشکیل شده، متشکل از ۹ نفر است که یکی از آنها دبیرکل کمیته ملی المپیک است اما استعفای وی از این ستاد، پیگیری کارهای ستاد و مسئولیت آنرا با ابهام مواجه کرده است.
طبق دستورالعمل اجرائی انتخابات و برمبنای تبصره ۲ بخش دوم این دستورالعمل، دبیرکل کمیته ملی المپیک مسئولیت راهبردی این ستاد را بر عهده دارد. در تبصره ۳ همین بخش تاکید گردیده است که هیچ یک از اعضای ستاد نباید نامزد انتخابات هیات اجرائی شوند.
به همین دلیل کیکاوس سعیدی دبیر کل کمیته ملی المپیک در توضیح یا توجیه کاندیدا شدن خود اینطور اعلام نموده که از ستاد فوق کناره گیری کرده است. این اقدام سعیدی در امتداد دو استعفا و حکم مخفیانه دیگری که در ارتباط با وی و در کمیته ملی المپیک انجام شده، انجام شده است چونکه سعیدی پس از ایجاد حواشی پیرامون کاندیدا شدنش، اینطور اعلام نموده که حکم ریاست آکادمی ملی المپیک را دریافت کرده و این روزها هم به عنوان سرپرست دبیرکلی در کمیته آمد و رفت دارد. در دستورالعمل اجرائی انتخابات مشخص نشده در صورت استعفای دبیر چه کسی رییس ستاد است

به هر حال اینطور اقدامات که همگی هم فقط حول یک فرد و بصورت پنهانی انجام شده، نشان میدهد کسانی که طی چهار سال قبل متولی کمیته ملی المپیک بودند به اندازه ادعایی که دارند، دلسوز کمیته و برگزاری بموقع انتخاباتش نیستند به ویژه که با همین جابجایی ها، ستاد برگزاری انتخابات را بدون مسئول کرده اند.
در دستور العمل اجرائی انتخابات کمیته ملی المپیک فقط تاکید شده که دبیرکل کمیته مسئولیت ریاست ستاد را بر عهده دارد اما مشخص نکرده که در صورت استعفای وی، چه کسی باید این مسئولیت را عهده دار شود!
از طرفی حالا که نام نویسی از نامزدهای انتخابات کمیته ملی المپیک به انتها رسیده، ستاد تطبیق و بررسی روند برگزاری انتخابات باید نقش اصلی خودرا ایفا کند چونکه «بررسی فرم های تکمیل شده ثبت نام و مدارک کاندیداها و تطبیق با شرایط احراز سمت های مختلف منطبق بر اساسنامه و دستورالعمل» و همین طور «احراز صلاحیت های عمومی از مراجع ذی صلاح و پیگیری جهت گرفتن تاییدیه» به عنوان قسمتی از وظایف ستاد عنوان شده است.
حال آنکه این ستاد مسئول و رئیسی ندارد تا فعالیت به این مهمی را راهبری کند! این مساله چالش جدیدی برای انتخابات کمیته ملی المپیک است، انتخاباتی که از ماه ها پیش و بصورت اختیاری سنگ هایی پیش پای آن قرار داده شد تا به تعویقش منجر شود. تا به امروز سه بار انتخابات کمیته ملی المپیک به تعویق افتاده است و بنظر می رسد این جابجایی ها و استعفاها هم در ادامه این مسیر باشد.
رئیس آکادمی ملی المپیک و اعضای ستاد تطبیق و بررسی روند برگزاری انتخابات، حکم خودرا از رییس کمیته ملی المپیک دریافت می کنند. قاعدتاً حکم سرپرستی برای دبیرکلی کیکاوس سعیدی را هم صالحی امیری صادر کرده است اما بنظر می رسد وی (صالحی امیری) این مسئله را نادیده گرفته این اقداماتش انتخابات ۶ شهریورماه را به سمت لغو شدن هدایت خواهدنمود.

1401/05/25
10:43:35
0.0 / 5
516
تگهای خبر: المپیك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لینک دوستان مركز اسپرت
مرکز اسپورت