در گزارش مركز اسپرت مطرح شد:

دلیل ناكامی شمشیربازان ایران در جام جهانی تهران

دلیل ناكامی شمشیربازان ایران در جام جهانی تهران

به گزارش مركز اسپرت شمشیربازان ایران در جام جهانی كلاس A كه خود میزبان آن بودند صاحب جایگاه و مدال نشدند این در شرایطی است كه رئیس فدراسیون تاكید دارد هدف از این میزبانی بیشتر پشتوانه سازی است نه مدال آوری.به گزارش مركز اسپرت به نقل از مهر، جام جهانی شمشیربازی كلاس A جوانان در حالی بعد از دو روز رقابت میان شركت كنندگان داخلی و خارجی در تهران به پایان رسید كه شمشیربازان اسلحه سابر ایران در هیچ یك از این دو بخش موفق به كسب مدال و جایگاه های برتر نشدند.
در بخش تیمی این رقابت ها اوكراین و اسپانیا بعنوان قهرمانی و نایب قهرمانی دست پیدا كردند. كویت هم بعنوان شگفتی ساز این رقابت ها در دیدار رده بندی ایتالیا را شكست داد و سوم شد. در همین بخش از رقابت ها تیم ایران بعد از ناكامی از صعود به جمع چهار تیم برتر، نتیجه دو دیدار پایانی خویش را هم واگذار كرد و نتوانست جایگاهی بهتر از هشتمی به دست بیاورد.
در بخش انفرادی هم سكوهای برتر در اختیار شمشیربازان اسپانیا قرار گرفت در صورتی كه در همین بخش هم تعداد قابل توجهی از شمشیربازان ایران حضور داشتند.
شمشیربازان اسلحه سابر ایران در جام جهانی كلاس A جوانان در حالی در خانه از راهیابی به جمع برترین ها بازماندند كه در رده سنی بزرگسالان، شمشیربازان اسلحه سابر ایران فاصله بسیاری با مسجل كردن سهمیه المپیكی خود ندارند. همین مبحث چرایی بوجود آمده در ارتباط با ناكامی نمایندگان ایران در رقابت هایی كه خود میزبان آن بودیم را پُررنگ تر می كند.
فضل الله باقرزاده رئیس فدراسیون شمشیربازی در گفتگو با خبرنگار مهر در این مورد اینگونه توضیح داد: جام جهانی كلاس A در سطح بالایی برگزار گردید. رقابت برای صعود به مراحل بالاتر هم نزدیك بود. اینگونه نبود كه شمشیربازان در رقابت هایی یك طرفه صاحب برتری شده و مراحل مختلف را پشت سر بگذرانند.
وی افزود: شمشیربازانی كه از ایران در جام جهانی كلاس A شركت داشتند بیشتر از باشگاه های استعدادیابی بودند. در واقع این رقابت ها برای آنها حُكم مدرسه و كلاس درس داشت تا با حضور در آن صاحب تجربه شده و برای مراحل و رده های سنی بالاتر آماده شوند.
رئیس فدراسیون شمشیربازی تصریح كرد: از معرفی این شمشیربازان جهت شركت در جام جهانی تهران به دنبال مدال آوری نبودیم. در واقع این بخش كار برای ما خیلی مهم نبود. البته می توانستیم مدال هم داشته باشیم به شرطی كه مسابقات را در سطحی خیلی پایین تر از آنچه بود، برگزار می كردیم.
باقرزاده در همین رابطه خاطرنشان كرد: اگر از تیم های قدرتمند برای حضور در مسابقات دعوت نمی كردیم و لیست شركت كنندگان را با نمایندگانی از افغانستان، بنگلادش و... پُر می كردیم، بطور قطع مدال ها را در هر دو بخش درو می كردیم اما چه ارزشی داشت؟ اصلا مدال در رده پایه آنچنان مهم و تعیین كننده نیست. در ورزش دنیا روی مدال رده سنی بزرگسالان حساب بیشتری باز می شود. رشته هایی زیادی هستند كه در رده جوانان، ورزشكاران شان مدال آور هستند اما در رده سنی بزرگسالان وضعیت خوبی ندارند.
رئیس فدراسیون شمشیربازی تصریح كرد: شمشیربازی ایران در اسلحه سابر قدرت جهانی دارد. این موضوعی بود كه نایب رییس فدراسیون جهانی هم در دیدار با رئیس كمیته ملی المیك روی آن تاكید داشت. ما به دنبال این است كه برای این پشتوانه سازی نماییم و یكی از اقدامات مان آماده كردن شمشیربازان مستعد از حضور در همین گونه رقابت ها است. اینكه در رقابت های زیر ۲۳ سال آسیا، نمایندگان ایران راهی فینال می شوند و در این مرحله مقابل كره جنوبی مدعی شكست می خورند، نتیجه همین برنامه ریزی هاست.


منبع:

1398/09/05
15:04:14
5.0 / 5
4696
تگهای خبر: المپیك , بازی , باشگاه , تیم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
مرکز اسپورت