گزارش تحلیلی مهر؛

رقابت دو قطبی برای انتخابات ریاست کمیته

رقابت دو قطبی برای انتخابات ریاست کمیته

به گزارش مرکز اسپرت، انتخابات کمیته ملی المپیک در حالی پیش روی ورزش است که به نظر می آید با وجود عدم ورود متولیان فعلی، این انتخابات حداقل به خاطر رقابت دوقطبی، رونق بیشتری نسبت به دوره پیش داشته باشد.به گزارش مرکز اسپرت به نقل از مهر، اگر مسؤلان سر حرف خود بایستند و بهانه های که بعضاً زمینه هایش فراهم شده را دست مایه قرار ندهند، ۶ شهریورماه باید انتخابات کمیته ملی المپیک پس از هفت ماه وقفه و سه بار تعویق بالاخره به سرانجام برسد.
برای برگزاری این انتخابات کارها تا اینجا پیش رفته که دعوت نامه حضور در مجمع برای اعضا ارسال شده و مهم تر از آن نام نویسی از کاندیداها هم انجام شده است. ثبت نامی که البته تخلفاتی هم در آن صورت گرفته اما به هر حال نتیجه آن - به شرط تایید نهایی- ملاکی است برای رای گیری میان متقاضیان جهت تعیین متصدیان کرسی های تعریف شده در هیات اجرایی کمیته ملی المپیک.
کاندیدا شدن نیمی از اعضای مجمع و ورود تنها یک زن به انتخابات
تقریباً نیمی از اعضایی که دعوت نامه حضور در مجمع پیش روی کمیته ملی المپیک را دریافت کرده اند و برای آن حق رای دارند، از این موقعیت خود برای کاندیدا شدن و ورود به انتخابات بهره برده اند طوری که در مجموع ۳۱ نفر برای این انتخابات کاندیدا شده اند و حتی ۵ نفرشان همزمان برای دو پست فرم ثبت نام را کامل کرده اند.
به دلیل تغییرات اعمال شده در اساسنامه و کنار گذاشتن دبیرکل و خزانه دار از فرایند رای گیری مجمع، فردی برای این دو پست کاندیدا نشد اما همچون دوره قبل متقاضیان عضویت در هیات اجرایی برای این دوره هم زیاد هستند. در کل ۱۹ نفر از روسای فدراسیون های المپیکی کاندیدای این بخش شده اند.
برای تعیین ۷ عضو هیات اجرایی، بر المپیکی بودن حوزه فعالیت آنها تاکید گردیده است (ماده ۱۴). اساسنامه کمیته ملی المپیک در مورد نایب رئیسان اما بر برابری جنسیت تاکید دارد و این که الزاماً یکی از دو نایب رییس باید از میان بانوان باشد (تبصره یک از ماده ۱۴ - ترکیب هیات اجرایی)
حال آنکه از میان ۹ نفری که کاندیدای نایب رئیسی کمیته ملی المپیک شده اند فقط مهین فرهادی زاد تنها کاندیدای خانم بشمار می رود. او در واقع تنها کاندیدای خانم در بین ۳۱ کاندیدای کمیته ملی المپیک است در حالیکه برای انتخابات دوره پیش علاوه بر طاهره طاهریان و رباب شهریان که کاندیدای نایب رئیسی بودند، زهرا اینچه درگاهی هم کاندیدای هیات اجرایی شده بود.
در هر صورت تنها کاندیدای خانم انتخابات کمیته ملی المپیک در صورت کسب اکثریت آرای اعضای حاضر در جلسه (نصف بعلاوه یک) می تواند نایب رییس بانوان شود و در صورتی هم که کارش به دور دوم کشیده شود باید اکثریت نسبی آرا را از آن خود کند در غیر این صورت مجمع برای تعیین نایب رییس بانوان گرفتار چالش می شود.
مهمتر از هیات اجرایی و دو نایب رییس اما رای گیری برای تعیین ریاست کمیته ملی المپیک است، پستی که ۸ متقاضی دارد و سنگین ترین بار مجمع و حتی کش و قوس های پیش از آنرا معطوف به خود می کند.

کناره گیری متولیان، حذف قیام و گرم شدن تنور رقابت برای ریاست
مهمترین و حساس ترین بخش معادلات مجمع کمیته ملی المپیک در هر دوره برای کرسی ریاست است و جایگاه افرادی است که متقاضی تصدی آن می شوند. البته که این حساسیت و رقابت بر سرِ آن می توانست برای انتخابات آینده رنگ ببازد اگر بسیاری از گمانه زنی ها تحقق پیدا می کرد و مثلا حمید سجادی هم کاندیدای کمیته ملی المپیک و ریاست آن می شد.
البته حمید سجادی تا آخرین روز نام نویسی از نامزدهای انتخابات کمیته ملی المپیک در تهران باقی ماند در حالیکه قرار بود او سفری سه روزه به محل برگزاری بازی های کشورهای اسلامی داشته باشد و حتی در مراسم افتتاحیه هم شرکت نماید اما گویا معادلاتش برای انتخابات کمیته او را در تهران ماندگار کرد تا با تاخیر به ترکیه سفر کند.
اینکه چرا وزیر ورزش در نهایت به انتخابات کمیته ملی المپیک ورود نکرد و مسائل در ارتباط با مخالفت دولت، استیضاح و استعفا و … چقدر در این حوزه نقش داشته جایی در این گزارش ندارد اما مهم اینست که عدم ورود سجادی، یک روی سکه انتخابات کمیته ملی المپیک را کمرنگ کرد. رویی که سیدرضا صالحی امیری هم بخشی از آنرا به خود و تصمیمش اختصاص داده بود.
البته که صالحی امیری از ماه ها پیش اعلام نموده بود قصدی برای ورود به انتخابات کمیته ملی المپیک ندارد اما احتمالات در مورد تغییر دیدگاه او به قدری زیاد بود که افرادی مانند محمود خسروی وفا و فضل الله باقرزاده پس از کاندیدا شدن برای ریاست، ماندن و ادامه رقابت را مشروط به صالحی امیری و تصمیمش کردند و این که اگر او بیاید کناره گیری می کنند.
صالحی امیری آخرین موضع خود در مورد انتخابات کمیته ملی المپیک و عدم ورودش به آنرا در آخرین دقایق باقی مانده از نام نویسی کاندیداها آن هم توسط دبیرکل کمیته اعلام نمود و این گونه تمام گمانه زنی ها برای رئیس آینده کمیته را به روی دیگر سکه سوق داد؛ جایی که در آن نه وزیر جایی دارد نه رئیس فعلی کمیته.
طبیعی است که در صورت نام نویسی سجادی و صالحی امیری یا یکی از آنها، رای گیری برای ریاست شرایط خاص و احتمالا مشابه دوره قبل پیدا می کرد چونکه در حضور آنها کمتر کسی می توانست ادعایی برای ریاست داشته باشد اما در غیاب این دو متولی فعلی ورزش و با حضور دیگر کاندیداها نه تنها از «قیام و صلوات» برای معرفی رئیس خبری نیست بلکه باید انتظار رقابت نزدیک تری برای تعیین ریاست داشته باشیم حداقل نسبت به دوره قبل.

رقابت دو قطبی برای تعیین رئیس؟
گزینه هایی که نامشان برای ریاست کمیته ملی المپیک بر سر زبان ها افتاده بود، همگی برای تصدی این پست نام نویسی کردند. علاوه بر آنها نفرات دیگری هم طی دو هفته گذشته مدعی این پست و در اختیار گرفتنش شدند.
در مجموع ۸ نفر برای ریاست کمیته ملی المپیک ثبت نام کرده اند؛ پستی که اهمیت رای گیری برای آن به اندازه دیگر کرسی های هیات رئیسه و اجرایی می باشد و شاید بنابراین گرفتن آرا برای تعیین تکلیف آن، در نوبت اول مجمع و پیش از رای گیری برای دیگر کرسی ها صورت می گیرد.
از میان افرادی که کاندیدای ریاست کمیته ملی المپیک شده اند حضور کیکاوس سعیدی به خاطر دبیرکلی کمیته و ریاست ستاد تطبیق و بررسی روند انتخابات، غیرقانونی می باشد. اگر هم وی مشکلی از این حیث نداشته باشد مبحث بازنشستگی اش مطرح است و همین مساله سنگ دیگری است برای ادامه حضورش در کمیته آن هم بعنوان رئیس.
مجید شایسته هم جزو نفراتی بود که کاندیدا شدنش برای ریاست دور از انتظار بود. او که نتیجه رایزنی هایش را گرفت و توانست بعنوان کارشناس خبره وارد مجمع انتخاباتی کمیته ملی المپیک شود، برای دوره پیش کاندیدای نایب رئیسی شده بود اما قبل از رای گیری انصراف داد و به هیات اجرایی بسنده کرد با این وجود برای این دوره انتخابات بزرگترین سنگ را برداشته درحالیکه بعید است بتواند از پس به هدف نشاندن آن بر آید مانند بهرام قدیمی که عمده کارنامه اش به مدیریت تربیت بدنی دانشگاه آزاد معطوف می شود و هنوز طول ریاستش در فدراسیون هاکی به یک دوره کامل هم نرسیده است.
البته در بین کاندیداهای ریاست کمیته ملی المپیک هادی ساعی کمترین تجربه مدیریتی را دارد. دوره فعالیت وی در فدراسیون تکواندو هنوز ۶ ماه هم نشده است. درست است که ساعی از موفق ترین چهره ها در بین ورزشکاران است اما بعید است رای اعضای مجمع برای انتخاب رئیس، فردی با این پیشینه کوتاه مدیریتی باشد که سابقه تنش در کمیسیون ورزشکاران و هیات اجرایی را هم دارد.
فدراسیون جودو هم طی سالهای گذشته با مشکل تعلیق مواجه بوده و همچنان با آن دست به گریبان است. با این وجود آرش میراسماعیلی این قابلیت مدیریتی را در خود دیده که بعنوان رئیس این فدراسیون کاندیدای ریاست کمیته شود اما وقتی نامی مانند محمود خسروی وفا در بین کاندیداها وجود دارد او می تواند شانسی برای کسب رای داشته باشد؟
خسروی وفا بیشترین و مهم ترین پیشینه مدیریت ورزشی را در بین کاندیداها دارد؛ او از سال ۱۳۷۹ تا به امروز ریاست کمیته ملی پارالمپیک را بر عهده داشته است ضمن این که حدود سه دهه هم رئیس فدراسیون جانبازان بود. خسروی وفا برای انتخابات دوره پیشین کمیته ملی المپیک هم کاندیدا شد اما قبل از رای گیری انصراف خویش را اعلام نمود. او حالا طبق گفته خودش و با توجه کاندیدا نشدن صالحی امیری، می ماند و رقابتش را دنبال می کند تا شاید صندلی ریاستش را در ساختمان سئول یک طبقه جابه جا کند.
به نظر می رسد مهدی علی نژاد رقیب نزدیکی برای مرد قدیمی و با تجربه ورزش باشد. هیچ سنگی حتی کارشناس خبره نشدن نتوانست معاون پیشین وزارت ورزش را برای ورود به انتخابات کمیته ملی المپیک به بن بست برساند. علی نژاد البته برای دوره پیشین هم کاندیدای دبیرکلی شده بود ولی در نهایت بعد از دو دور رقابت با رقیبانش نتوانست متصدی این پست شود اما او برای پیروزی در این دوره انتخابات به قدری مصمم و مطمئن است که بعنوان نماینده هیات رئیسه فدراسیون ووشو مجوز ورود به مجمع را گرفت و همچون خسروی وفا، در همان روز اول نام نویسی قصد و نیتش را مشخص کرد.
البته فضل الله باقرزاده هم کم سودای ریاست در سر ندارد. معادلات او برای چهارمین دوره ریاست در فدراسیون شمشیربازی خیلی پیچیده تر از حد تصورش شده و حالا هم به لطف نایب رئیسی کمیته با ممنوعیت حضور در انتخابات و کاندیدا شدن مواجه نشده است. او هم امید زیادی دارد که انتخابات ۶ شهریورماه باب میلش تمام شود اما اگر هم جای سفت و محکمی در رای گیری پیدا نکند، نباید متعجب شد.
در هر صورت انتخابات این دوره کمیته ملی المپیک نسبت به دوره قبل که برای ریاست تک قطبی برگزار شد، رونق بیشتری خواهد داشت حداقل به خاطر این که رقابت دو قطبی را شاهد خواهیم بود.


منبع:

1401/05/24
08:59:13
0.0 / 5
616
تگهای خبر: المپیك , بازی , پیروزی , رقابت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
لینک دوستان مركز اسپرت
مرکز اسپورت