زند:

برخورد نکنیم به حیثیت کاراته ایران صدمه می زنند

برخورد نکنیم به حیثیت کاراته ایران صدمه می زنند

مرکز اسپرت: رئیس کمیته داوران فدراسیون کاراته اظهار داشت: بازیکن باید بداند در رشته ای مثل کاراته، اخلاق حرف اول را می زند.جمشید زند در گفتگو با ایسنا، درباره حواشی رخ داده در رقابت های انتخابی تیم ملی کاراته که به اخراج سه کاراته کا به علت اعتراض و رفتار غیر ورزشی منجر گردید، اظهار نمود: ما درباره اعتراض، روال و قانون داریم. هر اتفاقی هم که از نظر ورزشکار افتاده باشد، او حق ندارد دست به رفتارهایی بزند که به روج کاراته صدمه وارد کند. آن سه بازیکن با رفتار خود به روح کاراته صدمه زدند چون که در رشته ای مثل کاراته، رعایت اخلاق مهم ترین فاکتور برای یک ورزشکار حرفه ای است.

رییس کمیته داوران فدراسیون کاراته، اضافه کرد: این بازیکنان باید حواسشان باشد که تحت هر شرایطی درست رفتار کنند چون که اگر نماینده ایران در مسابقات بین المللی باشند، با بروز این رفتارها سبب خدشه به حیثیت واعتبار کاراته ایران می شوند.

وی با دفاع از تصمیم داوران در خصوص شیکاک (اخراج) این بازیکنان از مسابقات، درباره این که آیا اعتراض علیرضا حیدری در خصوص این که ضربه بهمن عسگری با برخورد به ران پا، فاقد امتیاز بوده است اظهار داشت: تصمیم داوران در اخراج آنها کاملا درست بود. من چگونگی برخورد ضربه را ندیدم و از ویدئو چک هم مشاهده نکردم که ضربه کجا خورده است. درباره درستی یا غلط بودن تصمیم داوران حتما بررسی می نماییم و اگر هم نقضی باشد بطور قطع به داوران تذکر می دهیم. در یک مبارزه اگر نقض قوانین شده باشد قابل رسیدگی است اما ما نمی توانیم نظر داوران را تغییر بدهیم.

زند با تکیه بر این که به هیچ وجه امکان بازگشت نتیجه وجود ندارد، خاطرنشان کرد: زمانی امکان بازگشت نتیجه وجود دارد که نقض قوانین شده باشد، این که ضربه ۵ سانت بالا یا پایین خورده، نظر داوران است.

رییس کمیته داوران فدراسیون کاراته، درباره ارزیابی خود از عملکرد تیم داوری در رقابت های انتخابی تیم ملی کاراته، اظهار داشت: من داوری ها را خیلی خوب دیدم. برای نخستین بار بود که یک تلویزیون بزرگ در کنار تاتامی قرار داده شد و همه همچون خود ورزشکاران تمامی صحنه ها را از راه ویدئو چک ملاحظه کردند. هدف از این کار این بود که انتخابی در شرایط خوب و عادلانه برگزار گردد.

وی اضافه کرد: البته این نفراتی هم که بر اثر حساسیت مسابقات دست به اعتراض زدند همگی از ورزشکاران خوب ما هستند اما ملاک ما رعایت اخلاق در مبارزات است. اگر تا به امروز قوانین در کاراته یک مقدار با ملاطفت اجرا می شد، قرار نیست خدایی ناکرده ورزشکاران از این فرصت استفاده کنند. اگر ما هم اکنون جلوی این اتفاقات را نگیریم بعدا در مسابقات برون مرزی اتفاقاتی می افتد که سبب لطمه به جایگاه و آبروی کاراته ایران می شود. قبلا هم ورزشکاران مختلف همچون برخی ملی پوشان ما بودند که با زدن دستکش بر روی تاتامی یا موارد دیگر از مسابقات اخراج شدند. ورزشکار کاراته باید بداند وقتی شکست می خورد، احترام بگذارد و بگوید خداحافظ. مشت زدن بر روی تاتامی، دستکش پرت کردن و... مصداق بارز شیکاک (اخراج) است.

زند در انتها در پاسخ به این سؤال که آیا امکان محرومیت این سه ورزشکار هم وجود دارد یا خیر، اظهار داشت: این مورد در حیطه اختیارات ما نیست و فدراسیون و کمیته انضباطی باید تصمیم گیری کنند.

منبع:

1401/03/27
13:47:03
0.0 / 5
623
تگهای خبر: بازی , بازیكن , تیم , تیم ملی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
لینک دوستان مركز اسپرت
مرکز اسپورت